Mgr. Vladimír Dostálek172

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně i Slovácké muzeum v Uherském Hradišti mohou slavit. Obě krajské kulturní organizace totiž uspěly v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2022. Muzeum jihovýchodní Moravy získalo druhé místo v kategorii Muzejní publikace roku za vydání knihy Příběh vizovického pečiva, Slovácké muzeum obdrželo Cenu Českého výboru ICOM za výstavbu Cyrilometodějského centra a revitalizaci národních kulturních památek Velké Moravy. Slavnostní vyhlášení cen se uskutečnilo ve čtvrtek 25. května v Obecním domě v Praze.

ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec

„Gratuluji Muzeu jihovýchodní Moravy a Slováckému muzeu k tomuto vynikajícímu výsledku. Je to dalším potvrzením toho, jak vysoce erudovaní odborníci pracují v našich kulturních organizacích a jak výbornou práci odvádějí,“ vyzdvihla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje.

Muzeum jihovýchodní Moravy vybojovalo v konkurenci 42 publikací druhé místo v kategorii Muzejní publikace roku za vydání knihy Příběh vizovického pečiva. Kniha, jejíž autorkou je Jana Koštuříková, obsahuje bohatý textový i obrazový materiál a nabízí poznání současné i historické podoby tohoto fenoménu. Přináší i podrobný popis výrobní technologie včetně rad a tipů na přípravu těsta a pracovního postupu. „Naše muzeum spravuje sbírku více než šesti set kusů tohoto pečiva, která patří k největším a nejkvalitnějším v republice. Její kurátorkou je právě Jana Koštuříková, autorka oceněné publikace. Chtěl bych jí poděkovat za její neutuchající elán a energii, které této tematice věnuje. Z ocenění máme velkou radost,“ těší se Pavel Hrubec, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Ocenění v konkurenci 20 velkých muzejních projektů ČR získalo rovněž Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Za projekt „Cyrilometodějské centrum a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy“ obdrželo Cenu Českého výboru ICOM. „Tímto projektem se Slováckému muzeu podařilo dosáhnout dalšího významného cíle v šíření povědomí o významu cyrilometodějského odkazu,“ říká ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

Památník Velké Moravy s evropsky výjimečným Cyrilometodějským centrem ve Starém Město se stal výkladní skříní a stěžejní součástí budované Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje. „Muzeum vytvořilo všestranně vybavené archeologické pracoviště se zázemím pro výzkum, uchovávání a prezentaci cenného kulturního dědictví, vzniklo atraktivní a moderní zázemí pro edukace a mezinárodní setkávání,“ dodala Zuzana Fišerová.

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz    

Slavnostní vyhlášení cen Gloria musaealis 2022 se uskutečnilo ve čtvrtek 25. května v Obecním domě v Praze.