Mgr. Vladimír Dostálek131

ZLÍNSKÝ KRAJ/BRATISLAVA – Svou turistickou nabídku představil Zlínský kraj 5. října novinářům v Zichyho paláci na Starém Městě v Bratislavě. S nastupujícím podzimem jsou hlavním lákadlem wellness zařízení v Luhačovicích a v resortech na Valašsku, které doplňuje pestrá nabídka aktivní turistiky.

„Sektor cestovního ruchu se dynamicky vyvíjí a my s ním musíme držet krok, proto ve Zlínském kraji neustále hledáme další možnosti, jak podpořit vznik nových turistických cílů, ale také jak zvyšovat kvalitu poskytovaných služeb,“ řekl náměstek hejtmana Lubomír Traub a představil řadu novinek, které byly v poslední době zrealizovány, nebo na které se lidé mohou těšit v roce 2024. Patří mezi ně například Památník sv. Cyrila a Metoděje ve Starém Městě s velkou interaktivní expozicí nebo Národní kulturní památník Ploština, který připomíná místní tragédii posledních dnů 2. světové války. Ten prošel rozsáhlou obnovou a v dubnu letošního roku tady byla otevřena i zcela nová expozice a návštěvnické centrum. Dalšími novými turistickými lákadly v regionu jsou expozice Člověk v krajině, krajina v lidech v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, Trezor přírody v Horní Lidči nebo nový objekt Hájovny ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Náměstek Traub také informoval o budování tzv. Klenotnice Velké Moravy, kde budou umístěny významné objekty ze sbírek Moravského zemského muzea. Tato unikátní náročná stavba roste v podzemí Archeoskanzenu Modrá a bude zaměřena na prezentaci šperků a vzácných nálezů z období 9. století našeho letopočtu, z období Velké Moravy nejen u nás a na Slovensku, ale také z území Polska, Maďarska a Rakouska. Její otevření je plánováno na červen 2024.

Dalším významným investičním záměrem je prodloužení Baťova kanálu do Kroměříže. „Pro Zlínský kraj je prodloužení Baťova kanálu velmi významné. Vodní cesta tímto dosáhne turisticky atraktivního cíle – památek UNESCO v Kroměříži, a zvýší se tak potenciál cestovního ruchu v regionu,“ dodal Lubomír Traub.

Hlavní pozvánka však směřovala do skvěle vybavených wellness zařízení v krásném prostředí Beskyd, Javorníků či lázeňského města Luhačovice i dalších míst regionu. V propojení s aktivní turistikou v pestře zbarvené podzimní krajině nebo v zimě na běžkách jsou skvělou nabídkou pro prodloužené víkendy nebo dovolenou. V nabídce aktivit nechybějí ani cyklotrasy, lyžařské areály nebo skitouringové trasy. A co je dalším významným pojítkem Luhačovic s krajinou Valašska? Určitě je to malebná architektura Dušana Jurkoviče, kterou tady lze potkat na každém kroku. Přímo v Luhačovicích bude v příštím roce zpřístupněn jeho další významný architektonický objekt, Sluneční lázně. Návštěvníkům nabídne především autentický zážitek z Jurkovičovy architektury.

 

Zlínský kraj – východní část Moravy sousedící se Slovenskem – je rozmanitou destinací, která má i mimo hlavní turistickou sezonu co nabídnout. Luxusní wellness centra, tradiční lázně, pohyb v krásné přírodě i tradiční a moderní gastronomie – to vše je zárukou aktivní dovolené přímo u slovenských hranic.

Přehled nejrůznějších pobytů, výletů a informací o turistické nabídce regionu je k dispozici na webovém portále www.vychodni-morava.cz.

Další informace:
Veronika Skaunicová, Centrála cestovního ruchu – Východní Morava, o.p.s.,
tel.: +420 737 595 495


⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz