Bc. Jan Vandík DiS.251

Hejtman Radim Holiš společně s náměstkyní pro oblast zdravotnictví Olgou Sehnalovou předali v Baťově mrakodrapu v úterý 16. května Záslužné vyznamenání II. stupně Zlínského kraje 14 dárcům kostní dřeně z regionu.

Ocenění dárců kostní dřeně

„Tyto obětavé lidi, kteří dobrovolně vstoupili do registru dárců, považuji za hrdiny. Na světě nemá nic větší hodnotu, než lidský život. Tito hrdinové byli ochotni obětovat svůj volný čas, podrobit se všem zdravotnickým procedurám i podstoupit odběr samotný, aby zachránili život člověku, kterého nikdy předtím neviděli. Jejich solidaritu velmi oceňuji a vážím si toho,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Oceněnými dárci za rok 2022 ve Zlínském kraji jsou Roman Polášek, Kryštof Knápek, Martin Daněk, Radim Žídek, Kamil Šiška, Andrea Chmelinová, Ondřej Kozubík, Jan Pařízek, Radim Horák, Tomáš Zajíček, Martin Kult, Miroslav Veselý, Marie Vyoralová a Patrik Býček.

Více než dvě dekády se náboru nových dárců kostní dřeně ve Zlínském kraji věnuje Zdena Wasserbauerová. „Ve Zlínském kraji se nám daří získávat nové dárce, je to však nikdy nekončící práce a v osvětě musíme pokračovat. Mezi lidmi totiž stále koluje o darování mnoho mýtů, například, že odběr kostní dřeně je bolestivý. Ale není se čeho bát. V drtivé většině případů se odběr provádí ambulantně na přístroji, takzvaném separátoru. Je to postup srovnatelný s darováním krve či plazmy,“ vysvětlila Zdena Wasserbauerová.

Do Českého národního registru dárců kostní dřeně se mohou zapsat zdraví zájemci ve věku od 18 do 40 let. Více informací na https://www.kostnidren.cz/ 

Zpracoval: Vladimír Dostálek

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz