Bc. Jan Vandík DiS.113

Na plátna českých kin vstupuje snímek Úsvit. Zlínský kraj podpořil vznik mysteriózního detektivního dramatu režiséra Matěje Chlupáčka částkou 2 miliony korun z Programu na podporu audiovizuální tvorby.

„Podle nadšených ohlasů diváků i kritiků, které jsem zaznamenala už po světové premiéře na filmovém festivalu v Karlových Varech, patří Úsvit k nejočekávanějším událostem filmového podzimu. Smyslem našeho dotačního programu je mimo jiné zachování a rozvoj pro náš region tradičního filmového odvětví, které je vlajkovou lodí kreativního průmyslu. Pro řadu místních šikovných lidí, ať už z uměleckých či jiných odborných profesí, herců či studentů, je to příležitost nasbírat cenné zkušenosti. Samozřejmě je to také šance, jak kraj zviditelnit a přilákat k nám nové návštěvníky,“ říká radní Zlínského kraje pro oblast kultury Zuzana Fišerová.

Úsvit je druhým celovečerním filmem režiséra Matěje Chlupáčka. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí v roce 1937, krátce před válkou, se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět ve slovenských Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit. Jejich plány ale naruší nález mrtvého těla novorozence v areálu fabriky. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky, včetně svých vlastních předsudků.

Film se natáčel od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku, mimo jiné také ve Zlíně. Vedle Elišky Křenkové v její dosud největší filmové roli si zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Martha Issová, Ladislav Hampl a další.

Zpracoval: Vladimír Dostálek

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz