Pravidelné setkání s poskytovateli sociálních služeb uspořádal ve Zlíně ve čtvrtek 7. listopadu Zlínský kraj. Poskytovatelé se zde od zástupců odboru sociálních věcí krajského úřadu a Ministerstva práce a sociálních věcí dozvěděli řadu aktuálních informací. Týkaly se například financování sociálních služeb ve Zlínském kraji v příštím roce, transformace sociálních služeb, legislativních změn nebo tematiky veřejnosprávních kontrol.
„Velmi si vážím všech pracovníků v sociálních službách, kteří odvádějí namáhavou, obětavou a kvalitní práci při péči o ty, kteří potřebují naši pomoc. Jsem proto moc ráda, že se konají tato setkání, kde se zástupci poskytovatelů sociálních služeb dozvědí všechny důležité novinky a zároveň zde mají prostor zeptat se na to, co je zajímá nebo se podělit o své postřehy, zkušenosti, názory. Je to pro mě cenná zpětná vazba a zároveň inspirace pro naše společné úsilí zvyšovat kvalitu a dostupnost sociálních služeb v našem kraji,“ uvedla náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro sociální věci a neziskový sektor Eliška Olšáková.
Co se týká financování sociálních služeb v příštím roce, požádal Zlínský kraj Ministerstvo práce a sociálních věcí o dotaci ze státního rozpočtu ve výši 2,2 miliardy korun. Nakonec obdrží 1,760 miliardy. Tyto peníze rozdělí mezi poskytovatele sociálních služeb ve Zlínském kraji, kteří svoje žádosti o podporu mohou podávat v termínu od 15. do 22. listopadu. Peníze ze státního rozpočtu se na financování sociálních služeb podílejí necelou polovinou. Dalšími zdroji jsou například samotní uživatelé těchto služeb, dále pak fondy zdravotních pojišťoven, obce a také kraj. Ten finanční podporu na dofinancování sociálních služeb ze svého rozpočtu každoročně navyšuje. V příštím roce to má být 156 milionů korun, což je o 25 milionů více než v roce letošním. Kromě toho kraj sociálním službám nabízí návratnou finanční výpomoc na překlenutí doby na začátku roku, než obdrží dotace ze státního rozpočtu.
Na setkání se mimo jiné hovořilo také o transformaci sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, jejímž cílem je přechod od ústavní péče směrem k vytváření služeb komunitního charakteru a podpora klientů v jejich samostatnosti a soběstačnosti dle jejich možností a potřeb. Například vloni bylo otevřeno nové chráněné bydlení pro osm lidí v Bystřici pod Hostýnem, týdenní stacionář ve Fryštáku pro 11 klientů nebo nový domov pro osoby se zdravotním postižením ve Zlíně – Přílukách pro 18 osob, letos v létě pak chráněné bydlení ve zlínské ulici Pod Vodojemem pro osm lidí.
Za Ministerstvo práce a sociálních věcí na akci promluvila vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb Zdislava Odstrčilová, která představila novelu zákona o sociálních službách i další aktuální novinky z ministerstva.
Zpracoval: Jan Vandík
⬛ Kontakt pro média:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@zlinskykraj.cz