Bc. Jan Vandík DiS.93

Umělá inteligence je velkým fenoménem poslední doby, který čím dál více vstupuje do našich životů. O tom, jaké jsou možnosti jejího využití a jak nám může být v budoucnu nápomocná, jsme si v rozhovoru pro Magazín21 povídali s radním Zlínského kraje pro digitalizaci Jiřím Jarošem. Ten v krajské radě zodpovídá také za mládež a sport, proto jsme nemohli opomenout ani tuto oblast, kterou Zlínský kraj aktuálně finančně podporuje mnohonásobně více, než tomu bylo v minulosti.

Pane radní, nedávno jste se v americkém Austinu zúčastnil konference SXSW věnované digitalizaci a moderním technologiím. Jaké jste si odtud přivezl poznatky?

Jsem moc rád, že jsem se mohl společně s náměstkem hejtmana Davidem Vychytilem a Petrem Kubíčkem z agentury ZRIA této konference zúčastnit. Každoročně totiž bývá plná vizionářů, přednášejí tam lidé z nejprestižnějších technologických firem světa, jako jsou Tesla, Apple, Google, Microsoft, Siemens. Jejím ústředním tématem letos byla umělá inteligence. Jak se na konferenci potvrdilo, umělá inteligence hraje čím větší roli ve školství, zdravotnictví, bezpečnosti i v mnoha dalších oborech.

V čem konkrétně nám může být užitečná?

Možnosti jejího využití jsou obrovské, například v medicíně nám může významně pomáhat při diagnostice nemocí. Tam, kde dnes hledá nález na snímku člověk, může být umělá inteligence přesnější. Umí odhalit věci skryté lidskému oku. Už dnes máme v nemocnicích roboty, s jejichž pomocí umějí lékaři operovat. V budoucnu nebude muset být lékař u operace osobně, bude mít brýle pro virtuální realitu a nástroje ovládat na dálku. Roboti na bázi umělé inteligence mohou být také velmi užitečnými průvodci a pomocníky pro orientaci na velkých plochách, jako jsou letiště nebo nemocnice.

Pojďme přímo k Austinu, který je hlavním městem Texasu. Může nám být v něčem vzorem?

Určitě ano. Texas má asi spousta z nás zafixovaný jako stát kovbojů a těžařů ropy, ale během posledních deseti až patnácti let zásadně změnil svoji tvář. Je nyní centrem technologií. Stěhují se tam firmy z Kalifornie. Například Tesla má v Austinu své vývojové centrum s tisícovkou zaměstnanců. A to vše díky spolupráci vlády, regionu a univerzity. To je model, který může být inspirací i pro nás, ve Zlínském kraji. Proto bychom chtěli s americkou stranou navázat a rozvíjet spolupráci. 

Jak například?

Nabízí se partnerství mezi texaskou univerzitou a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Pracujeme na tom, aby fungovaly výměnné pobyty studentů. Američané milují cestování po Evropě a my jim v tomto ohledu máme co nabídnout. Zlínský kraj by zase například mohl pomoci s financováním stáží našich studentů v USA.

Když je řeč o zlínské univerzitě, daří se kraji rozvíjet s ní vzájemnou spolupráci?

Ano, naše společné směřování jsme nedávno stvrdili podpisem historicky vůbec první smlouvy o spolupráci. Tu chceme i nadále rozvíjet a ještě více zintenzivnit. Jde přitom nejen o naši podporu doktorandů a postdoktorandů nebo vznik nových studijních oborů, ale univerzitě chceme finančně pomoci i se stavbou nové budovy technologické fakulty. Strojírenství nebo plastikářství jsou totiž pro náš region neméně důležité než digitalizace nebo kreativní průmysly.

V oblasti digitalizace je důležitým projektem Zlínského kraje Digitální technická mapa. Jak to vypadá s jejím spuštěním a jaké budou její hlavní přínosy?

Díky svým dlouholetým zkušenostem jsme v přípravě Digitální technické mapy mezi ostatním kraji průkopníkem a lídrem. Mapa se stane užitečným pomocníkem při stavební a projektové přípravě, evidenci majetku nebo územním plánování, protože na jednom místě nabídne snadno a rychle podrobné informace o stavebních a technických objektech v území. Aktuálně jsme krátce před jejím spuštěním, které plánujeme 1. července.

Značnou pozornost věnujete také rozvoji 5G sítí, co je tady nového?

I zde jsme nejdále ze všech krajů. Tři naše organizace už zpracovaly projekty, se kterými se nyní ucházejí o dotaci z Národního plánu obnovy. Zdravotnická záchranná služba chce prostřednictvím 5G sítí zajistit efektivní přenos dat mezi základnami, sanitními vozidly, zdravotnickými zařízeními a operačním střediskem. Hvězdárna Valašské Meziříčí řeší zajištění technických podmínek pro provozování speciálního simulačního a výukového centra pro pokročilé využití 5G technologií. Krajská nemocnice T. Bati chce vybudovat „kampusové“ sítě pro celý svůj areál za účelem zajištění konektivity personálu a digitalizace lékařských záznamů pro rychlý a spolehlivý přenos dat. Tím však samozřejmě nekončíme. Ve spolupráci s novou agenturou ZRIA chceme připravit další projekty na využití 5G sítí například v dopravě, vzdělávání, v holešovské průmyslové zóně, ale třeba i ve zlínské zoo. 

Do vaší gesce spadá také mládež a sport. Jak konkrétně kraj sportování dětí a mládeže podporuje?

O tom, že podpoře sportu přikládáme mimořádný význam, hovoří nejlépe, že jsme během posledních tří let celkové dotace mířící do této oblasti navýšili z někdejších 20 na současných 105 milionů korun. Těší mě, že se s velkým zájmem setkal náš dotační program na podporu sportovní infrastruktury, ve kterém si žadatelé mohou sáhnout na peníze na opravy hřiště, šaten nebo pořízení nezbytného vybavení. V poslední době jsme z něj 32 miliony podpořili 70 projektů, od těch nejmenších obcí až po velká města. Jmenovitě zmíním například pořízení traktorové sekačky k údržbě sportovního hřiště v Návojné, rekonstrukci sportovních kabin ve Střílkách nebo opravu sportovišť v areálu Sokolovny Zlín.

Kromě toho hejtmanství také finančně přispívá na provoz několika mládežnických sportovních akademií. Jaký je jejich hlavní smysl?

Mládežnické akademie jsou určené těm, kdo ve sportu vidí svoji budoucnost a hodlají se mu věnovat profesionálně. Chceme jim nabídnout nadstandardní podmínky a komplexní péči, včetně odpovídajícího stravování, rehabilitace, vzdělávání. Vloni jsme poskytli finance na fungování krajských sportovních akademií v atletice, házené, orientačním běhu a tenisu. Letos jsme se rozhodli rozšířit podporu o krajský mládežnický fotbal, běžecké lyžování, biatlon, cyklistiku, sportovní lezení a stolní tenis.

Za sebou máme finálovou sérii druhé nejvyšší hokejové ligy, ve které se opět po roce utkaly dva velcí krajští rivalové – Zlín a Vsetín. Vloni se to neobešlo bez nepříjemných incidentů mezi fanoušky. Kraj tehdy důrazně apeloval na oba kluby, aby zapracovaly na zvýšení bezpečnosti na stadionech. Změnila se za rok situace k lepšímu?

Ano, změnila. Oba kluby intenzivně pracují na tom, aby rivalita zůstávala jen a pouze na ledě. To letos přineslo své ovoce a až na drobné výjimky proběhlo celé finále v ochozech i mimo stadiony v klidu. A za to chci oběma klubům i fanouškům poděkovat.

Zpracoval: Jan Vandík

Zdroj: Magazín21 / květen 2024