62

Zlín film festival nabídl kromě filmových projekcí také doprovodný program nabitý zajímavými přednáškami a workshopy. Letos jej obohatilo Poradenské krizové centrum, které je příspěvkovou organizací Zlínského kraje. Společně s Nadačním fondem Kapka naděje připravilo kulatý stůl Na stejné vlně – jak ven ze současné krize pedopsychiatrie? a přednášku Pozitivní rodičovství s nadhledem aneb co všechno můžu udělat pro to, aby moje dítě bylo šťastné a jak být zároveň šťastným rodičem.

přednášku Pozitivní rodičovství s nadhledem

Ředitel Poradenského a krizového centra Marek Mikláš spolu s ředitelkou Nadačního fondu Kapka Naděje Ditou Loudilovou a dalšími odborníky na kulatém stole představili možnosti, jak řešit aktuální nedostupnost odborné psychiatrické péče obzvlášť pro děti a mladistvé. Panelisté hovořili také o možnostech posílení prevence a včasné pomoci dětem a rodinám v zátěžových situacích. Řeč se stočila také k významu a formám osvěty.

„Psychickými obtížemi jsou často ohroženy děti, které nevyrůstají v bezpečném a stabilním prostředí. Je však stále jasnější, že mohou potkat kohokoliv z nás, dospělé i děti, a to i ty z plně funkčních rodin. Podstatné je řešit psychické problémy v rodinách co nejdříve, než se prohloubí a způsobí nevratné škody. A právě to je pole působnosti našeho Poradenského a krizového centra,“ řekla statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová, která má odpovědnost za sociální oblast.

Společně s Kapkou naděje uspořádalo centrum také přednášku o pozitivním rodičovství. V uvolněné a otevřené festivalové atmosféře si mohli účastníci vyslechnout mnoho užitečných rad a tipů jak být šťastnými rodiči se šťastnými dětmi. Marka Mikláše v trojici šťastných rodičů, kteří se vystřídali u mikrofonu, doplnila prezidentka a zakladatelka Kapky Naděje Vendula Pizingerová a psycholog David Čáp.

„Největší význam ve vztahu rodičů k dětem mají všední věci, jako je úsměv, zájem, pozornost k dítěti nebo společně strávený čas. Samozřejmě výchova dětí může přinášet spoustu stresových situací. Kdo z rodičů nezažil, když se dítě začne vztekat uprostřed supermarketu? Na besedě jsme se snažili rodičům trochu napovědět, jak si se svojí úlohou poradit,“ sdělil Marek Mikláš.

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz