Bc. Jan Vandík DiS.24

Přesně sedm budov výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) zřejmě bude mít na střeše fotovoltaické elektrárny. Investicí za zhruba 14 milionů korun chce organizace snížit energetickou náročnost provozu. Podmínkou je získání dotace z Ministerstva životního prostředí ČR ve výši 65 procent. Dalších 700 000 korun už poskytl Zlínský kraj na projektovou přípravu.

„Konkrétně půjde o základny v Suché Lozi, Morkovicích, Bystřici pod Hostýnem, Buchlovicích, Vsetíně, Valašském Meziříčí a Otrokovicích,“ přiblížil ředitel ZZS ZK Josef Valenta.

Elektrická energie z fotovoltaických elektráren bude spotřebována na místě, případné přebytky budou předávány do distribuční sítě. Součástí investice budou také bateriová uložiště pro akumulaci vyrobené elektrické energie.

„Přestože na kraj a jeho organizace energetická krize nedolehla v plné výši, protože máme ceny energií zafixované, nehodláme čekat, až náklady několikanásobně vzrostou. Okamžitě jsme na růst cen reagovali a teď přicházíme s prvním opatřením," uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Pokud Ministerstvo životního prostředí ČR dotaci schválí, budovy vybraných výjezdových základen budou solárními panely osazené ještě letos.

S využitím tiskové zprávy Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz    

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková
tisková mluvčí
Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, p.o.
tel.: 731 132 162
www.zzszk.cz