Bc. Jan Vandík DiS.61

V minulém týdnu se zástupci Zlínského kraje a sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje setkali v řeckém městě Soluň, ve kterém proběhla jednání o vzájemné spolupráci. Potkali se jak osobně, tak i online.

„Letos si připomínáme 1 160 let od příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu,
a proto jsme uvítali pozvání města k uspořádání pravidelného setkání členů právě v Soluni, v rodišti slovanských věrozvěstů. S paní náměstkyní Karagianni, která nás vřele přivítala, jsme diskutovali o možnostech spolupráce v oblasti značení trasy ve městě. Město bylo založeno již ve 4. století před naším letopočtem a je zde mnoho významných památek týkajících se byzantské éry, ve které žili i Konstantin s Metodějem. Nachází se tu ale i řada novodobých památek, jako například právě kostel sv. Cyrila a Metoděje v blízkosti pobřežní promenády. Hovořili jsme nejen o podpoře turismu, ale i o dalších tématech k možné budoucí spolupráci. Město chystá letos v listopadu také studentskou konferenci, kam zve žáky škol z oblasti působení Cyrilometodějské stezky,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje a předseda sdružení Lubomír Traub.

Mimo valnou hromadu byl program zpestřen i dalšími zajímavými akcemi, například přivítáním motocyklových poutníků ze Slovenska, kteří na své „pouti po stopách sv. Cyrila a Metoděje“ urazili zhruba 3 500 km dlouhou cestu. Pro účastníky setkání byly také připraveny prohlídky římských a byzantských památek.

Jak se shodují Lubomír Traub i ředitelka sdružení Zuzana Vojtová, Cyrilometodějská stezka je jedinečnou turistickou příležitostí, díky které si můžeme připomínat kulturní kořeny a základy evropské civilizace.

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz