Mgr. Vladimír Dostálek109

V květnu mohli návštěvníci Výstaviště Kroměříž zavítat na dvě nezvyklé akce, na jejichž uspořádání se podílel Zlínský kraj. Na gastrofestivalu Chutě Zlínského kraje měli možnost okusit regionální kulinářské speciality, zastavit se u ukázek tradičních řemesel nebo se nechat pozvat na výlet do dalších zajímavých míst východní Moravy. Na Dnech hasičů si mohli prohlédnout moderní i his- torickou požární techniku a ukázky různých dovedností dobrovolných i profesionálních hasičů. Nejen o těchto dvou akcích jsme si povídali s ředitelem Výstaviště Kroměříž Pavlem Konečným.

Konečný výstaviště

Kolik akcí ročně na výstavišti pořádáte?
Letošní nabídka našich akcí v prostorách Výstaviště Kroměříž je historicky největší. Od ledna do prosince roku 2024 se tu odehraje celkem 56 akcí pro veřejnost, jejichž spektrum je opravdu nesmírně široké a bez nadsázky si troufám říci, že si v našem areálu najde to své snad úplně každý. Nabízíme lidem specializované výstavy, zábavu, kulturní program, poučení, výhodné nákupy, prohloubení jejich znalostí.

Co je největší tahák, která akce je mezi návštěvníky nejpopulárnější a nejúspěšnější?
Asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že tradičně prodejní výstava Floria, tedy akce určená všem zahrádkářům, zahradníkům, chalupářům, chatařům, ale šířeji vzato, milovníkům přírody. Letošní jarní Florii, kterou jsme rozdělili do dvou pětidenních bloků, navštívilo 61 tisíc lidí. To jenom dokumentuje, jak je pěstování všeho druhu mezi lidmi oblíbené. My k tomu vždy nabízíme i přidanou hodnotu, letos například unikátní květinovou expozici Láska v oblacích. Pochopitelně adekvátní je také bohatý kulturní program, stejně tak lidé oceňují možnost odpočinout si, občerstvit se. Floria je prostě jasný tahák a my se logicky chystáme na její letní a potom také podzimní část.

V polovině května se u vás konal gastrofestival Chutě Zlínského kraje. Kdo s myšlenkou na jeho pořádání přišel a čím se lišil od jiných akcí tohoto typu?
Při konzultacích se Zlínským krajem jsme objevili potřebu představit, nebo lépe připomenout veřejnosti to nejkrásnější z našeho kraje od gastronomických specialit, přes šikovné lidi až po lákavá turistická místa. A naše výstaviště je místo k tomu přímo předurčené. A že je výsledkem gastrofestival, k tomu přispěla i naše zkušenost z minulosti, kdy jsme podobné akce pořádali a víme, že je o ně zájem. No a ta odlišnost od ostatních spočívala v krajových specialitách. Prezentovali jsme to nejlepší, co nabízejí renomovaní výrobci potravin ze Zlínského kraje. Šlo třeba o mléčné výrobky, pečivo a mimo mnoha dalších lokálních specialit i o víno. A moc mne potěšilo Mistrovství škol Zlínského kraje ve vaření. Tahle akce ukázala, jak šikovné mladé lidi v gastronomických oborech máme.

Jaké další novinky jste pro letošek připravili?
Právě vedle zmíněných Chutí Zlínského kraje jsou to Dny hasičů, kde jsme spojili síly s hejtmanstvím. Věřím, že uspořádáním Dnů hasičů jsme založili novou tradici. Jejich smyslem není jen ukázat, co umí dobrovolní i profesionální hasiči a představit veřejnosti techniku, která jim pomáhá při těch nejnáročnějších zásazích. Akce má být také symbolickým poděkováním těm, kteří se starají o naše bezpečí. Těch novinek je samozřejmě více, těšíme se třeba v červenci na All American Fest a v srpnu na výstavu vozů značky Mercedes pořádanou ve spolupráci se zlínským světově uznávaným sběratelem a regionálním patriotem Ladislavem Samohýlem.

Máte vy osobně nějakou vysněnou akci?
Samozřejmě mám, moc by mě lákalo uspořádat vícedenní společnou přehlídku všech složek integrovaného záchranného systému. Tedy hasičů, policie a záchranářů. A myslím, že bych nebyl sám, kdo by z takové akce měl radost.

Za každou akcí je jistě mnoho práce s pořádáním. Co bylo dosud podle vás organizačně nejnáročnější?
Není to o jedné akci, ale překvapivě největší nápor na tým výstaviště je v čase mezi jednotlivými akcemi, kdy jednu střídá druhá. Přestavba našeho areálu třeba z Chutí Zlínského kraje na Chovatelské trhy musela proběhnout během pouhých dvanácti hodin. Tedy přes noc. Ale máme na výstavišti tým, který se umí vypořádat s opravdu náročnými úkoly.

V areálu je spousta zajímavých míst včetně Dětského světa a tematických zahrad. Které místo je tady vaše nejmilejší?
To je zajímavá otázka. No, asi to nebude moje ředitelská kancelář, ale ne že bych ji neměl rád. Narážíte třeba na Dětský svět. Jasně, to je krásné místo už proto, že tam zblízka vidíte rozzářené dětské oči a jejich úsměvy. Sám tam se svými dětmi trávím volný čas a jsme tam šťastní. Ale já mám rád celé výstaviště. Ať je plné nebo třeba po skončení velkých akcí vylidněné. Zastavte se, já myslím, že volný čas strávený u nás na výstavišti je dobrý nápad.