Bc. Soňa Ličková BA281

S historií ručně ohýbaného nábytku se ve čtvrtek 26. října blíže seznámil hejtman Radim Holiš společně s radním Jiřím Jarošem ve společnosti TON, a.s. V Thonetově vile je přivítali generální ředitel Milan Dostalík a výrobně-technická ředitelka Anna Polišenská. 

Hejtman Radim Holiš si zkusil vyrobit ohýbanou část ikonické židle č. 14.

Provozem v Bystřici pod Hostýnem provedl zástupce Zlínského kraje zkušený technolog David Zajíc, který ve firmě pracuje přes pětadvacet let. Při exkurzi ve výrobních halách, kde se ručně ohýbaný nábytek vyrábí od roku 1861, si prohlédli, jak vznikají židle Banana, novinka letošního roku La Zitta nebo ikonický model židle č. 14, kterého se už prodalo přes 80 milionů kusů po celém světě. Jeho ohýbanou součást si zkusila krajská delegace vlastnoručně vyrobit za pomoci zkušených pracovníků firmy.  

„Společnost TON je významným zaměstnavatelem v regionu, firma s tradicí, která dělá dobré jméno našemu kraji i za hranicemi České republiky. Velmi si také cením spolupráce s naší střední nábytkářskou a obchodní školou v Bystřici, díky které je práce se dřevem stále atraktivní studijní obor. Propojení firem a škol je klíčové pro stabilizaci trhu práce, protože lidé dnes chybí ve všech odvětvích,“ řekl hejtman Radim Holiš.

V současnosti v TONu pracuje přes 500 zaměstnanců. Každý výrobek této značky projde rukami vždy minimálně dvaceti z nich. „Žádná firma se dnes neobejde bez moderních technologií, také tady využívají špičkové stroje, které zefektivní výrobu, ale know-how stále stojí na ruční, velmi kvalitní a poctivé práci. Díky exkurzím, které firma nabízí, si lidé výrobu ručně ohýbaného nábytku mohou prohlédnout na vlastní oči,“ dodal radní pro digitalizaci, mládež a sport Jiří Jaroš.

O společnosti TON, a.s.

Továrnu, dnes nejstarší svého druhu na světě, vybudoval v Bystřici pod Hostýnem v roce 1861 obchodník Michael Thonet se svými syny. Během historie několikrát změnila vlastnické struktury i název. Poslední a nejdéle užívaný, TON, pochází z roku 1953 a je zkratkou slov Továrny na ohýbaný nábytek.

 

⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Hejtman Radim Holiš a radní Jiří Jaroš navštívili společnost TON, a.s.