Adéla Čuříková396

Obnova požární techniky

Radní kraje podpořili uvolnění více než 16 milionů korun na obnovu a pořízení nové techniky a vybavení jednotek sborů dobrovolných hasičů (SDH) na obcích ve Zlínském kraji. Díky tomu dostanou nové zásahové vybavení, několik jednotek požární ochrany se může těšit na nové automobily nebo čtyřkolky.

„Když dojde k nějaké krizové situaci, jako je požár, dopravní nehoda nebo řádí přírodní živly, jsou to hasiči, kdo stojí v první linii, aby ochránili životy, zdraví a minimalizovali další škody. Takže je namístě jim vytvářet takové podmínky, které jim umožní zasahovat v mimořádných situacích co nejrychleji, nejefektivněji a co nejbezpečněji.  Každého, kdo svůj volný čas tráví touto službou veřejnosti, si nesmírně vážím,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Rada Zlínského kraje podpořila částkou 1,2 milionu korun pořízení dopravních automobilů pro jednotky dobrovolných hasičů v Boršicích u Blatnice, Količíně, Šelešovicích a Rožnově pod Radhoštěm. Dalších 300 tisíc korun pošle kraj hasičům z Vlčnova na nákup automobilu s přívěsem. Po 150 tisících dostanou hasiči z Kelníků a Podhradí na požární přívěsy pro hašení. Jedná se o spolufinancování nové požární techniky z programu generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR - Dotace pro jednotky SDH obcí pro rok 2023.

O další finance mohly žádat obce ve Zlínském kraji požádat na požární techniku nebo na věcné a technické prostředky požární ochrany jednotek sborů dobrovolných hasičů. Na základě hodnocení odborné komise, složené ze zástupců Hasičského záchranného sboru Zlínského a krajského úřadu, bylo podpořeno 60 žadatelů, mezi které kraj rozdělí 14,418 milionu korun. Díky těmto financím budou moci obce hasičům zakoupit několik terénních zásahových vozidel, čtyřkolky, automobilovou stříkačku, doplnit či obnovit zásahové vybavení a ochranné prostředky. Poskytnutí dotací bude ještě schvalovat Zastupitelstvo Zlínského kraje na svém příštím zasedání. 

Zpracoval: Vladimír Dostálek

⬛ Kontakt pro média

Soňa Ličková

tisková mluvčí Zlínského kraje

577 043 190, 602 671 376

sona.lickova@zlinskykraj.cz