Adéla Čuříková117

Hejtman Radim Holiš představuje nový web Budoucnost pro Baťovku

Dohodu znamenající ukončení soudního sporu mezi Zlínským krajem a společností Unimex Group kvůli pozemku ve Zlíně-Malenovicích, kde chtělo bývalé vedení kraje stavět novou nemocnici, schválilo v září krajské zastupitelstvo. Na to, jakého se kraji podařilo dosáhnout výsledku a co to pro něj znamená, odpovídá v rozhovoru pro Magazín21 hejtman Radim Holiš. Řeč přišla také na investice v Krajské nemocnici Tomáše Bati, nespravedlivé rozdělování peněz ze státního rozpočtu nebo spolupráci se zlínskou univerzitou. 

Po roce a půl se vám podařilo uzavřít spor se společností Unimex Group o pozemek v Malenovicích, kde chtělo bývalé vedení kraje stavět novou nemocnici. S jakým výsledkem?

V soudním sporu nám hrozila desetimilionová pokuta, navrácení pozemku a zaplacení škody, jejíž výši si nikdo netroufal odhadovat. Takto byly nastavené podmínky kupní smlouvy, kterou uzavřel můj předchůdce. Tuto hrozbu se nám podařilo odvrátit a dosáhli jsme nejlepšího možného výsledku pro Zlínský kraj. A zapravdu nám dali i kolegové z opozice. Krajští zastupitelé v září schválili dohodu o narovnání s firmou Unimex Group, kterou spor definitivně uzavíráme. Je to další splněný úkol, který jsem si na začátku volebního období dal. Zůstáváme dál vlastníkem pozemku a mimo jiné se nám otevírá možnost plochu v Malenovicích efektivně využít pro nové projekty kraje. 

Součástí dosažené dohody mimo jiné je, že Zlínský kraj firmě zaplatí deset milionů korun. Je to pro kraj výhodné?

Na stole bylo několik variant řešení, tato je pro kraj jednoznačně ekonomicky i strategicky nejvýhodnější. Zůstáváme dál majiteli tohoto klíčového pozemku, v budoucnu nám už nehrozí žádné sankce a nevýhodné podmínky původní smlouvy se ruší. Aktuální cenu pozemku nám znalci vyčíslili v místě a čase obvyklém na tři miliony korun s tím, že jde o strategické místo a takzvaný blokační pozemek, jehož tržní hodnota může být i několikanásobně vyšší. Pro kraj je desetimilionové vyrovnání s Unimexem nejlepším řešením, v podstatě jde o investici do majetku kraje, který bude dál nabývat na hodnotě.

Máte už představu o jeho budoucím využití?

Pozemek v Malenovicích nabízí do budoucna velmi široké využití. Tím, že zůstává náš, jej budeme moci scelit s okolními pozemky a vytvořit tak jednu velkou plochu pro budoucí záměry. O konkrétních možnostech a plánech ještě povedeme debatu, do které přizveme i město Zlín. Pozemky rozhodně nehodláme prodávat. 

Jak to vypadá se stávajícím areálem KNTB? Letos v únoru jste představili plán postupné modernizace, co se z něj už podařilo uskutečnit?

Letos se v Baťovce podařilo spustit nový lineární urychlovač na Onkologickém oddělení, otevřít zmodernizované pokoje Chirurgického oddělení a naposledy teď v září zprovoznit po půlroční rekonstrukci dva moderní operační sály, z nichž jeden bude využíván především pro robotické operace, což posouvá medicínskou úroveň KNTB mezi špičku v oboru. Pro naše zdravotnictví je to historický milník, tímto krokem spouštíme robotickou operaci ve Zlínském kraji a dostáváme se na úroveň fakultních nemocnic. Do přístrojů letos investujeme celkem šest set milionů korun, dalších dvě stě do stavebních úprav. V různých fázích příprav máme aktuálně rozběhnutých cirka 50 investičních akcí. V Baťovce doháníme patnáctiletý investiční dluh, držíme se plánu, který jsme představili a postupně ho naplňujeme. Kdo tvrdí, že se nemocnice neposouvá dopředu, neříká pravdu, je potřeba si ověřovat informace. 

Kde se tedy lidé mohou průběžně informovat o tom, co se v nemocnici právě děje? 

Často s kolegy z vedení nemocnice odpovídáme na otázky, týkající se všech současných i plánovaných změn v areálu Baťovky. Proto nemocnice v září spustila web o modernizaci areálu: www.budoucnostbatovky.cz, kde jsou veškeré informace srozumitelně a přehledně na jednom místě. Lidé tu najdou kompletní plán modernizace, informace o dílčích projektech, vizualizace i průběžné aktuality. Stránky se samozřejmě budou neustále aktualizovat podle toho, jaká modernizace se zrovna dokončí nebo začne. Průběžně samozřejmě informujeme také na webových stránkách Zlínské kraje: www.zlinskykraj.cz

Zlínský kraj nyní aktivně usiluje o spravedlivější podmínky při rozdělování peněz ze státního rozpočtu. Jak je velký nepoměr mezi jednotlivými kraji?

Finance z RUD, tedy rozpočtového určení daní, se do krajů rozdělují podle patnáct let starých pravidel. Pro Zlínský kraj je to značně nevýhodné. Z balíku daní míří do krajského rozpočtu 5,25 procenta, což je třetí nejnižší podíl. Na jednoho obyvatele dostáváme 8 700 korun. Méně mají už jen v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Naopak takové Praze jde na jednoho obyvatele 63 tisíc korun. Tyto peníze nám v rozpočtu chybí, díky nim bychom mohli rozjet nové odvážné projekty mnohem rychleji. Naše republika není jen Praha a střední Čechy, Brno nebo Ostrava.

Se zastupiteli jste schválili návrh novely zákona, která by měla podmínky nastavit spravedlivěji. O kolik by si Zlínský kraj mohl přilepšit?

Finálnímu návrhu předcházelo 35 možných variant, ve všech případech by na tom byl Zlínský kraj lépe a přineslo by nám to částku mezi 450 miliony až 1,3 miliardy korun. Aktuální návrh počítá s přilepšením o jedno procento. Pokud se nám tedy podaří ve sněmovně prosadit novelu zákona, kterou jsme schválili na zářijovém zastupitelstvu, změna by pro nás znamenala 600 milionů korun navíc. V krajním případě jsme připraveni žalovat vládu ČR za neschopnost rozdělovat spravedlivě daně, s ostatními hejtmany podáme žalobu k Ústavnímu soudu. 

Na zastupitelstvu jste se také schválili 30 milionů pro Univerzitu Tomáše Bati. Na co peníze využije?

Čelíme velmi negativním prognózám. Obyvatelstvo stárne, máme druhou nejnižší průměrnou mzdu, kraj se vylidňuje. Ze současných 580 tisíc obyvatel směřujeme k 515 tisícům v roce 2050. Brzy budeme kraj s nejstarším průměrným věkem obyvatel. Pokud s tím okamžitě nezačneme něco dělat, bude mít velký problém. Proto jsme zintenzivnili spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati a hledáme cesty, jak nastolené trendy zvrátit. Jednou z nich je udržet mladé lidi v kraji a nabídnout jim kvalitní a atraktivní studijní obory. Proto musíme do regionu přilákat experty z jiných vysokých škol v Česku a zahraničí. Do Zlína potřebujeme dostat doktorandy a postdoktorandy napříč obory, kteří se budou podílet na zatraktivnění výzkumu a výuky na univerzitě. A právě na to univerzitě přispíváme. Mimo to s univerzitou pracujeme na řadě dalších projektů, usilujeme například o akreditaci nových studijních oborů ve zdravotnictví nebo řešíme vznik nové krajské rozvojové společnosti, kde pro nás bude univerzita jedním z klíčových partnerů.

 

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz