Autor: Adéla Čuříková

14I15 BAŤŮV INSTITUT

Na začátku května roku 2013 se veřejnosti poprvé otevřely nové expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně v budově 14 továrního areálu. Na konci září 2013 mohli lidé začít využívat také služeb Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně v nových prostorách v budově 15 a návštěvníkům se tak otevřel celý komplex 14|15 BAŤŮV INSTITUT.

„14|15 BAŤOVU INSTITUTU přeji všechno nejlepší! Projekt plný synergických efektů je chloubou Zlínského kraje, jeho prostory si oblíbila celá řada zajímavých hostů. Jeho branami prošly již milióny návštěvníků a jeho atraktivita pořád přitahuje další, a to nejenom zdařilou kombinací úžasně revitalizované architektury a atraktivních expozic, výstav, akcí, ale i poutavých programů všech žánrů pro široké spektrum návštěvníků,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

„V letošním roce si připomínáme 10 let od otevření 14|15 BAŤOVA INSTITUTU veřejnosti. Toto místo propojuje kulturu, zážitky i vzdělávání, propojuje činnost muzea, galerie, knihovny a dalších aktérů v kultuře. V továrním areálu vzniklo moderní kulturní a vzdělávací centrum, komplex se stal centrem dění nejen ve Zlíně, ale i v celém Zlínském kraji. Velkou popularitu si získaly akce jako je například Galerijní a muzejní noc, charitativní koncert Filharmonie pod širým nebem, koncerty na střeše a také videomappingové přehlídky a festivaly, kde nabízíme jednu z největších stálých vidomappingových ploch v Evropě. Každoročně navštíví komplex na 300 tisíc návštěvníků a stále je co vidět a zažít, program je atraktivní a vybere si opravdu každý,“ uvedla Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

Výtvarné umění a architektura v krajské galerii

Stylová industriální atmosféra výstavních prostor stálé expozice  PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ dává vyniknout atraktivnímu pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie. Přibližuje zlatou epochu největšího rozmachu Zlína v baťovském období a představuje zdejší unikátní architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti.

Stálou expozici doplňuji krátkodobé výstavy galerie v prvním podlaží budovy 14, kde mohou návštěvníci až do 21. 5. vidět výstavy obrazů Jana Pospíšila a grafických děl významného malíře Maxe Švabinského.

Jan Pospíšil ve svých obrazech zachycuje s nadsázkou a většinou i laskavým humorem motivy toho, co jej obklopuje a čeho on sám je součástí. Velké barevné plochy obývají jen pár tahy štětce nahozené postavičky, často s naznačeným směrem svého minulého nebo budoucího pohybu.

Výstava Univerzum Max Švabinský (1873–1962) se soustředí na Švabinského bohatý grafický odkaz, který sleduje v tematických celcích doprovázených úryvky autorových vlastních textů, aby autenticky předestřela jeho pevné umělecké i životní postoje. Nalezneme zde krajinné celky spolu s velkými oživujícími detaily přírody, podobizny předních kulturních osobností i nejbližších členů rodiny, komorní smyslné výjevy vedle výpravnějších mytologických scén nebo také biblická témata a parafráze básnických sbírek. Výstava dále přináší rozšiřující pohled na pedagogický přínos Maxe Švabinského, kdy v letech 1910 až 1928 vedl na pražské Akademii grafickou školu a výrazně ovlivnil další generace nastupujících umělců.

V grafickém kabinetu galerie je až do 11. 6. k vidění výstava Vladimír Karfík a inspirace Amerikou, která představuje vzpomínky Vladimíra Karfíka na praxi v ateliéru světoznámého architekta Franka Lloyda Wrighta, odkud pak čerpal inspiraci i při svém působení pro firmu Baťa. Návštěvníci se dozvědí více na komentované prohlídce s kurátorkou výstavu 23. 5. v 17 hodin.

Historie i současnost ve zlínském muzeu

Unikátní expozice PRINCIP BAŤA představuje historii firmy Baťa do roku 1948, tvůrce zdejších filmových ateliérů i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. V budově 14 mohou lidé navštívit i expozici František Bartoš, jež je zaměřena na jeho rozsáhlou práci a etnografickou činnost, i řadu krátkodobých výstav.

Jednou z nich je výstava představující geologickou minulost a mineralogickou současnost Zlínského kraje Poklady skryté v podzemí Karpat, k níž je připravený bohatý doprovodný program v podobě přednášek i lektorského programu pro děti.

Vedle této výstavy je k vidění výstava Na krála, matičko, na krála! věnovaná fenoménu letničního obřadu jízdy králů, který v současnosti probíha ve Vlčnově, Hluku, Kunovicích a Skoronicích.

Bohatý kulturní program ve dne v noci

Muzem a galerie se návštěvníkům již řadu let jednou v roce otevírá také po setmění v rámci Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Letošní ročník se uskuteční v pátek 19. května. Od 19 hodin si lidé budou moci zdarma užít výstavy muzea a galerie i bohatý doprovodný program ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Zajímavý program nabídne v tuto noc i řada dalších zapojených kulturních organizací ve Zlíně.

„Pro návštěvníky připravujeme stále nový atraktivní program, také v letošním roce chystáme oblíbené komentované prohlídky baťovské architektury autobusem po městě Zlín. V červnu se zde uskuteční další ročník koncertu na střeše Blízko nebe s komentovaným výhledem na zlínskou architekturu a nezapomenutelným bude zajisté také letošní charitativní koncert Filharmonie pod širým nebem. Věřím, že se k nám všichni rádi vrací a program je opravdu bohatý pro všechny generace,“ doplnila Petra Kubíková.

Kompletní program akcí naleznete na www.14-15.cz.