100

věnec

V duchu oslav hojnosti Zlínského kraje se v sobotu 19. srpna nesly Dožínky Zlínského kraje v Kroměříži a slavnostní vyhlášení 14. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka v Polešovicích. Tyto tradiční akce se konaly s finanční podporou Zlínského kraje a pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše a jeho statutární náměstkyně Hany Ančincové, která odpovídá za oblast zemědělství.

Hospodář Holiš poděkoval zemědělcům

Součástí oslav konce žní v Kroměříži je bohatý doprovodný program a tradiční průvod krojovaných, který celou akci zahajuje. K místním obyčejům patří předávání zdobeného dožínkového věnce krajskému hospodáři. Hejtman Holiš jej na Velkém náměstí převzal oblečený do valašského kroje a poděkoval zemědělcům z celého regionu za jejich poctivou a tvrdou práci a také za péči o krajinu. Ve svém krátkém vystoupení hejtman vyzdvihl také význam kvalitní domácí produkce pro potravinovou bezpečnost.

TOP Vínem Slovácka 2023 Ryzlink rýnský z Boršic u Blatnice

Titulem TOP Víno Slovácka se od soboty může pyšnit Ryzlink rýnský z Vinařství Zlomek & Vávra Boršice u Blatnice. Hlavní cenu za nejlepší kolekci vín si vysloužilo Víno Hruška z Blatničky. Do letošního ročníku soutěže přihlásilo 25 vinařů ze Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnička a Blatnice pod Svatým Antonínkem celkem 121 vzorků k hodnocení.

Gratulaci a poděkování jménem vedení kraje vyslechli ocenění vinaři od statutární náměstkyně hejtmana Hany Ančincové, která zdůraznila, že vína z oblasti Slovácka jsou známa pro své kvality daleko za hranicemi Zlínského kraje. Výsledky práce vinařů pak podle ní patří k největším lákadlům našeho regionu a jsou vyhlášeným vývozním artiklem.

 

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz