Ing. Michal Čechmánek88

Na zbrusu nové vlakové soupravy RegioPanter nebo na návrat oblíbených RegioSharků na trať Otrokovice – Zlín – Vizovice se mohou mimo jiné těšit cestující ve Zlínském kraji. Vyplývá to ze smluv, které uzavřel Zlínský kraj se společností České dráhy na období od prosince 2023 do prosince 2029. Hodnota šestiletého kontraktu řádově činí 2,5 až 3 miliardy korun.

Smlouvy, na základě kterých bude společnost České dráhy od prosince 2023 do prosince 2029 zajišťovat veřejnou železniční dopravu na části tratí ve Zlínském kraji, konkrétně v rámci provozních souborů A a C, podepsali v úterý 20. prosince v Otrokovicích zástupci Českých drah a Zlínského kraje.  

„Na počátku tržních konzultací jsme oslovili všechny čtyři velké hráče provozující v České republice veřejnou drážní dopravu. Relevantní zájem projevili dva dopravci - České dráhy a ARRIVA. Po sérii jednání jsme jako nejvýhodnější vyhodnotili nabídku Českých drah, se kterými se nám podařilo dojednat velmi výhodné podmínky i cenu. Hodnota kontraktu činí řádově 2,5 až 3 miliardy korun,“ informoval náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel.

„Těší nás, že jsme se domluvili na podmínkách a pokračujeme ve spolupráci se Zlínským krajem, této důvěry si velmi vážíme,“ uvedl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Všechny vlakové soupravy, které od prosince 2023 České dráhy na provozovaných tratích nasadí, budou nízkopodlažní a bezbariérové, vybaveny budou moderním odbavovacím systémem (automatem na prodej jízdenek či validátorem jízdenek) i zabezpečovacím systémem ETCS. České dráhy navíc poskytují možnost zapojení aplikace „Můj vlak“, určené pro chytré mobilní telefony nebo tablety, do systému Integrované dopravy Zlínského kraje.

Cestující na trati Otrokovice – Zlín – Vizovice se mohou těšit na to, že se sem už od prosince 2023 vrátí oblíbené soupravy RegioShark. Na trati Přerov – Břeclav pak budou od roku 2025 nasazeny zbrusu nové soupravy RegioPanter (viz foto v příloze).

Provozní soubor A 
linky Otrokovice – Zlín – Vizovice, Kroměříž – Zlín – Vizovice, Veselí nad Moravou – Otrokovice – Zlín, Přerov – Zlín
roční výkon: 758 808 vlkm (z toho pro území Zlínského kraje 723 215 vlkm)

Provozní soubor C 
linka Přerov – Břeclav
roční výkon: 889 489 vlkm (z toho pro území Zlínského kraje 478 111 vlkm)

Pozn.: vlkm = vlakový kilometr