Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Ostrožská Lhota

Vyhrála krajské klání a v polovině září potvrdila prvenství i na celostátní úrovni. Řeč je o Ostrožské Lhotě, která se zaslouženě pyšní titulem Vesnice roku 2023. Vítězství si obec vysloužila za svůj dlouhodobý rozvoj, příkladnou spolupráci s podnikateli, bohatý společenský život a přístup k péči o obec. Je zároveň první vesnicí, se kterou vás seznámíme v prvním díle nového seriálu U nás na vesnici. V Magazínu21 se s ním budete v následujících měsících pravidelně setkávat.

panorama.jpg (4.37 MB)

Malebná slovácká obec Ostrožská Lhota leží v údolí říčky Okluky pod vrcholem Antonínského kopce, známého díky poutnímu místu Svatý Antonínek. Vesnice se nachází deset kilometrů jižně od Uherského Hradiště a je známa svým bohatým společenským životem, na kterém mají zásluhu především aktivní členové mnoha místních spolků. Milovníky cykloturistiky potěší napojení obce na síť moravských cyklostezek, které ji propojují se sousedními městy Hluk a Uherský Ostroh, odkud lze po značených trasách poznávat další krásy Zlínského kraje.

Místo, kde dnes leží obec s necelými patnácti sty obyvateli a pěti stovkami domů, bylo osídleno jistě mnohem dříve, než dokládá první písemná zmínka o existenci obce z roku 1371, z doby císaře Karla IV. Na území Ostrožské Lhoty a v jejím okolí našli archeologové řadu nálezů, některé až ze starší doby kamenné. Lidé, kteří sem zavítají, by proto určitě neměli vynechat návštěvu obecního muzea, které tyto exponáty vystavuje.

Dominantou obce je kostel sv. Jakuba Staršího. K dalším turistickým tipům patří například Lidový památkový domek, rybníky Močidla a Drahy a jejich okolí, relaxační zóna, sportovní areál či včelařská základna. Mlsouny uspokojí vyhlášená cukrárna u Budařů.

 

kostel.jpg (4.31 MB) Lidový domek Háječek a místní kroje.jpg (5.51 MB) Lidový domek Háječek.jpg (4.08 MB)

Pokud se vydáte ze Lhoty na Svatý Antonínek, můžete se osvěžit u Pavlišovy studánky. A když k poutnímu místu vyrazíte v neděli odpoledne, můžete navštívit nedaleký vojenský bunkr z období studené války, který nyní slouží jako muzeum.

Fakta o obci

 okres  Uherské Hradiště
 starosta  Roman Tuháček
 počet obyvatel  1 474
 počet domů  507
 rozloha  634,85 ha
 nadmořská výška  207 m n. m.
 web  www.ostrozskalhota.cz

 

ZAJÍMAVOST

Ve Zlínském kraji najdeme jedenáct různých Lhot. Šest obcí s tímto názvem leží na Zlínsku, tři na Vsetínsku a po jedné na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Co do počtu obyvatel dnes vede Francova Lhota, která je vůbec nejlidnatější obcí tohoto názvu v Česku. O prvenství se však přetahuje právě s Ostrožskou Lhotou. Naopak nejmenší je Vlachova Lhota s 210 obyvateli.

 

TŘI OTÁZKY PRO STAROSTU

Kdyby se vaše obec měla zapsat do knihy rekordů, v čem by vynikala?

Při této otázce mě okamžitě napadla odpověď, že v Ostrožské Lhotě máme velké množství spolků. Celkem je jich 23. Ty se prostřednictvím svých členů velkou měrou podílí na kulturním, společenském a sportovním dění v obci. Nemám ověřeno, jestli je 23 spolků v obci rekord, ale cítím to tak. Jsem na všechny členy jednotlivých spolků hrdý.

Které místo tu máte nejraději a proč?

Jedno z mých oblíbených míst je prostředí u Pavlišovy studánky pod Svatým Antonínkem. Je to místo, kde si můžete sednout v přírodě, relaxovat, poslouchat zpěv ptáků, šumění listí a zurčení vody ze studánky, kterou se můžete občerstvit. Je to místo, z kterého sálá klid a pohoda. 

Kdybyste měl neomezený rozpočet, co byste v obci udělal? 

Tak toho je opravdu hodně. Nemuset se ohlížet na stav obecní kasy je krásná představa. Postupně bychom uskutečnili všechny investiční záměry, které máme v plánu. Neomezený rozpočet by velmi urychlil zvelebování a modernizaci naší obce. Určitě bychom investovali do veřejných prostranství, například do revitalizace parku, do rekonstrukce dopravních staveb, dokončili bychom modernizaci základní školy a zahrady pro mateřskou školu a v prostorách pod ní vybudovali moderní zázemí, které by mohly využívat naše spolky. Mohli bychom zabezpečit alespoň částečnou energetickou soběstačnost obecních budov, pořídit automatické zavlažování fotbalového hřiště, vybudovat základní technickou vybavenost v určených nových zastavitelných lokalitách. Finance bychom využili také na modernizaci kulturního sálu s přístavbou, nové technické zázemí pro pracovníky a techniku obce. V neposlední řadě bychom postavili nový polyfunkční dům s byty, knihovnou, poštou a společenským sálem.

_MG_9392.jpg (5.26 MB) _MG_9352.jpg (4.72 MB)

 

O soutěži Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje ve spolupráci s kraji a dalšími partnery už 28 let Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství. Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivnímu zapojení do rozvoje svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost obnovy vesnic a seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Snahou je také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí místní tradice a podílejí se na společenském životě obce. Vítězství je spojeno s finančním příspěvkem na další rozvoj. Více informací o soutěži zájemci najdou na www.vesniceroku.cz.

Fotogalerie

Ostrožská Lhota

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2024

Cookie lišta

Nahoru