Zvětšit písmo
Zmenšit písmo
V soutěži Vesnice roku ve Zlínském kraji mezi přihlášenými obcemi v roce 2024 nejvíce zazářila Dolní Lhota. Tu najdeme v okrese Zlín nedaleko lázeňského města Luhačovice. Obec se nachází v údolí, mezi kopci Kameničná a Komonec, a je obklopena téměř nedotčenou přírodou.
Dolní Lhota patří mezi 349 Lhot, Lhotek či vesnic v České republice, které toto pojmenování mají ve svém názvu. Vesnice byla založena patrně ve stejné době jako sousední Horní Lhota, v písemných pramenech se poprvé objevuje roku 1449, a to v soupisu obcí, které moravští stavové vykoupili spolu s hrady Sehradice a Starý Světlov. V obci najdeme menší památky, jako jsou kamenná boží muka ze 17. století, kamenné kříže či pomník padlým. Ve středu obce stojí její dominanta – kostel Panny Marie Karmelské vysvěcený v roce 2014. Mezi místními obyvateli panuje nebývale silná pospolitost. Mnoho z nich se sdružuje v některém z celé řady spolků, které v obci působí, jako je TJ Dolní Lhota, sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení Horní-Dolní Lhota, Spolek seniorů Dolní Lhota a klub maminek Pampeliška. Velmi činorodá je místní knihovna. Hodnotící komisi velmi zaujal nebývale aktivní spolek Mládež Dolní Lhota, který vznikl iniciativou pěti mladých lidí v roce 2017. Spolky se pravidelně zapojují do pořádání mnoha akcí pro veřejnost. Mezi ty tradiční patří farní a hasičský ples, košt slivovice, dětský karneval, dětský den, lampionový průvod, myslivecká olympiáda, rozsvěcování vánočního stromečku nebo novoroční kalíšek. K setkávání a pořádání společenských akcí občanům Dolní Lhoty slouží sál a sklípek kulturního domu či přilehlé venkovní prostranství, stejně jako prostory u fotbalového hřiště. Mezi nejvýznamnější projekty z posledních let patří výstavba mateřské školy, revitalizace dopravního terminálu v centru obce, rekonstrukce a zateplení víceúčelové budovy, sadové úpravy nebo rekonstrukce místních komunikací a výstavba parkoviště u sportovního areálu.
↑ KOSTEL. Dominantou obce je kostel Panny Marie Karmelské, který byl postaven v letech 2007–2014. Do jeho stavby se zapojila řada dobrovolníků z obce i okolních vesnic. Kolemjdoucí na první pohled zaujme několika rohovými okny či zajímavě řešeným usazením střechy na věži.
↑ KNIHOVNA. Místní knihovna je velmi aktivní. Věnuje se už těm nejmenším čtenářům, ale má i pestrou nabídku programů a besed pro dospělé.
↑ OBECNÍ ÚŘAD. Skutečným centrem vesnice je obecní úřad, který zároveň nabízí kvalitní zázemí sálu a dalších prostor pro konání nejrůznějších společenských akcí.
Fakta o obci
okres | Zlín |
starosta | Jaroslav Masař |
počet obyvatel | 701 |
počet domů | 179 |
rozloha | 501 ha |
nadmořská výška | 299 m n. m. |
web | www.dolni-lhota.cz |
Na dveřích kanceláře starosty Dolní Lhoty najdeme už bezmála 34 let stejné jméno – Jaroslav Masař. V roce 1990, kdy byla obnovena samostatnost obce, stanul v jejím čele otec dnešního starosty. Ve funkci zůstal až do voleb v roce 2002, po kterých občané i zvolení zastupitelé vložili důvěru právě v jeho syna, který tak letos oslaví už 22 let starostování.
Kdyby se vaše obec měla zapsat do knihy rekordů, v čem by vynikala?
Každá obec má svá specifika. U nás by to mohlo být třeba to, že od roku 1990 počet obyvatel Dolní Lhoty vzrostl o 40 % a nutno podotknout, že mít k dispozici více stavebních parcel, tak by ta procenta byla i vyšší.
Které místo tu máte nejraději a proč?
Těch míst, kde se cítím dobře, je v Dolní Lhotě víc a převážně je to tam, kde se potkávám se svými sousedy a kamarády. Avšak místo, kde si nejlépe utřídím své myšlenky, je náš kostel. Tam si člověk plně uvědomí, že sám na světě nic nezmůže.
Kdybyste měla neomezený rozpočet, co byste v obci udělala?
Krásná představa. Zrealizovali bychom investiční záměry, jako je cyklostezka na Luhačovickou přehradu, zateplení a oprava školy, nové zázemí na fotbalovém hřišti, na ty už máme stavební povolení. Zrekonstruovali bychom kuchyň v kulturním domě, dokončili kabelizaci rozvodů nízkého napětí spolu s rekonstrukcí veřejného osvětlení a pokládkou optických rozvodů ve zbytku obce, opravili všechny místní komunikace a chodníky. Také bychom zasíťovali pozemky k výstavbě rodinných domů. V katastru bychom mohli zbudovat zařízení k zadržení vody v krajině. Je toho hodně, co by se dalo udělat.
↑ STAROSTA. Jaroslav Masař
O soutěži Vesnice roku
Soutěž Vesnice roku vyhlašuje ve spolupráci s kraji a dalšími partnery Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství. Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivnímu zapojení do rozvoje svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost obnovy vesnic a seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Snahou je také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí místní tradice a podílejí se na společenském životě obce. Vítězství je spojeno s finančním příspěvkem na další rozvoj. Více informací o soutěži zájemci najdou na www.vesniceroku.cz.
Aktualizováno:
Krajský úřad Zlínského kraje © 2024