Bc. Jan Vandík DiS.276

Administrativní budova společnosti Kloboucká lesní v Brumově-Bylnici získala nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2022 Zlínského kraje – Grand Prix architekta Pavla Nováka. Do letošního 21. ročníku soutěže dorazilo rekordních 61 přihlášek. Ocenění si zástupci staveb převzali 15. června v Uherském Brodě.

„Rozhodování bylo obtížné. Snad žádná stavba nebyla špatná a každá si aspoň nějaké ocenění zasloužila. V řadě kategorií jsme udělili dvě hlavní ceny a rozdali jsme spoustu čestných uznání," řekla předsedkyně odborné poroty Dagmar Nová. Porotci posuzovali loni dokončené stavby v sedmi kategoriích, nejvíce jich bylo v kategorii stavby realizované mimo území Zlínského kraje, kterých bylo přihlášených dvacet.

O stavbě, která obdržela nejvyšší cenu a na niž bylo použito dřevo převážně z okolních lesů, Dagmar Nová uvedla: „Vysoce elegantní a účelně řešená dřevostavba, která vyniká vysokou architektonickou kvalitou a designem, dokonalou prací se dřevem včetně konstrukce, detailů i interiérových prvků, vše s ohledem na udržitelné stavění.“

Cenu hejtmana Zlínského kraje dostala rekonstrukce objektu 14 (plicního pavilonu) v Uherskohradišťské nemocnici. „Zvládnout rekonstrukci zdravotnického zařízení za provozu je velmi komplikované. Současně je to příkladná ukázka toho, že i ve zdravotnictví se dají modernizovat původní budovy, které díky tomu mohou nadále sloužit další desítky let," uvedl hejtman Radim Holiš a dodal: „„I když Cena hejtmana je jen jedna, chtěl bych vyzdvihnout všechny stavby, které se letošního ročníku soutěže zúčastnily. Je za nimi vidět velký kus práce, úsilí, pečlivosti i invence. Děkuji všem investorům i stavařům, kteří se o jejich vznik zasloužili.“

Cenu ministerstva průmyslu a obchodu získala rekonstrukce objektu společnosti Anafra v Rožnově pod Radhoštěm. Cenu Syndikátu novinářů obdržel vodní biotop na zlínském sídlišti Jižní Svahy. Mezi stavbami občanské vybavenosti dostaly hlavní cenu multifunkční sportovní hala Kapka Resort z Lhoty u Vsetína a kulturní dům ve Strání na Uherskohradišťsku. Čestné uznání porota udělila expozici Jaguar Trek ve zlínské zoologické zahradě, rekonstrukci budovy sídla krajské hygienické stanice a ředitelství nemocnice ve Zlíně, obnově krovů a střech na hradu Buchlov a dostavbě budovy školy v Boršicích.

V kategorii domy pro bydlení dostala hlavní cenu zlínská Rezidence Sadová a víceúčelový dům v Hradební ulici v Uherském Hradišti. Čestné uznání obdržela rekonstrukce vysokoškolských kolejí zlínské univerzity. Porotci udělili také dvě čestná uznání rodinným domům ve Zlíně. V kategorii průmyslových a zemědělských staveb dostal čestné uznání areál STK v Uherském Brodě. Hlavní cenu mezi dopravními, inženýrskými a ekologickými stavbami má kanalizace v obcích Ořechov a Vážany a silniční průtah Kunovicemi. Čestné uznání dostalo zlínské ekocentrum Na Pasece.

V kategorii rozvojových projektů měst a obcí získala hlavní cenu obnova tržiště Pod Kaštany ve Zlíně a komunitní centrum v Ratiboři. Čestné uznání má obnova náměstí ve Valašském Meziříčí, venkovní bazény akvaparku Delfín v Uherském Brodě a obnova přístaviště v Otrokovicích. V kategorii staveb, o které se firmy z regionu postaraly za hranicemi Zlínského kraje, získaly hlavní cenu Domov Ždírec a objekt firmy Alukov ve Slatiňanech.

Také letos byl oceněn stavbyvedoucí, a to Pavel Mikulec za práci na stavbě Víceúčelového domu na ulici Hradební v Uherském Hradišti. Do soutěže byli opět zapojeni studenti a učni průmyslových škol se stavebním zaměřením. Studenti získali ocenění v soutěži Studentská práce roku (vítězem se stal Martin Bobiš ze Střední průmyslové školy stavební Valašské Meziříčí) a učni za úspěchy v odborných soutěžích stavebních řemeslných oborů.

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz