Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Galerie

Muzeum regionu Valašsko

Muzeum regionu Valašsko je nástupcem Vlastivědného ústavu Vsetín, který vznikl v roce 1963 sloučením muzeí ve Valašském Meziříčí, Vsetíně a Kelči. Pod jeho křídla spadají zámky Vsetín, Lešná u Valašského Meziříčí a Kinských ve Valašském Meziříčí, kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí o od roku 2005 i Hvězdárna Vsetín. Příspěvková organizace Zlínského kraje se profiluje jako víceoborové muzeum, jehož činnost zasahuje do oblastí přírodních, technických i společenskovědních. Hlavní náplní odborných oddělení je péče o svěřené sbírkové fondy, včetně akviziční, prezentační a publikační činnosti a také realizace kulturně výchovných a vzdělávacích programů. Sběrnou oblastí muzea je etnografický region Valašsko.

Zámek Vsetín

Zámek Vsetín

Původně renesanční zámek s úpravami v klasicistním stylu patří i díky své poloze nad centrem města k dominantám Vsetína, který máte jako na dlani z 60 metrů vysoké vyhlídky ve věži. Památka ve správě Muzea regionu láká na rozsáhlou stálou expozici o Valašsku, atraktivní výstavy i programy pro návštěvníky všech generací. Při návštěvě rozhodně nevynechejte ani Templářský sklípek s rytířskou hernou nebo Akvárium řeky Bečvy s živými rybami, které je součástí rozsáhlé přírodovědné expozice ve věži. V útrobách zámku najdete i řadu dalších návštěvnických atrakcí a také připomínku posledních soukromých vlastníků zámku – rodiny Baťů. Zámek je otevřen celoročně, každý den mimo pondělí, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Další informace najdete na stránkách Muzea regionu Valašsko.

Zámek Kinských Valašské Meziříčí

Zámek Kinských Valašské Meziříčí

Empírový zámek s rozsáhlým parkem prošel v letech 2019 až 2022 kompletní rekonstrukcí, která památku patřící pod správu Muzea regionu Valašsko posunula do 21. století. Hlavním návštěvnickým lákadlem je multimediální expozice Člověk v krajině, krajina v lidech, která za pomoci projekcí a dalších moderních technologií přibližuje, jak se měnil vztah lidí k okolní přírodě od pravěku po současnost. Můžete si také prohlédnout atraktivní výstavy, odpočinout si v zámecké kavárně nebo si užít zábavu s dětmi v hernách a edukačních místnostech. Bezbariérovost objektu je zajištěna výtahem, k dispozici je i sál a další zázemí včetně místnosti pro maminky s nejmenšími dětmi. Muzeum zde během roku pořádá několik velkých akcí pro veřejnost i komornější programy a přednášky zaměřené na různé obory lidského vědění. Zámek se nachází za velkým kruhovým objezdem na výpadovce směr Hustopeče nad Bečvou. Je otevřen celoročně, každý den kromě pondělí, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Další informace najdete na stránkách Muzea regionu Valašsko.

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna se nachází nedaleko zámku Vsetín na ulici Jabloňová. Pobočka Muzea regionu Valašsko pořádá během roku akce a pravidelná pozorování pro veřejnost i programy zaměřené na děti, kterým zábavnou formou přibližuje astronomii, kosmonautiku a jiné přírodní vědy. K návštěvnických lákadlům patří pozorovací kopule s velkým dalekohledem, unikátní model Sluneční soustavy či interaktivní sluneční hodiny. Hvězdárna vsází na interaktivitu a neformální přístup, takže během návštěvy načerpáte zajímavé vědomosti a navíc si užijete i zábavu. Větším kolektivům doporučujeme objednat se předem na tel. 737 211 819. Otevřeno je celoročně, každou středu od 9:00 do 15:00 hodin. V ostatních pracovních dnech je třeba návštěvu rezervovat předem. Večerní pozorování probíhají v pátek, pokud jsou k tomu vhodné pozorovací podmínky. Termíny akcí a doprovodných programů najdete na stránkách Muzea regionu Valašsko.

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí

 

Není Lešná, jako Lešná. Ve Zlínském kraji najdete hned dva zámky s tímto názvem a lidé si je občas pletou. Ten patřící pod správu Muzea regionu Valašsko se nachází v obci Lešná u Valašského Meziříčí. Pozdně renesanční objekt z přelomu 16. a 17. století nabízí návštěvníkům vskutku různorodý zážitek. Můžete si projít historické interiéry s unikátními dobovými prvky a nábytkem, prohlédnout si zajímavé výstavy nebo se projít vyhlášeným anglickým parkem a nechat na sebe působit kouzlo dávných časů i krásu zdejší vzácné flóry. K oblíbeným lákadlům patří i historická školní třída či rozsáhlá expozice bankovek z celého světa. Rodiny s dětmi rády využívají možnost odpočinku i nenáročné zábavy v zámecké herně. Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je otevřen každý den kromě pondělí, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Návštěvnická sezona probíhá od Velikonoc do poslední adventní neděle (v listopadu je objekt většinou uzavřen z důvodu příprav na předvánoční akce a výstavy). V zimě se zde koná několik akcí z produkce muzea. Další informace najdete na stránkách Muzea regionu Valašsko, krátké video si můžete prohlédnout ZDE.

 

 

Kostel sv. Trojice Valašské Meziříčí

Kostel sv. Trojice Valašské Meziříčí

Objekt i okolní prostranství kostela sv. Trojice prošly během uplynulých let rozsáhlou úpravou, která proměnila areál v centru města na oázu klidu a zajímavého poznání. Hlavní lákadlem bude nová naučná stezka „Velký život malých živočichů“ s broukovištěm a informačními sloupky, jež jsou opatřeny věrnými modely nejznámějších zástupců hmyzu v nadživotní velikosti. V současné době probíhají poslední dokončovací práce v rámci revitalizace parku. Veřejnosti bude slavnostně otevřen letos na jaře. Areál pak bude možno nově využívat prakticky po celý rok, tedy kromě zimních měsíců.

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru