Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Malá Bystřice

V seriálu U nás na vesnici pokračujeme v představování obcí, které si odnesly ocenění ze soutěže Vesnice roku Zlínského kraje 2023.  Tentokrát zamíříme do okresu Vsetín, a to do obce, jež získala Diplom za vzorné vedení obecní kroniky. Vydáme se do malebné valašské vísky s třemi stovkami obyvatel. Že nepatří k největším sídlům, dokládá samotné jméno obce. Vítejte v Malé Bystřici.

_R3B7326_web_3.jpg (600 KB)

Malá Bystřice je podhorská obec, kterou najdete uprostřed Vsetínských vrchů jižně od přehrady Bystřička. V malebné valašské krajině se střídají lesy, horské pastviny, chalupy a chatové osady rozeseté po stráních a údolích. Zdejší vrcholky nabízejí nevšední výhledy do okolních scenérií plných zeleně. Ne nadarmo si obec říká „dědina sta kopců“. První písemná zpráva o ní pochází z roku 1620, z doby, kdy vznikala z rozptýlených pasekářských usedlostí zakládaných poddanými z rožnovského panství. V životě obce hrají velmi důležitou roli spolky. V první řadě jsou to dobrovolní hasiči, jejichž sbor letos oslaví 40. výročí. Pravidelně pořádají oblíbený ples, před několika lety se pustili do budování vodní nádrže a výletiště, které hojně využívají další spolky. V Malé Bystřici působí také myslivci či sportovci, nejoblíbenější je zde samozřejmě fotbal.

Srdcem společenského života, jak už to na vesnicích bývá, je rodinná hospůdka. V případě Malé Bystřice ta na vrchu Santov. U ní se každoročně před Vánocemi a Velikonocemi konají jarmarky, Ovčácké slavnosti, pálí se zde čarodějnice, v zimě po večerech dere peří, posedět a zavzpomínat na staré dobré časy sem chodí rodáci a přátelé Santova.

Turisté mohou ze Santova vyrazit na krásnou hřebenovku vedoucí po okraji katastru obce přes jezero na Sedle, Vsacký Cáb až na Dušnou. Tuto cestu si lze zpříjemnit mléčným karamelem, který se na Santově vyrábí. Ale je nutné dodat, že se jedná se o silně návykovou dobrotu. Návštěvníci by neměli minout ani Svantovítovu skálu na dalším z vrcholků. Ta je nyní po 70 letech celá vidět i dole z obce, a to vlivem kůrovcové kalamity.

 

 _R3B7439_web_25.jpg (365 KB) _R3B7376_web_14.jpg (249 KB) _R3B7491_web_35.jpg (451 KB)

 

Fakta o obci

 okres  Vsetín
 starostka  Lucie Kotrlová
 počet obyvatel  316
 počet domů  160
 rozloha 1 832 ha
 nadmořská výška  610 m n. m.
 web  www.malabystrice.cz

 

ZAJÍMAVOST

Kronika obce, dříve též pamětní kniha, zachycuje zprávy o důležitých a zaznamenáníhodných událostech. Může být zdrojem informací i poučení pro budoucí generace. Vést kroniku obcím v České republice dokonce ukládá zákon. Podle něj musí být psána buď ručně, nebo v elektronické podobě a po uzavření každého kalendářního roku vytištěna a svázána. V Malé Bystřici se rozhodli umožnit nahlédnout do obecních kronik prostřednictvím svých webových stránek. Najdete zde záznamy pořízené od roku 1992 a obec postupně přidává další.

 

TŘI OTÁZKY PRO STAROSTKU

Kdyby se vaše obec měla zapsat do knihy rekordů, v čem by vynikala?

Je to určitě počet našich dobrovolníků, kteří nám pomáhají. Ať už jsou to naši hasiči, myslivci, důchodci, sportovci nebo další aktivní spoluobčané. Všichni jsou totiž skvělí. 

Které místo tu máte nejraději a proč?

Abych pravdu řekla, tak v této době je moje nejoblíbenější místo doma, když se občas sejdeme všichni pohromadě. Je totiž složité se vyhnout práci starostky kdekoliv na katastru obce (smích). Neumím úplně vypnout a nemyslet na „věci co jsou třeba ještě dodělat“. A mám takové tušení, že hotovo nebude nikdy. Vždy bude ještě něco…

 Kdybyste měla neomezený rozpočet, co byste v obci udělala?

Jé, toho by bylo hodně. Tak nejdřív opravdové sny: nikdy jsem netušila, že to řeknu, ale asi bych postavila kanalizaci a vodovod a také internet v optice. Ale teď opravdu naše cíle, ty trochu dosažitelné: rekonstruovat kulturní dům, postavit dětskou skupinu a také obnovit strojový park, takže krásný nový traktor, samozřejmě bez poruch.

kotrlova lucie.JPG (3.28 MB)

 

O soutěži Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje ve spolupráci s kraji a dalšími partnery už 28 let Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství. Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivnímu zapojení do rozvoje svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost obnovy vesnic a seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Snahou je také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí místní tradice a podílejí se na společenském životě obce. Vítězství je spojeno s finančním příspěvkem na další rozvoj. Více informací o soutěži zájemci najdou na www.vesniceroku.cz.

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru