Bc. Jan Vandík DiS.24

Česká národní banka (ČNB) v úterý 30. května v prostorách Arcibiskupského zámku představila zlatou minci s motivy Městské památkové rezervace Kroměříž. Na nově vydané minci jsou ztvárněny motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Slavnostní akce se zúčastnil také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Nová pamětní mince

„Kroměříž je se svým zámkem, zahradami a dalšími památkami skutečným klenotem Zlínského kraje a zcela právem patří k jeho nejnavštěvovanějším místům. Velmi mě proto těší, že světlo světa spatřila tato nádherná mince, která bude krásy města připomínat,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

„Pro naše město je to prestižní počin a významná událost, která bude zároveň připomínkou letošních 760 let města Kroměříže,“ doplnil starosta Tomáš Opatrný.

Historické jádro Kroměříže a Arcibiskupský zámek se zahradami se staly předlohou pro v pořadí již pátou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace. „Kroměříž je město s bohatou obchodní, kulturní, diplomatickou a církevní historií, jejíž duch se zde zachoval dodnes. Největší architektonické poklady tohoto města jsou ode dneška umělecky ztvárněny na naší zlaté minci, která doplňuje řadu mincí a medailí vyražených ve zdejší mincovně před několika staletími,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Mince v nominální hodnotě pět tisíc korun je ode dneška v prodeji u smluvních partnerů ČNB, viz odkaz na webu ČNB. ČNB vydává celkem 15 000 kusů mincí. Nominální hodnota mince pět tisíc korun není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou.

Nejnovější zlatou minci s koláží nejvýznamnějších architektonických staveb tohoto města na Hané pro ČNB navrhla Karolína Kučerová, obě strany přitom propojila detailem Květné zahrady. Lícní straně pětitisícikoruny dominují sloupy z kolonády v Květné zahradě, které doplňují figury heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky a jejich stíny. Na rubové straně jsou zobrazeny kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, kroměřížský zámek a uprostřed mincovního pole rotunda umístěná v Květné zahradě.

Česká národní banka vydává edici zlatých pamětních mincí Městské památkové rezervace v nominální hodnotě 5000 Kč od roku 2021. Prozatím se mincemi z cyklu mohou pochlubit města Cheb, Jihlava, Mikulov a Litoměřice. Šestá mince v pořadí připomene letos v říjnu nejvýznamnější památky Hradce Králové.

Foto: Město Kroměříž