Bc. Jan Vandík DiS.81

Už 10. ročník Krajské konference k primární prevenci rizikového chování pro mateřské školy se uskutečnil 22. listopadu 2024 na krajském úřadě ve Zlíně. Uspořádal jej Zlínský kraj v návaznosti na Krajský plán primární prevence rizikového chování Zlínského kraje 2019–2027.

Cílem krajské konference bylo pomoci mateřským školám pochopit souvislosti a principy uplatňující se v oblasti primární prevence už u dětí předškolního věku. Hlavními principy, které se v primární prevenci osvědčily, jsou provázanost, následnost, multidisciplinární spolupráce, kreativita, interaktivita.

Jak na konferenci zaznělo, programy zaměřené na různé typy rizikového chován, jsou sice potřeba, ale je také nutné zaměřit pozornost na úplný začátek problémů, ještě předtím, než se vůbec objeví. Nejde tedy jen o prevenci, ale hlavně o podporu duševní rovnováhy a celkově psychosociálních dovedností dětí. Stejně tak jako se děti učí mluvit, chodit, číst, psát, počítat, je zapotřebí nastavit společný základ pro podporování zdravého sebevědomí a sebepojetí dětí, vzájemného respektu a regulace emocí, s čímž souvisí také efektivní komunikace a empatické pochopení jeden druhého. Zde učitel sehrává klíčovou roli pro rozvoj psychosociálních dovedností dětí, a to převážně skrze vedení vlastním příkladem.

Prvních šest let v životě dětí je klíčových, proto je s prevencí nutné začít už u těch nejmenších. To je důvodem aktivity Zlínského kraje – odboru školství, mládeže a sportu, připravit pedagogy na práci s preventivními aktivitami, představit nové formy, metody tak, aby působení na děti bylo intenzivní, navazující a smysluplné. Začátek prevence je už v mateřských školách. Současná náročná doba vyžaduje věnovat se prevenci velmi důrazně a podporovat všechny, kteří se jí zabývají už od těch nejmenších. To je také důvod, proč byl tento školní rok vyhlášen Rokem prevence a současně byla v rozpočtu na rok 2024 navýšena částka na podporu preventivních aktivit ve školách Zlínského kraje.

Lektory X. Krajské konference k primární prevenci rizikového chování pro mateřské školy byli Jan Svoboda s přednáškou „Deskripce vztahů dítěte k rodičům a možnosti korekce“, následně byla účastníkům konference představena práce a podpora prevence z pohledu Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, dále potom zástupci organizace Dobronauti s. r. o. přiblížili preventivní programy a nabídky školních programů, co berou do hry všechny děti i učitele a na závěr konference vystoupili představitelé společnosti CZ.NIC k tématu digitálních stop a ochrany těch nejmenších před riziky internetu.

Krajská konference vytvořila prostor pro získání aktuálních informací z oblasti primární prevence rizikového chování, sdílení zkušeností a také k osobnímu setkání všech, kteří se prevencí zabývají.