Mgr. Vladimír Dostálek440

ZLÍNSKÝ KRAJ – Za záchranu lidského života, dobrovolnickou činnost nebo třeba vynikající výsledky ve sportu ocenil včera Zlínský kraj celkem 12 žáků z regionu. Ocenění za mimořádné úspěchy v mimoškolní činnosti a za mimořádný čin 2023 převzali z rukou hejtmana Radima Holiše, radní pro oblast školství Zuzany Fišerové a trojnásobného olympijského medailisty v biatlonu Ondřeje Moravce. Akce se uskutečnila v Baťově vile ve Zlíně. 

12 ocenenych zaku

„V řadách oceněných žáků je také mladý muž, který neváhal poskytnout první pomoc včetně masáže srdce neznámému člověku. Projevil odvahu, duchapřítomnost a obětavost. To jsou činy, které si zaslouží ocenění a tito mladí lidé jsou vzorem a inspirací nejen pro své vrstevníky, ale i pro dospělé.  Všem oceněným upřímně děkuji a přeji si, aby vytrvali, své dovednosti uplatnili i v budoucnu a zachovali věrnost našemu kraji. Takové lidi v našem regionu potřebujeme,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Poděkování přidala také krajská radní pro oblast školství Zuzana Fišerová. „Ocenění, která si žáci odnáší, dokládají jejich píli a vytrvalost. Samozřejmě nemohu opomenout ty, kteří je v jejich úsilí podporují. V prvé řadě smekám před rodiči. Poděkování si zaslouží také učitelé, mistři odborného výcviku a trenéři, kteří pomáhají tyto mladé lidi motivovat a rozvíjet jejich nadání. Všem bych chtěla vzkázat, že jim patří budoucnost a my, dospělí, jim budeme pomáhat,“ doplnila radní Zuzana Fišerová.

Ocenění je určeno žákům středních a 2. stupně základních škol a žákům odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

 

Přehled oceněných žáků:

Martin Bumbala, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Zlín
Je žákem 1. ročníku střední zdravotnické školy, který projevil odvahu, občanskou odpovědnost a obětavost při poskytnutí laické první pomoci v terénu. Cestou do školy zaregistroval skupinku občanů sklánějící se nad bezvládným tělem. Přestože byl mezi několika dospělými jediný nezletilý, začal jednat a delegovat úkoly. Když zjistil bezvědomí a bezdeší, začal neprodleně provádět masáž srdce, a to až do příjezdu posádky záchranné služby. Martin prokázal duchapřítomnost, překonal strach z neznámé, velmi stresující situace, prokázal vysokou míru altruizmu a občanské odpovědnosti při poskytování první pomoci cizí osobě. Jeho přístup a kvalitu záchranných aktivit velmi kladně ohodnotili i členové posádky záchranné služby.

Alžběta Domincová, Základní umělecká škola Kroměříž
Alžběta se věnuje hře na housle, v níž dosahuje mimořádných výsledků. Například na mezinárodní Kocianově houslové soutěži získala čestné uznání 2. stupně a zajistila si postup do 2. kola, dále získala 1. místo a titul laureáta mezinárodní soutěže Pro Bohemia Ostrava. Kromě sólové hry je aktivní členkou smyčcového orchestru ZUŠ Kroměříž Collegium Giovane. Byla vybrána do společného orchestru žáků ZUŠ ČR a hudebníků České filharmonie, který připravuje společná vystoupení pod vedením koncertní mistryně Magdaleny Mašlaňové. Je také absolventkou stipendijního programu světově uznávané operní pěvkyně Magdaleny Kožené MenART, pod vedením koncertního mistra České filharmonie Jana Fišera.

Mariana Florová, Základní umělecká škola Valašské Klobouky
Mariana vyniká v sólovém zpěvu. Úspěšně se účastnila řady okresních i krajských kol pěveckých soutěží. Už od svých prvních vystoupení vždy publikum zaujala nebojácností, prožíváním textů a krásnou přednesovou schopností. V letošním školním roce byla zařazena do projektu MenArt, kde je jejím mentorem známá operní pěvkyně Kateřina Kněžíková-Plachetková. Mariana zvládá texty písní nejen v rodném jazyce, ale i v italštině a němčině. Prázdniny mnohokrát věnovala Mezinárodním interpretačním kurzům. V letošním roce byla přijata na konzervatoř v Olomouci.

Martin Talaš, Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín
Martin je vynikajícím studentem 4. ročníku oboru Mechanik-seřizovač. Má výborné výsledky v oblasti programování a seřizování strojů. Ve 3. ročníku zvítězil v soutěži v programování CNC obráběcích strojů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. O rok později získal ocenění za celkové 2. místo na Ministerstvu průmyslu a obchodu v Praze. Umístil se také na 3. místě v soutěži Hledáme mistra ČR v CNC frézování. Martin ukázal svůj talent i v oblasti programování CNC strojů v systému SolidCAM, když se mu na soutěži v Dobrušce podařilo obsadit vynikající 3. místo. Zájem a nadšení pro tento obor projevuje i v osobním volnu. Navštěvuje strojírenskou firmu v Bojkovicích, kde se podílí na práci s několika CNC stroji.

Amálie Hladká, Základní škola Zlín, Kvítková 4338
Amálie je žákyní 7. ročníku základní školy, vyniká ve standardních a latinskoamerických tancích. Je členkou tanečních klubů v Brně a Zlíně. Od ledna 2023 je také v Národním reprezentačním týmu. I přes náročnost tréninků zvládá školu s rozšířenou výukou cizích jazyků s vyznamenáním. Se svým tanečním partnerem za poslední dva roky dosáhli řady úspěchů - v roce 2022 na mistrovství ČR družstev získali 2 zlaté medaile. Letos se stali trojnásobnými vicemistry republiky (v latinskoamerických, standardních a deseti tancích) a na mistrovství ČR družstev obhájili zlatý titul ve standardních tancích. Amálie si odvezla dvě zlaté medaile také z mezinárodní soutěže v Itálii.

Jan Jurásek, Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín
Jan je nadaný žák 4. ročníku oboru Reprodukční grafik pro média. Jeho práce obdržely uznání v několika prestižních soutěžích, včetně 1. místa v kategorii Člověk a město na mezinárodní soutěži Photo brigáda 2022 v Bratislavě. Letos se Jan s prací „Brusič skla“ umístil na 1. místě v celorepublikové soutěži PhotoContest a jeho fotografie byla publikována v dubnovém čísle časopisu FotoVideo. Podílel se na tvorbě studentského kalendáře na rok 2023 Architektura Zlína - aktuálně je kalendář, který představuje pohled na Baťovský Zlín, registrován v soutěži Kalendář roku 2023. Jeho fotografie jsou využívány pro prezentaci školy na novoročenkách a propagačních materiálech. Jan reprezentuje školu i v rámci odborné praxe, kterou vykonává v reklamní agentuře v Uherském Brodě.

Tereza Kyněrová, Střední odborné učiliště Uherský Brod
Tereza je studentkou 4. ročníku oboru Chovatelství. Dlouhodobě se věnuje canisterapii. Se svým psem Hunterem tvoří perfektní tým, který rozdává radost potřebným. V rámci dobrovolnické činnosti navštěvuje pravidelně Uherskohradišťskou nemocnici, kde dochází především na oddělení následné péče. Na tuto dvojici se vždy těší nejen pacienti, ale i nemocniční personál. Dále navštěvuje mateřské školy v Uherském Brodě a okolí, kde hravou formou seznamuje děti se psy, často je zbavuje ostychu či strachu ze psů a učí je zodpovědnosti k živým tvorům. Její zapálení, přirozený cit a touha pomáhat potřebným motivuje i další žáky školy k podobným aktivitám.

Jan Mařák, Střední škola – Centrum odborné přípravy technické Kroměříž
Jan je žákem 2. ročníku oboru Mechanik-elektrotechnik. Zajímá se o elektrotechniku a environmentální výchovu. Zúčastnil se řady soutěží - v roce 2022 úspěšně reprezentoval školu na krajské konferenci Enersol se svým projektem Mikroelektrárna na biomasu Wave, letos se koference zúčastnil s projektem Petamentor – výroba filamentu z PET lahví, kde skončil na 1. místě a postoupil do celostátního kola. Zde opětovně uspěl a postoupil do mezinárodního kola v Olomouci. V projektu zdůrazňuje zejména ekologickou přínosnost svého řešení – recyklace použitých plastů. Jeho projekt Solární sledovací systém patřil mezi tři nejlepší ročníkové práce z celé školy.

Julie Vajdáková, Základní umělecká škola Zlín
Julie je talentovanou akordeonistkou. V roce 2023 se stala absolutní vítězkou okresního a krajského kola soutěže ZUŠ a postoupila do ústředního kola v Chrudimi. V letech 2021 a 2022 byla vybrána do mezinárodních mistrovských hudebních kurzů Ameropa Musica, kde si zahrála v orchestru pod taktovkou Tristana Williamse a vybral si ji také Pavel Šporcl pro sólové vystoupení na jeho koncertě. Julie spolupracuje s Městským divadlem Zlín, Filharmonií Bohuslava Martinů, BROLNem nebo americkým saxofonistou Ericem Vanderbilt‑Mathewsem. Jako hlavní host se zúčastnila koncertů s Vojtěchem Szabó ve Zlíně a v Praze. Pravidelně vystupuje se zlínskou herečkou a šansoniérkou Helenou Čermákovou.

Petr Meindlschmid, Gymnázium Uherské Hradiště
Petr je studentem 2. ročníku gymnázia, je mimořádně nadaný sportovec atlet se specializací na skok daleký a skok vysoký. V soutěžích dorostenců obsazuje 1. a 2. místa v rámci ČR i v rámci mezinárodních soutěží. V letošním roce na mistrovství ČR v kategorii mužů získal 2. místo ve skoku dalekém a svým výkonem překonal 37 let starý dorostenecký rekord Roberta Změlíka a vytvořil tak nový národní rekord. V letošní sezóně 2023 se tak zařadil na 1. místo světových tabulek kategorie U 18. Kromě atletiky se věnuje také fotbalu, je hráčem 1. FC Slovácko kategorie U 16 a je veden v hráčském kádru reprezentace ČR.

Tomáš Habarta, Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště
Tomáš je student 4. ročníku oboru Praktická sestra a vynikající atlet se specializací na střední a dlouhé tratě. Vloni získal na juniorském mistrovství ČR v hale zlatý double na tratích 1500 a 3000 m. Ve venkovní sezóně obhájil juniorský titul mistra ČR na 3000 m překážek. Na mistrovství ČR do 22 let dokázal zvítězit v novém rekordu šampionátu. Vrcholem sezóny 2022 bylo mistrovství světa do 20 let v kolumbijském Cali, kde v běhu na 3000 m překážek vyrovnal národní juniorský rekord, doběhl si pro 9. místo a získal pomyslnou „korunku“ pro nejrychlejšího Evropana. V sezoně 2023 přešel do mužské kategorie a na mistrovství ČR v hale na trati 3 km si doběhl pro stříbrnou medaili v osobním rekordu. Hostuje také ve francouzském klubu Mét, kde patří mezi hlavní opory v soutěži družstev mužů na dráze i v krosu.

Adam Tomeček, Základní škola Ostrožská Nová Ves, okres Uherské Hradiště
Adam je žákem 9. ročníku základní školy. Je mimořádně nadaný a úspěšný v kanoistice – vodním slalomu a sjezdu divoké vody. Je členem reprezentace ČR. Pravidelně se umisťuje na předních příčkách Českého poháru a sbírá medaile z mistrovství ČR. V sezoně 2022 získal 1. místo v kategorii U14 v mezinárodním závodě - Olympijských hrách dětských nadějí v Bratislavě, 1. a 2. místo na letní Olympiádě dětí a mládeže v Olomouci. Stal se celkovým vítězem Českého poháru U14 ve slalomu i ve sjezdu na divoké vodě, obsadil 3. místo z mistrovství ČR dorostu U16 ve sjezdu, z mistrovství ČR U14 si odvezl 8 medailí (4 zlaté, 3 stříbrné a 1 bronzovou medaili).

Foto: Jan Salač

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz 

Foto: Jan Salač; Slavnostní předávání Ocenění žáků Zlínského kraje 2023