Adéla Čuříková29

Jednání se zástupci Svatoolafské stezky v Norsku

Čelní představitelé sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje navazují v těchto dnech spolupráci se Svatoolafskou stezkou v Norsku. Do Trondheimu odletěla delegace pod vedením předsedy sdružení a náměstka hejtmana Lubomíra Trauba, kterou tvoří pracovníci sdružení, ale i zástupci moravských či slovenských krajů, které mají k cyrilometodějské tradici nejblíže a jsou ve sdružení nejaktivnější.

„Norská poutní cesta svatého Olafa je velmi uznávanou a navštěvovanou. Jsem rád, že norská strana nám nabídla, abychom se osobně seznámili se všemi náležitostmi poutní trasy typické mnoha turistickými cíli v okolí. Zajímá nás především propracovaná infrastruktura a síť služeb. V této oblasti bychom se rádi inspirovali,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje a předseda sdružení Lubomír Traub.

Vedle jednání se zástupci Svatoolafské cesty čeká moravsko-slovenskou delegaci i návštěva turistických cílů v podobě památek souvisejících se životem svatého Olafa. Je jimi především poutní místo - dóm Nidaros, místo, poblíž něhož svatý Olaf zemřel v boji a pod jehož dlažbou je spolu s dalšími osmi norskými panovníky pohřben. Po Svatoolafské stezce se delegace vypraví též do lidového muzea Sverresborg Trondelag. Součástí programu jsou i prezentace jednotlivých cyrilometodějských akcí v ČR a na Slovensku, jako například Cyrilometodějských oslav v Nitře, ale rovněž představení domácího norského Svatoolafského festivalu.

Středověký hrdina Svatý Olaf je svým charakterem zcela jinou historickou a spirituální postavou, než soluňští bratři sv. Cyril a Metoděj. Narodil se až 110 let po úmrtí Metoděje
a coby panovník nám připomíná spíše Sv. Václava. Vedle šíření křesťanství mu šlo především o samostatnost Norska. Zemřel v pouhých 35 letech. Protože se cyrilometodějské i olafské historicky doložené události uskutečnily dávno před Velkým schizmatem či reformací, jsou všechny postavy uznávané za svaté napříč církvemi, tedy prakticky po celém světě.

 

Další informace:

Ing. Martina Janochová, info@cyril-methodius.eu, tel. +420 733 161 674