Bc. Jan Vandík DiS.143

Slovenští motopoutníci se vydávají po stopách slovanských kořenů. Jejich cesty volně navazují na Evropskou kulturní stezku sv. Cyrila a Metoděje. V květnu se se zástupci stezky setkali v řecké Soluni, tentokrát přijeli z Nitry přes Krakow do Zlína.

Slovenské motopoutníky přivítal v Baťově mrakodrapu náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub. Setkal se s nimi již v Soluni při jejich motopouti po stopách sv. Cyrila a Metoděje Evropou. O jejich jedenáctidenní, 3 330 km dlouhé cestě plné dobrodružství, vedoucí přes 9 evropských států, již vznikl téměř hodinový dokument. Premiéru měl 4.7.2023 na slovenských národních cyrilometodějských slavnostech v Nitře. Po stopách kořenů slovanské kultury tehdy motorkáři zavítali například do maďarského Zalaváru, Medžugorje v Bosně a Hercegovině, albánského Beratu nebo severomakedonského Ochridu.  Aktuálně navštěvuje skupina motorkářů další místa na Cyrilometodějské stezce. Z Nitry jedou přes Krakov, Pustevny, Zlín, Modrou, Velehrad a Bratislavu s cílem opět v Nitře.

„I pro motorkáře, kteří se zajímají o slovanskou kulturu, je Cyrilometodějská stezka přitažlivá. Během těchto dní navštívili jen ve Zlínském kraji valašské Pustevny a Velké Karlovice, industriální Zlín, velkomoravskou Modrou i poutní místo Velehrad,“ uvedl Lubomír Traub, se kterým se setkali na střeše mrakodrapu po vyjížďce Baťovým výtahem. 

„Máme být na co hrdí, protože svatí Cyril a Metoděj zasáhli velmi intenzivně do naší historie a kultury, a ještě dnes čerpáme z jejich odkazu. I my můžeme propagovat něco, co má hodnotový potenciál pro současnou Evropu a naše kořeny. V budoucnu plánujeme například cestu do Říma trasou přes Istrii. Přitom bychom rádi navštívili Benátky a Aquileiu. Věřím, že můžeme našimi jízdami inspirovat i další motorkáře, aby se vydali po stopách svých kulturních kořenů,“ uvedla Andrea Bakošová, členka Nitranské organizace cestovního ruchu za slovenskou obec Mojmírovce, iniciátorka motopoutí po Cyrilometodějské stezce.

Zpracovala:

Ing. Martina Janochová, martina.janochova@cyril-methodius.eu, tel. +420 733 161 674

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

www.putujmebezhranic.cz www.cyril-methodius.cz