Bc. Jan Vandík DiS.62

Rozsáhlou rekonstrukci sokolovny, která bude od září sloužit dětem místní základní umělecké školy, dokončilo město Luhačovice. Práce byly zahájeny v roce 2021, celkové náklady jsou 45,6 milionu korun. Opravy byly spolufinancovány z dotací Zlínského kraje a Ministerstva pro místní rozvoj. Ve čtvrtek 1. června se uskutečnil Den otevřených dveří sokolovny, na kterém si mohla veřejnost prohlédnout interiéry budovy.

Opravená sokolovna v Luhačovicích

„Z pohledu naší základní umělecké školy, kterou jako kraj zřizujeme, je to veliký skok do nádherného prostředí a z mého pohledu je to také záchrana objektu, který byl opravdu ve špatném stavu. Mám velkou radost z toho, že se nám společnými silami podařilo budovu zachránit, vdechli jsme jí život a zároveň jsme se dokázali domluvit na této formě spolupráce,“ řekla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová, která přišla všechny přítomné pozdravit.

„Jsem moc rád, že se podařilo budovu sokolovny zrekonstruovat do nynější podoby a nyní bude sloužit jak dětem ze základní umělecké školy, tak veřejnosti. Už teď se těším na akce, které se tady budou konat, a také na tu atmosféru, kterou si společně budeme užívat,“ uvedl starosta Luhačovic Marián Ležák.

Sokolovna bude od září sloužit zdejší základní umělecké škole, která tady bude mít nové zázemí. Její žáci se tak dočkají odpovídajícího prostředí a současně bude i nadále možno využívat tyto prostory pro tradiční kulturní akce. Oficiální stěhování začne koncem června. Řádná výuka bude zahájena v pondělí 4. září 2023. ZUŠ Luhačovice plánuje 19. října 2023 slavnostní koncert. Jako host se představí houslista Pavel Šporcl.

Sokolovna byla ve stylu funkcionalismu postavena na začátku třicátých let minulého století podle návrhu architekta Viléma Kuby. V průběhu padesátých let byla na budovu sokolovny umístěna sedlová střecha, která byla tehdy účelná, ale stavitelsky nevhodná. Současnou rekonstrukcí se podařilo budovu vrátit do původního architektonicky ladícího funkcionalistického stylu.

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz