Bc. Jan Vandík214

Modernizace nemocnic, podpora mladých lékařů, zajištění dostupné zdravotní péče. To jsou jen některé cíle hejtmana Radima Holiše v oblasti zdravotnictví pro nejbližší čtyři roky. Plánů má ale více. Například se zaměřit na prevenci v oblasti zdravotnictví. Právě proto spouští Zlínský kraj ve spolupráci s Magazínem PATRIOT projekt s názvem ZDRAVÍ BEZ HRANIC – seriál, ve kterém vám budeme po celý rok přinášet zajímavé rozhovory s odborníky na různá témata. Jedno však budou mít všechny texty společné – důraz na prevenci zdraví obyvatel našeho kraje.

hejtman Radim Holiš

Co si od projektu ZDRAVÍ BEZ HRANIC slibujete?

Chceme v lidech aktivovat pomyslné „červené tlačítko", které je přiměje zamyslet se nad vlastním zdravím. Za to je totiž každý zodpovědný především sám a nelze spoléhat jen na zdravotní systém. Nechceme nikoho strašit, ale zároveň je nutné říkat věci tak, jak jsou, a nepřikrášlovat je. Jedině prevence a zdravý životní styl jsou cestou k dlouhému a kvalitnímu životu. Na prevenci v oblasti zdravotnictví se chceme mnohem více zaměřit, protože právě tam to celé začíná. Máme v tom velké rezervy.

Chystáte v této oblasti ještě nějaké další aktivity?

Rozhodně. Čtenáři se mohou těšit na sérii článků, ve kterých odborníci přiblíží nejčastější nemoci v našem kraji, vysvětlí jejich příčiny a poradí, jak jim předcházet. Půjde o velmi zajímavé rozhovory – například v příštím čísle si přečtete rozhovor s primářkou onkologie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, paní Markétou Pospíškovou.

To je však jen jedna část našeho záměru. Postupně chceme do projektu ZDRAVÍ BEZ HRANIC zapojit další partnery, kteří stejně jako my vnímají důležitost prevence a pomohou nám šířit osvětu ještě dál.

Zlínský kraj bohužel patří v některých statistikách mezi nejhorší v republice – například v počtu onkologických onemocnění tlustého střeva nebo následků nadměrné konzumace alkoholu. Čím si tento stav vysvětlujete?

Je potřeba změnit životní styl. Nezdravá strava, nadměrné pití alkoholu, kouření a nedostatek pohybu, to je smrtící koktejl. Česká republika má sice kvalitní zdravotnictví, ale jeho kapacity nejsou nekonečné. Nároky na systém budou stále narůstat, a proto je nezbytné, aby lidé více dbali na prevenci. Pro Zlínský kraj je tato výstraha ještě naléhavější – máme nejrychleji stárnoucí populaci v republice a podíl seniorů, kteří budou potřebovat zdravotní péči, se výrazně zvyšuje. Pokud lidé nebudou zodpovědně přistupovat ke svému zdraví a dbát na životosprávu, dříve či později se to projeví.

Jak se daří dodržovat zdravý životní styl vám osobně?

Rád si dopřeju frgál nebo maso z udírny. Hřeším jako každý jiný. Ale budu mít letos padesát, a pokud se nebudu o své tělo starat, budu mít nadváhu, vysoký cholesterol a těžko budu zvládat výkon, který se ode mě očekává. Lidé si občas myslí, že zdravý životní styl znamená omezování a vysoké náklady. Podle mě ale stačí zařadit do běžného dne více pohybu, najít si aktivitu, která vás baví – třeba procházky – a vyměnit chipsy a colu za obyčejné jablko. Finančně to vyjde stejně, ne-li levněji.

Jako hejtman jste si vzal na starost právě oblast zdravotnictví, jaká hlavní témata jste si v oblasti zdravotnictví vytyčil pro následující čtyři roky?

Chceme zachovat dostupnou zdravotní péči ve všech okresech, to znamená v našich nemocnicích, efektivně je řídit a pokračovat v jejich modernizaci. Dál musíme pracovat na tom, abychom do kraje

přilákali nové lékaře a odborníky, které si musíme také sami vychovávat. A znovu zmíním prevenci, která je pro nás enormně důležitá. Lidé by měli vnímat své tělo jako to nejcennější, co mají, a podle toho se k němu chovat. Investice do vlastního zdraví je tou nejlepší, kterou můžeme v životě udělat.

Jaké konkrétní projekty v oblasti zdravotnictví se ve Zlínském kraji plánují na letošní rok?

Co se týká investic, v Kroměříži pokračuje výstavba nové budovy urgentního příjmu, která začala loni. Ve Vsetíně doděláváme technologické zázemí nemocnice a v Uherském Hradišti doufáme, že letos konečně začne dlouho očekávaná rekonstrukce staré interny. Ve Zlíně zahájíme zásadní stavbu Gynekologicko-porodnického komplexu, který přinese moderní péči na nejvyšší úrovni. Čeká nás také dostavba výjezdové stanice zdravotnické záchranné služby v Luhačovicích a rozšíření stanice v Uherském Hradišti.

Jednoznačně budeme pokračovat také v podpoře mladých lékařů i spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati, která letos otevírá nové obory: Domácí a hospicová péče a Zdravotnický záchranář.

Kolik peněz plánuje Zlínský kraj investovat do nemocnic v příštích letech?

Ve střednědobém výhledu máme pro zdravotnictví připravené 4 miliardy korun. Investice jsme výrazně navýšili a spravedlivě je rozdělujeme mezi jednotlivé nemocnice, aby kvalitní péče byla dostupná všem lidem napříč krajem.

Rozhovory najdete také v Magazínu21 a v magazínu PATRIOT.