Mgr. Vladimír Dostálek25

ZLÍNSKÝ KRAJ – Vyvěšením sokolské vlajky u Baťova mrakodrapu si hejtmanství v pátek 6. října připomnělo perzekuci členů České obce sokolské během období Protektorátu Čechy a Morava a jejich oběti v boji za svobodu, demokracii a samostatnost našeho státu.

Památný den sokolstva, který je od roku 2019 Významným dnem České republiky, letos připadá na neděli 8. října. Tento den je připomínkou událostí roku 1941, kdy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich nechal rozpustit Českou obec sokolskou a její majetek zabavit. Současně nacisté zatkli a deportovali přibližně 1500 představitelů organizace do koncentračních táborů, kde život většiny z nich vyhasl.

Každý rok je 8. říjen dnem vzpomínky nejen na pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadků podílejících se na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha. Památný den sokolstva je vyjádřením nejhlubší úcty ke všem členům a členkám Sokola, kteří během téměř 160 let existence spolku obětovali své životy. Ať už v letech 1. světové války v řadách československých legií či během tří domácích odbojů.

 

Zpracoval: Vladimír Dostálek

6. 10. 2023

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz