Bc. Jan Vandík DiS.406

Akreditaci na nový bakalářský program Zdravotnický záchranář se podařilo získat Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. První posluchači prezenčního studia usednou do lavic v následujícím akademickém roce 2025/2026.  Studijní obor poskytne kvalifikaci umožňující práci především u zdravotnické záchranné služby. Ve zdravotnických zařízeních poté bude možné pracovat na jednotkách intenzivní péče, na anesteziologicko-resuscitačních odděleních nebo na urgentních příjmech.

Vedení zlínské univerzity vynaložilo spolu se Zdravotnickou záchrannou službou, Krajskou nemocnicí T. Bati a Zlínským krajem v uplynulých měsících mimořádné úsilí, aby se tento program zařadil do nabízené škály vysokoškolských oborů, které je možné ve Zlíně studovat. „Zlínský kraj už zavedl řadu opatření k řešení složité personální situace ve zdravotnictví. Zahájení výuky programu Zdravotnický záchranář přímo ve Zlíně je jedním z kroků, o který jsme dlouhodobě usilovali a podařilo se ho úspěšně dotáhnout až do konce. Chtěl bych poděkovat celému týmu, který na tom pracoval. Naším cílem bylo nabídnout možnost studia tohoto oboru přímo v kraji a věřím, že jeho absolventi budou velkou posilou pro naše zdravotnické týmy,” řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

„Jsem velmi ráda, že se společnými silami podařilo Univerzitě Tomáše Bati úspěšně dokončit akreditaci oboru zdravotnický záchranář, a vrátit tak po letech studium zpět do Zlínského kraje. Studijní možnosti a další zdravotnické obory chceme v kraji dále rozšiřovat, pro Zlínský kraj je to jedna z důležitých cest pro získávání zdravotnického personálu do budoucna,“ dodala náměstkyně hejtmana a radní Zlínského kraje pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

V tuto chvíli je sice záchranka relativně dobře personálně zajištěná, nicméně v rámci profese zdravotnický záchranář začíná pociťovat nedostatek zájemců. „Jen dvě čísla pro dokreslení potřebnosti tohoto programu – v roce 2014 činil průměrný věk zdravotnických záchranářů ve Zlínském kraji necelých 42 let, v roce 2024 se tento průměr zvýšil o 1,7 na 43,5 let. S rostoucím průměrným věkem se samozřejmě zvyšuje i nemocnost, a to i ta dlouhodobá. V dlouhodobém výhledu je studijní program Zdravotnický záchranář přímo ve Zlíně nezbytností pro udržení chodu zdravotnické záchranné služby,“ upozornil ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Program Zdravotnický záchranář nabídne Ústav zdravotnických věd Fakulty humanitních studií. Zaměřen bude na získání teoretických znalostí a především praktických dovedností z oblasti první pomoci, urgentní medicíny, medicíny katastrof a dalších disciplín. Studenti absolvují odborné praxe v nemocnicích, na záchranné službě, ale také u Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR nebo u vodní záchranné služby. V průběhu studia se budoucí záchranáři naučí pracovat s nejnovějšími technologiemi a moderním vybavením vozů záchranné služby.

Úspěšní posluchači budou pro zdravotnickou záchrannou službu moci začít pracovat nejdřív v průběhu roku 2029. Podmínkou práce na zdravotnické záchranné službě jako zdravotnický záchranář je totiž nejen úspěšné dokončení studia, ale poté musí následovat minimálně rok praxe alespoň na poloviční úvazek na oddělení urgentního příjmu, ARO nebo JIP.

Přihlášky do studijního programu Zdravotnický záchranář bude možné podávat od ledna 2025. Více informací o požadavcích na uchazeče a samotném přijímacím řízení bude zveřejněno na webových stránkách Fakulty humanitních studií UTB ve Zlíně: Fakulta humanitních studií - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (utb.cz). Předpokládá se, že do prvního ročníku bude přijato 40 studentů.

Další velmi žádaný zdravotnický obor, o jehož akreditaci univerzita ve spolupráci s Krajskou nemocnicí T. Bati za podpory Zlínského kraje v současné době usiluje, je radiologický asistent.

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz