Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Památník Maxe Švabinského

V šesti výstavních sálech nabízí Památník Maxe Švabinského sedm desetiletí tvorby jednoho z nejvýznamnějších kroměřížských rodáků. Je představen jako autor řady obrazů, grafických listů, tvůrce mozaiky nebo vitráže, ale i grafiky poštovních známek a bankovek.

Stálá expozice Historie ukrytá pod dlažbou města

Ve sklepení muzea se nachází expozice Historie ukrytá pod dlažbou města. V tomto atraktivním prostředí jsou k vidění předměty od pravěku až do konce 17. století, například nálezy z odkrytých odpadních jímek a studní, doklady jídelníčku a hygieny, ale také mučicí nástroje a zbraně z období třicetileté války.

Stálá expozice Kroměříž v soukolí dějin 1848-1948

K procházce novějšími dějinami města láká expozice Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948. Dozvíte se mnoho zajímavostí – čím bylo osvětleno centrum města v době konání říšského sněmu či kdo z občanů Kroměříže se účastnil vylodění v Normandii. Nechybí ani rozměrné stylizované modely dnes již zaniklých památek, např. židovské synagogy.

Stálá expozice Poklady Staré půdy

Tajuplnou expozici Poklady staré půdy najdete v zrekonstruovaných autentických prostorách se zachovalými trámy, temnými zákoutími a záhadnými dvířky. Z reálného světa doputujete do říší literárních a filmových hrdinů – ocitnete se například u Malého prince nebo moudrého Aslana a děti si vyzkoušejí Alenčinu cestu králičí norou.

Stálá expozice Strážci času

V expozici Strážci času je umístěn mimo jiné unikátní „časostroj“ sestavený roku 1929 bednářem Janem Linduškou. Má osm rozdílných ciferníků a je opatřen kalendářem s 13 měsíci. Přímo v expozici si můžete zkusit natáhnout závaží a rozkývat hodinové kyvadlo nebo se podívat na reálné znázornění funkce slunečních hodin.

Komorní expozice Josef Ruszelák, O cestě za inspirací

V prostoru předsálí vznikla komorní expozice Josef Ruszelák, O cestě za inspirací. Představuje osm pastelů s motivy stromů, které jsou dosud umělcovým největším tématem. Expozice není běžně přístupná. Zájemci o prohlídku se přihlásí na recepci muzea a průvodce jim umožní vstup.

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru