Co mohou informační technologie přinést obyvatelům Zlínského kraje? Co se skrývá za zkratkou Web3? I o tom mluvil Tomáš Hasík v rozhovoru pro Magazín21. Klukovská záliba v moderních technologiích se pro něj nakonec stala profesní vášní. Vystudoval aplikovanou informatiku na Univerzitě Tomáše Bati, úspěšně působil ve svém oboru v soukromé sféře. Jeho rostoucí zájem o blockchain a Web3 technologie ho nakonec zavedl až k vedoucí pozici v nově vzniklém Web3 Hubu Zlín. Chce, aby se Zlín stal jedním z předních center Web3 inovací v Evropě.
Co to vlastně je Web3 Hub Zlín?
Web3 Hub Zlín je organizace, která vznikla za podpory Zlínského kraje a UTB a vytváří akce, kde se lidé setkávají, spolupracují a učí se o nových technologiích a konceptech Web3. Tedy o nové vlně technologických inovací, která se snaží decentralizovat různé aspekty internetu a digitálního prostoru pomocí blockchainu a dalších decentralizovaných technologií. Hub Zlín bude nabízet prostor a podporu pro vývojáře, podnikatele a výzkumníky, kteří chtějí pracovat na projektech v oblasti Web3. Pevně věřím, že šířením znalostí o Web3 a celkově pokročilých IT technologiích pomůžeme Zlínskému kraji a jeho obyvatelům. Otevírá to nové možnosti pro ekonomiku, finance, vzdělávání a další oblasti lidské činnosti. Zlín má na to být významným evropským technologickým centrem, Mekkou odborníků v této oblasti. A profitovat z toho může celý region celkově vyšší kvalitou života.
Můžete být trochu konkrétnější a upřesnit, co je náplní práce Web3 Hub Zlín?
Organizace vznikla za účelem osvěty všech nových IT technologií, od Web3, přes blockchain až po umělou inteligenci. Rádi bychom všem lidem nehledě na stáří, původ nebo vzdělání přiblížili problematiku moderních technologií, aby je i oni mohli využívat k usnadnění opakujících se činností a celkově ke zkvalitnění jejich každodenního života. Budeme organizovat přednášky, workshopy a další akce k rozšíření povědomí široké veřejnosti. Důležitá je pro nás komunikace s Univerzitou Tomáše Bati, jejími studenty a propojování s firmami, které pomáhají zvyšovat životní úroveň Zlínského kraje.
Takže se v plánovaných akcích najde i něco pro lidi, kteří toho o pokročilých technologiích zatím moc nevědí?
V následujícím roce nabídneme ve spolupráci s UTB široké veřejnosti sérii přednášek. Budou postaveny tak, aby jejich účastníci získali přehled základů, a aby lidé do problematiky lépe pronikli. Dále se budeme soustředit na téma umělé inteligence, o kterém se v poslední době hodně mluví. Plánujeme i více specifické workshopy a hackathony pro studenty a všechny, kteří budou mít zájem o danou problematiku. Naším hlavním cílem je proměnit Zlín v centrum technologií a inovací. Web3 Hub Zlín je otevřen všem, kteří se zajímají o nové technologie a jejich dopad na budoucnost. Zájem o první přednášky, které se konaly v říjnu, mi v tomto ohledu dodal optimismus.
Hlavním cílem je tedy vzdělávání?
To je jedna z aktivit. Hlavní vizí centra je proměnit Zlín v centrum technologií a inovací. Chceme zvýšit povědomí a porozumění lidí o inovacích a ukázat, jak mohou tyto technologie ovlivnit náš digitální svět. Aktivně podporujeme efektivní propojení studentů a firem v praxi. Jsme tu pro podporu vývoje nových projektů a startupů, kterým můžeme poskytovat mentoring, zdroje a infrastrukturu. Chceme vytvořit prostředí, kde inovace mohou kvést. Chceme být katalyzátorem pro růst a pokrok ve Zlíně a okolí. Důležité je pro nás propojovat lidi a profesionály z různých odvětví, kteří mají zájem o technologie Web3. Své místo mezi našimi cíli má také výzkum a experimentování. Snažíme se porozumět, jak tyto technologie mohou ovlivnit různá odvětví, včetně financí, umění a kultury. Chceme být průkopníky v objevování nových možností.
Kdo vlastně stojí za vznikem organizace?
Za vznikem Web3 Hubu Zlín je Zlínský kraj, v tuto chvíli funguje jako samostatné centrum pod záštitou společnosti Industry Servis ZK, a.s. U zrodu myšlenky jej založit stálo několik zastupitelů a radních Zlínského kraje, lví podíl na jeho založení a dalším rozvoji pak mají náměstek hejtmana David Vychytil a radní kraje pro digitalizaci Jiří Jaroš, se kterými se pravidelně setkávám a hovoříme společně o důležitých cílech a celkovém směřování. Hub spolupracuje také s Univerzitou Tomáše Bati, Technologickým inovačním centrem a městem Zlín.
A proč zrovna Zlín, respektive Zlínský kraj?
Zlínský kraj má vynikající polohu. Snadná dostupnost do Bratislavy, Katowic nebo do Vídně nabízí potenciál propojení s významnými technologickými centry. Zlín je místo s baťovskou tradicí technologického růstu a pokroku. Díky univerzitě nesoucí jméno právě po Tomáši Baťovi zde vyrůstají noví odborníci v oblastech, jako je IT, marketing, kreativní průmysl nebo ekonomické vědy. Svým potenciálem region nabízí prostor pro vybudování skvělého zázemí pro firmy z oblasti ICT. Je potřeba dodat, že se kraj v posledních letech potýká s vylidňováním a odlivem mozků. Abychom dokázali reagovat na rychlé změny ve světě, je důležité přizpůsobit se poptávce trhu a potřebám firem. Poskytnout lidem solidní výdělky a zároveň podporovat existenci zaměstnavatelů, kteří nabídnou dlouhodobou spolupráci. Takže proto Zlín a Zlínský kraj.
Máte už nějaký konkrétní příklad výsledků úsilí týmu Web3 Hub?
Nedávno ve Zlíně otevřela pobočku jediná česká kryptoměnová burza Coinmate. Ta má pověst jedné z nejlepších a nejbezpečnějších společností svého druhu, ještě nikdy nebyla napadnuta hackery. Její příchod do Zlína je jedna z prvních vlaštovek vytěžených z působení týmu Web3 Hub, což mimo jiné vedlo k vytvoření dalších několika nových pracovních pozic. Pracujeme na oslovování dalších firem, institucí, studentů a veřejnosti. Pokud má kdokoliv zájem se připojit k Web3 Hub Zlín nebo si zjistit více informací, určitě navštivte naše webové stránky www.web3hubzlin.cz a kontaktujte nás.
autor: Vladimír Dostálek, foto: Web3 Hub