Bc. Jan Vandík DiS.65

Obnovení přímých regionálních vlaků, přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb, posílení cestovního ruchu, propojení studentů z Česka a Slovenska, představení projektu modernizace Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. To byla hlavní témata jednání mezi představiteli Zlínského a Trenčianského kraje, kteří se ve středu 24. května setkali v Baťově mrakodrapu, v sídle hejtmanství.

Hejtman Radim Holiš přivítal ve Zlíně slovenskou delegaci ze sousedního regionu v čele s předsedou Trenčianského samosprávného kraje Jaroslavem Baškou. Jedním z klíčových témat byla pro oba hejtmany otázka přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb, kterou se na úrovni vlád nedaří roky dojednat. „Oba kraje vzájemnou spolupráci záchranek nutně potřebují. Je ostuda, že ministerstva zdravotnictví a pojišťovny se nejsou schopni domluvit a hazardují tím s životy lidí. Naše sanitky totiž mohou být občas na slovenské straně rychleji. A to samozřejmě platí i naopak. Teď to bohužel nefunguje,“ shrnul hejtman Radim Holiš.   

Zástupci krajů také hovořili o znovuobnovení přímého vlakového spojení mezi sousedními regiony. „V Púchovské dolině, tedy na trati Horní Lideč – Púchov, by mohly první vlaky vyjet v polovině prosince letošního roku. Jezdit by tady mělo devět spojů. Na provozu se budeme spolupodílet, teď nás čeká dořešit systémy odbavení, tarify a další technické detaily,“ vysvětlil náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Radek Doležel.

Radim Holiš také seznámil trenčianského předsedu s plánem modernizace Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. „Je to perspektivní projekt, který bude finančně i časově náročný, ale pomůže zkvalitnit zdravotnictví v kraji. Do zdraví se vždy vyplatí investovat,“ podotknul Jaroslav Baška.

Hovořilo se také o společných projektech z eurofondů a posílení spolupráce v oblasti vzdělávání či cestovního ruchu. „Máme velmi dobré zkušenosti z předchozích projektů a víme, že díky spolupráci a vzájemné podpoře můžeme čerpat zajímavé finanční prostředky. Jedná se například o projekty ve vzdělávání, v oblasti životního prostředí, kultury či infrastruktury. Rádi bychom například propojili naše lázeňská města novými autobusovými spoji, tedy Trenčianské Teplice, kúpele v Nimnici a Luhačovice,“ dodal předseda Trenčianského samosprávného kraje.

Další program pokračoval odděleně, část v Technologickém inovačním centru a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Dalšího jednání na hejtmanství se pak zúčastnil také český velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák, který do Zlínského kraje na oficiální návštěvu zavítal poprvé. „Účast pana velvyslance podtrhla důležitost jednání se slovenskou stranou. Dohodli jsme se na několika zajímavých projektech, které mohou být inspirací pro další regiony. Například založení československého fondu, který posílí vazby v oblasti vzdělávání a který bychom rádi využili na propojování našich studentů a škol,“ dodal Radim Holiš.

Závěr návštěvy patřil zahájení 27. ročníku česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie v Městském divadle Zlín.

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz