Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

cs

menu

Podhradí

Pojďte se s námi vydat do Luhačovského Zálesí, kde jen kousek na sever od proslulého lázeňského města najdeme obec, jež získala v roce 2023 v soutěži Vesnice roku ve Zlínském krajji Mimořádné ocenění za podporu turistiky a agroturistiky. Pojďme spolu do Podhradí. 

1W4A6379.jpg (5.72 MB)

Podhradí je podhorskou obcí, obklopenou ze tří stran lesy. Leží v údolí Pozlovického potoka, který pramení pod místním nejvyšším vrcholem Komonec. Do obce se dostaneme silnicí, která již dále nepokračuje. Kde se nacházíme, nám jasně napovídá název místní hospůdky „Na konci světa“. Obec má svou historii úzce spjatou se zříceninou hradu Starý Světlov. První písemná zmínka o vesnici se váže k roku 1563, kdy se ves nazývala Podhradí Starosvětlovské. S největší pravděpodobností zde původně sídlili dvořané a poddaní, kteří sloužili hradním pánům. Ze středověkého hradního komplexu postaveného ve 14. století se do dnešních dnů dochovaly už jen pozůstatky obvodových zdí, zdí  paláce, příkopy a valy. Dnes žije v obci okolo dvou set stálých obyvatel, díky své poloze je však hojně vyhledávaným místem mezi rekreanty a chataři. V obci a jejím okolí najdeme mnoho romantických zákoutí, například roubenou zvoničku a kříž z roku 1663, který je připomínkou napadení obce Turky. Obyvatelé si dlouho přáli vlastní místo pro bohoslužby. To se jim splnilo na sklonku roku 2018, kdy byla dokončena dřevěná kaple sv. Zdislavy připomínající stavby architekta Dušana Jurkoviče, známé z Luhačovic či Pusteven. V obci a jejím okolí najdeme řadu značených turistických tras. Obcí vedou dvě naučné stezky: Báje a pověsti pod Starým Světlovem a Naučná stezka Podhradí – Starý Světlov. Cyklisté se sem dostanou po cyklotrase přes Řetechov. O dodržování kulturních tradic a společenské vyžití se starají místní spolky a organizace, zejména dobrovolní hasiči. Mezi oblíbené akce patří Mikulášská tradice se zabíjačkou, fašanková zábava, také podzimní Dýňování, Lampionový průvod. V létě se koná Anenská pouť, které místní říkají Podhradská pouť, s bohatým kulturním programem a kolotoči.

 

 Hrad Starý Světlov

↑ HRAD. Starý Světlov byl založen během osidlování moravsko-uherského pohraničí v druhé polovině 13. století. Během česko-uherských válek mezi Jiřím z Poděbrad a  Matyášem Korvínem hrad čelil několika ničivým nájezdům. V roce 1517 byl hrad uváděn už jako pustý.

 

Sirčena

↑ SIRČENA. Tento původně lidový název nese sirný pramen, který vyvěrá ze studánky na horním konci vsi. Okolí minerální vody je chráněným místem. K doplnění sil před pokračováním v cestě slouží upravené odpočívadlo.

 

Rybník

↑ RYBNÍK. V parnu letních měsíců můžete výlet na Starý světlov či výstup na vrch Komonec završit přírodním koupáním v malé vodní nádrži na okraji obce.

 

Fakta o obci

 okres  Zlín
 starosta  František Koudelka
 počet obyvatel  197
 počet domů  70
 rozloha  348 ha
 nadmořská výška  354 m n. m.
 web  www.obec-podhradi.cz

 

ZAJÍMAVOST

Kde se vzal název hradu Světlov? Snad jej dostal podle kouřových signálů ve dne či ohně, svítícího do tmy, kterými měla posádka varovat obyvatele Moravy před nájezdníky z Uher. Další možností je, že byl hrad pojmenován podle bílého vápenného nátěru opevnění, jak dokládají archeologické nálezy. Podobně jako později postavený Nový Světlov nad Bojkovicemi, vyčníval původní Starý Světlov z okolních lesů jako zářivě bílý (světlý) objekt.

 

TŘI OTÁZKY PRO STAROSTU

Kdyby se vaše obec měla zapsat do knihy rekordů, v čem by vynikala?
Za rekord považuji, že se nám v naší obci, která má dvě stovky obyvatel, podařilo od jejího osamostatnění od města Luhačovice v roce 1993 vybudovat kompletní infrastrukturu – od kanalizace, přes plynofikaci, vodovod, kabelovou televizi, optickou síť, uložení rozvodů nízkého napětí země i s veřejným osvětlením až po bezdrátový obecní rozhlas. Vybudovali jsme také novou hasičskou zbrojnici, zrekonstruovali obecní úřad a postavili novou kapli sv. Zdislavy. A  nesmím zapomenout na naučnou stezku a záchranné práce na zřícenině Starého Světlova.

Které místo tu máte nejraději a proč?
Za mé oblíbené místo považuji propojení obce s naučnou stezkou na Starý Světlov a dále s nejvyšším vrcholem Komonec, který leží v 672 metrech nad mořem. 

Kdybyste měla neomezený rozpočet, co byste v obci udělala?
Určitě bych chtěl dokončit rekonstrukci sportoviště, výstavbu nových místních komunikací. Mým velkým snem je dokončit záchranné práce na zřícenině hradu Starý Světlov a vybudovat rozhlednu na místním nejvyšším vrcholu Komonec.