Mgr. Gavendová Anežka25

Příběh Tomáše Bernatíka ukazuje, že růst a rozvoj jsou na dosah každému, kdo má odvahu a cíl. Začínal v terénu, ale díky odhodlání a zkušenostem se vypracoval až na vedoucího odboru sociálních věcí. Inspirujte se jeho profesní cestou a zjistěte, jak můžete i vy růst na Krajském úřadě Zlínského kraje.

Vyrostu až na kraj: Tomáš Bernatík

Co vše spadá do kompetencí sociálního odboru a jakým oblastem se jeho pracovníci věnují?

Stěžejními oblastmi, kterým se odbor sociálních věcí věnuje, jsou plánování a financování sociálních služeb, registrace sociálních služeb, problematika sociálně-právní ochrany dětí, náhradní rodinné péče a opatrovnictví. Zlínský kraj zřizuje 12 příspěvkových organizací v sociální oblasti, u kterých odbor sociálních věcí koordinuje jejich činnost. Aktuálně realizujeme tři projekty z Evropských sociálních fondů.

Můžete popsat, co máte na starost jako vedoucí odboru a kudy vedla Vaše cesta na tuto pozici?

Vedoucí odboru má na starost především koordinaci jednotlivých oblastí činností odboru, nastavování směřování určené oblasti na území kraje – v mém případě sociální oblasti – vedení jednání se zástupci organizací, obcí a dalšími aktéry na území kraje. Jsem také v kontaktu s ministerstvem, v našem případě MPSV, a s asociacemi a organizacemi působícími na národní i krajské úrovni. Řeším personální záležitosti na odboru, plnění úkolů v rámci činnosti úřadu a úkolů zadaných Radou a Zastupitelstvem Zlínského kraje.
Moje profesní cesta začala v terénu, kdy jsem chodil za lidmi bez domova, kteří žili ve stanech, squatech, přebývali přes den v parcích a u nákupních středisek. Lidem bez domova jsem se snažil pomoci, aby odešli z prostředí ulice. Do toho jsem částečně pracoval ve směnách na azylovém domě jako pracovník v sociálních službách. Následně jsem se stal vedoucím azylového domu a dalších sociálních služeb pro lidi bez domova. Po několika letech jsem přijal výzvu stát se vedoucím pobytových sociálních služeb pro seniory. A než jsem se dostal na Krajský úřad Zlínského kraje, několik let jsem vykonával pozici zástupce ředitele a metodika v Charitě Otrokovice.

Proč jste si zvolil tuto oblast?

To byla spíše náhoda. Na Univerzitě Tomáše Bati se otevíral nový studijní obor s názvem sociální pedagogika. Spolužák na střední škole mi o tom řekl, a tak jsem si podal přihlášku a následně i obor vystudoval. Po bakalářském studiu jsem začal pracovat v sociálních službách a jsem v této oblasti již více než 17 let.

Co Vás na Vaší práci nejvíce baví a naplňuje?

Sociální oblast není jednoduchá. Dotýká se všech nás, ale ve společnosti stále stojí bohužel na okraji. Nejvíc mě naplňuje možnost věci měnit a posouvat dále. Kraje mají v této oblasti důležitou úlohu a mohou významně ovlivňovat nastavení sociálních služeb na svých územích. To s sebou nese i velkou zodpovědnost.

V prosinci skončila kampaň Stačí se chovat normálně na podporu lidí s hendikepem. Jak vnímáte její poselství?

Jakákoli kampaň pro veřejnost, která je zaměřena na sociální témata, je přínosná. Jsem rád, že se sociální témata více propagují a že jsme k tomu také přispěli. Společnost je stále plná zbytečných předsudků, s čímž se bohužel při své práci pravidelně setkávám a osobně mě to mrzí. Byl bych rád, aby tomu bylo naopak a sociálně znevýhodnění lidé byli více přijímáni jako běžná součást života v našem okolí.

Můžete představit projekt Nejste na to sami a přiblížit, co se právě chystá?

Projekt jsme zahájili v letošním roce. Zaměřujeme se na zlepšení mezioborové spolupráce, především s oblastí zdravotnictví a školství. Spolupracujeme s odborníky ze dvou měst, kde sbíráme informace o tom, jaké oblasti je potřeba vylepšovat, a společně k tomu hledáme řešení, která přenášíme na krajskou úroveň. Připravujeme informační kampaň a web, kde se veřejnost dozví, jak funguje sociální systém ve Zlínském kraji.

Sociální oblast snad ještě více než jiné naplňuje jednu z hodnot krajského úřadu, a tou je partnerství. Pro koho se hodí práce v sociální sféře a co může zájemcům krajský úřad nabídnout?

 Práce na Krajském úřadě Zlínského kraje v sociální oblasti nabízí možnost se výrazně profesně rozvíjet. Problematiku řešíme přes území celého kraje a jsme partnerem řady organizací. Pracovník tak má možnost ovlivňovat například směřování sociálních služeb ve Zlínském kraji, včetně již zmíněných organizací, sociálně-právní ochranu dětí, sociální práci, opatrovnictví, náhradní rodinnou péči a další. Práce je to pestrá a zodpovědná.