Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Kudlovice

Ve třetím díle seriálu U nás na vesnici zavítáme do obce oceněné v letošním roce v soutěži Vesnice roku Zlínského kraje Diplomem za udržování lidových tradic. Tímto místem je slovácká obec na Uherskohradišťsku s mnohasetletou vinařskou tradicí a bohatým společenským a kulturním životem. Obec s necelou tisícovkou obyvatel patřící mezi oblíbené vstupní brány do malebného pohoří Chřibů. Vítejte v Kudlovicích.

_R3B6734_web_13.jpg (463 KB)

Kudlovice leží severozápadně od Uherského Hradiště v podhůří chřibských lesů. Jsou vinařskou obcí, trať Paňháje patří mezi nejseverněji položené vinařské trati Slovácka. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1372, první záznamy o vinohradech v obci pocházejí už z roku 1466. V obci najdeme několik zajímavých pamětihodností. V jejím středu stojí kamenná zvonice z 18. století a dům Strmenských, který je památkou lidového stavitelství 19. století a dnes slouží k pořádání kulturních a společenských akcí. Jen o pár kroků dále najdeme barokní kapli sv. Jana Křtitele, na východním okraji obce pak morovou kapličku. Architektonicky neotřelou stavbou je kaple svatých Andělů strážných, kterou místní věřící postupně budují od roku 2008. Oblíbeným cílem cyklistů, kteří pravidelně vyrážejí na otevírání vinařských stezek Na kole Vinohrady Uherskohradišťska, jsou sklepy v Hubáčkově ulici. Součástí obce je také dva kilometry vzdálená místní část Dolina. O kulturní a společenské vyžití se starají místní spolky, hasiči, sportovci, myslivci, zahrádkáři a vinaři. K nositelům lidových tradic patří ženský a mužský pěvecký sbor nebo řada hudebníků, kteří působí v cimbálových muzikách. Akcemi, které každoročně lákají místní i přespolní, jsou Valentýnský košt vína, červnový Kudlovický vinný žleb aneb Otvírání sklepů s ochutnávkou vína, srpnové Medové zpívání u Strmenských. K létu v Kudlovicích patří Pytlácká noc a Srnčí hody, vrcholem podzimu jsou Martinské hody s právem. Děti si oblíbily lampionový průvod, dětský karneval či pohádkový den v Dolině.

 

 _R3B6701_web_2.jpg (579 KB) _R3B6798_web_25.jpg (343 KB) _R3B6776_web_21.jpg (510 KB)

 

Fakta o obci

 okres  Uherské Hradiště
 starosta  Renata Čechmánková
 počet obyvatel  980
 počet domů  346
 rozloha 775 ha
 nadmořská výška  203 m n. m.
 web  www.kudlovice.cz

 

ZAJÍMAVOST

Vinice v Kudlovicích mají podle některých pramenů prastarý původ. První z nich mohly být zakládány  už v době počátků křesťanství na našem území. Pravděpodobně se tak dělo už v 9. století za vlády knížete Svatopluka. V období rozmachu Velkomoravské říše, jejíž centrum se nacházelo na území dnešního Slovácka, se společně s vírou šířilo také pěstování révy. Stejné kořeny mají i vinice polešovské či bzenecké. 

 

TŘI OTÁZKY PRO STAROSTKU

Kdyby se vaše obec měla zapsat do knihy rekordů, v čem by vynikala?

V obci jsme měli a máme úžasné lidi s talentem a nadáním. Naše obec by také vynikla krásnou krajinou na úpatí Chřibů, lemovanou lesy, poli a nejseverněji položenými vinohrady. Krásnou obec dělají také lidé, kteří tu žijí a snaží se udržovat nejen své domovy, ale především tradice. Tím jsme vynikli v soutěži Vesnice roku a jsem na to velmi hrdá. 

Které místo tu máte nejraději a proč?

V naší obci máme samozřejmě spoustu krásných míst, každý si zde určitě najde to své. Pro mě je to vinařská ulička - Hubáčkova ulice, kde najdeme pohromadě 17 vinných sklepů. Mám ráda folklor, dobré víno a s tím souvisí i místo, které mám v naší obci nejraději. Ve vinici jsem měla možnost být svědkem celoročního a náročného procesu, kdy se z darů přírody stává lahodný mok. Z naší vinařské uličky je nejkrásnější pohled na Kudlovice, opravdu nádherné místo s geniem loci, kde si nejvíce vychutnám skleničku vína a posezení s přáteli.

 Kdybyste měla neomezený rozpočet, co byste v obci udělal?

Opravdu neomezený? Tak to je nádherná představa. Myslím si, že po dohodě se zastupitelstvem obce bychom opravili všechny místní komunikace a chodníky, zrekonstruovali a zmodernizovali naši školu, zmodernizovala sportovní areál, vybudovali kanalizaci v části Kudlovice-Dolina, zrekonstruovali kanalizaci v celé obci, vybudovali cyklostezky, obnovili historickou cestu Hradská a tak dále. No, jedním slovem vše. Neomezený rozpočet rovná se neomezené možnosti.

starostka.jpg (5.23 MB)

 

O soutěži Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje ve spolupráci s kraji a dalšími partnery už 28 let Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství. Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivnímu zapojení do rozvoje svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost obnovy vesnic a seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Snahou je také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí místní tradice a podílejí se na společenském životě obce. Vítězství je spojeno s finančním příspěvkem na další rozvoj. Více informací o soutěži zájemci najdou na www.vesniceroku.cz.

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru