MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
STÁLÉ EXPOZICE
PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost
- podlaží budovy 14
Expozice mapuje tři témata spojená úzce se Zlínem: historii firmy Baťa od jejího vzniku, přes rozkvět za první republiky až po znárodnění v roce 1948, dále filmové ateliéry Zlín a jejich tvůrce a také příběhy cestovatelů Hanzelky, Zikmunda a dalších. Součástí je i expozice obuvi, která nabízí na šest set exponátů historické, exotické i baťovské obuvi, výrobní obuvnická linka, ukázky produkce firmy Baťa, Tatra 87 a mnoho jiného.
FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf
- podlaží budovy 14
Malá expozice naučnou i hravou formou představuje rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše. Říkadla, písničky, pořekadla či přísloví a pohádky sebrané Bartošem byly inspirací interaktivní části expozice.
VÝSTAVY
RADOST TVOŘIT
- 6. – 1. 9. – 3. podlaží budovy 14, expozice Princip Baťa
Výstava výtvarných prací nevidomých a slabozrakých dětí je výběrem z 25. ročníku soutěže, která probíhá vždy při zlínském Filmovém festivalu. Letošním tématem bylo motto „Namaluj mi písničku“.
SVĚT HRAČEK BAŤA
do 1. 9. – 1. podlaží budovy 14
Prostřednictvím sbírky Michala Widenského z Muzea technických hraček představuje výstava jeden z produktů firmy Baťa, pryžové hračky. Ty jsou vystaveny v dioramatech a scenériích tak, aby představily rozmanité scény z první republiky počínaje baťovskou prodejnou, přes skautský tábor, až po figurky vojáků. Kolekci doplňují i kaučukové hračky z přelomu 19. a 20. století či produkce n. p. Fatra Napajedla.
Komentovaná prohlídka: 6. 6. v 16.00 hod.
ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA
do 15. 9. – 1. podlaží budovy 14
Výstava další části kolekce originálních výtvarných návrhů významného autora zlaté éry zlínských filmových ateliérů L. Kadlečka. Na panelech jsou vystaveny návrhy ze seriálu Ahoj, braček a Anulienka. Výstavu doplňují literární a technické scénáře a filmová technika.
KLUB UNDERGROUND
do 29. 9. – 1. podlaží budovy 14
Výstava představuje alternativní hudební scénu Zlínského kraje a její proměny od 60. let 20. století do současnosti. Návštěvníkům se představí různé hudební skupiny, místa probíhajících akcí a koncertů i životní styl příznivců undergroundu se zaměřením především na rockovou scénu. Téma doplňují fotografie, projekce záznamů z koncertů, rozhovory i medailonky osobností a kapel.
DOPROVODNÝ PROGRAM
SÍLA SVATOJÁNSKÝCH BYLIN
- 6. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Přednáška a workshop s Alenou Naďovou se věnuje magickému období letního slunovratu a do světa svatojánských bylin, jejich symboliky, léčivé síly, kouzelné moci a do možností praktického využití. Alena Naďová, průvodkyně říší rostlin, zahradnice, bylinkářka, aromaterapeutka a autorka knihy „Žena v proměnách roku“ vysvětlí, jak porozumět darům i výzvám nadcházejícího léta, jak využít spojení s přírodou pro podporu našeho zdraví a psychické pohody. Součástí přednášky bude ochutnávka a bylinková dílnička kandování květů růže. Na akci je nutná rezervace místa, počet míst je omezený. Informace a rezervace na edukace@muzeum-zlin.cz nebo 573 032 3xx (19, 20, 21).
Vstupné: 220 Kč zahrnuje materiál na dílnu
JÓGA
vždy v pondělí – 3. podlaží budovy 14, v 16.30 hod.
Cvičení vycházející z klasické hathajógy pro začátečníky i pokročilé vždy v pondělí v prostorách muzea pod vedením instruktorky M. Dvořákové.
Vstupné: 60 Kč za lekci
SPOLEK PŘÁTEL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A KNIHY
Bližší podrobnosti u Pavly Hradilové, tel. 608 741 563.
KLUB UNDERGROUND
- 6. – 1. podlaží budovy 14, v 16.00 hod.
Komentovaná prohlídka výstavy věnované alternativním hudebním směrům na východní Moravě s jejím kurátorem Adamem Fojtíkem.
VIZOVICKÝ ZÁMEK
- 6. – ve 13.00 hod.
Komentovaná prohlídka výstavy církevních ornátů a liturgických předmětů. Odjezd z vlakového nádraží Zlín střed ve 12.16 hod.
JANKOVICE A HOLEŠOV
- 6.
Jednodenní výlet s prohlídkou sousoší sv. Anny sochaře O. Zahnera. S pověstmi a příběhy, které se k němu váží, nás seznámí Mgr. Karel Bartošek. V Holešově prohlídka farního kostela sv. Anny. Odjezd autobus. nádraží Zlín v 8.45 hod. stanoviště č. 32.
KAVÁRNIČKA
- 6. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.
Poslední akce jarního cyklu přednášek a příjemné posezení s hudbou Eduarda Ingriše, s jehož životem a osobním příběhem nás seznámí PhDr. Magdalena Preiningerová.
Budova 21
Komentované prohlídky s výjezdem pojízdnou kanceláří Jana A. Bati. Rezervace nutná vždy 1-2 týdny předem na tel. 573 032 111.
Muzeum luhačovického Zálesí
Kontakt: muzeum.luhacovice@muzeum-zlin.cz, 577 132 883. Otevřeno út-ne 9.00-12.00 a 13.00-17.00, pondělí zavřeno.
AUGUSTE RODIN OBJEKTIVEM BRUNERA-DVOŘÁKA
do 29. 12.
Výstava fotografií Rudolfa Brunera-Dvořáka z cesty francouzského sochaře Augusta Rodina na Moravu v roce 1902 je doplněna uměleckými díly Joži Úprky a Franty Úprky. Ve stejném termínu probíhá na ulici Dr. Veselého v Luhačovicích stejnojmenná exteriérová výstava.
LUHAČOVICKÁ VZDUCHOPLAVBA
do 25. 8. – Sluneční lázně
Výstava fotografií Brunera-Dvořáka z archivu MJVM ve Zlíně a ze Sbírky Scheufler o fenoménu luhačovické vzduchoplavby a osobnosti jejího admirála Jana Svozila.
AKCE
ERB JAKO UMĚNÍ A REPREZENTACE MAJITELE
- 6. – v 18.30 hod.
Přednáška se zaměří na krátký úvod do heraldiky a následně příklady a popis využívání erbů v reprezentaci majitelů (funerálie, architektura, umělecké předměty) a změnu jejich výtvarné podoby v různých slohových obdobích.
NKP Ploština
Otevřeno út–ne 10.00–17.00, kontakt: pamatnik.plostina@muzeum-zlin.cz,tel.: 571 160 005.
STÁLÉ EXPOZICE
TRAGÉDIE NA PLOŠTINĚ
NOVÁ PLOŠTINA
VÝSTAVY
POKLADY SKRYTÉ V PODZEMÍ KARPAT ANEB NEROSTNÉ BOHATSTVÍ ZLÍNSKÉHO KRAJE
do 27. 10. – č. p. 166
Geologická minulost i mineralogická současnost oblasti v exponátech a sbírkách především MJVM ve Zlíně.
ŽIJÍ TADY S NÁMI
do 31. 10.
Exteriérová výstava fotografií zoologa Dušana Trávníčka, pestré plejády živočichů jihovýchodní Moravy.
Hrad Malenovice
Otevřeno út–ne 10.00–12.00 a 13.00–17.00. Kontakt: 577 103 379, hrad.malenovice@muzeum-zlin.cz.
STÁLÉ EXPOZICE
ZVÍŘATA NA ZEMI A ČLOVĚK
NA HRADĚ NEŽILI JEN RYTÍŘI
ŘEMESLA STARÝCH MALENOVIC
DŘEVO PROUTÍ SLÁMA
VÝSTAVY
ZE ŽIVOTA HMYZU
do 8. 9. – výstavní komnaty hradu
Výstava přibližuje pestrý a nesmírně bohatý svět šestinohých obyvatel naší planety. K vidění jsou velkoformátové fotografie různých druhů hmyzu v jejich přirozeném prostředí a ukázky exemplářů z různých končin světa i z našich luhů a hájů, jež ve svých sbírkách opatruje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Zajímavostí je doplnění výstavy o zobrazení hmyzu v divadelní hře Karla a Josefa Čapkových.
JIŘÍ HÝŽA – VÝROBA KROJOVÉ OBUVI
do 8. 9. – hájenka
Výstava představuje rukodělnou výrobu především krojové obuvi tohoto Mistra tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje a držitele titulu Nositel tradice lidových řemesel.
AKCE
NA HRAD ZA KORUNK(O)U
- 6. – 10.00–15.00
Kulturní program na nádvoří hradu Malenovice s podtitulem „dobrými činy proti zlým časům“. Vystoupí smyčcové kvarteto Filharmonie Bohuslava Martinů, pěvecké sbory 11. základní školy Malenovice, soubor ZUŠ a součástí bude i prodejní výstava výtvarných prací studentů Střední umělecké školy Uherské Hradiště. Akce je letos propojena s Filmovým festivalem Zlín. Výtěžek programu opět podpoří charitativní činnost nadace Korunka pomáhá.
Vstupné: od 1 Kč
KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
VÝSTAVY
RENÉ HÁBL – VESMÍRNÁ ODYSEA
do 1. 9. – 1. podlaží budovy 14
René Hábl patřil k nejvýraznějším malířským osobnostem spojených se Zlínským okruhem (bráno i geograficky), jehož význam však tento region značně přerostl. Háblova malířská tvorba, zprvu divoká a plná pestrobarevných, ostře vymezených tvarů, později vykrystalizovala v obrazech s osobitým malířským rukopisem, který se použitím tenké obrysové linky blížil až kresbě. Na pozadí, často vyvedených jednou jemnou pastelovou barvou připomínající skoro až stářím zažloutlý papír, se objevovaly anonymní postavy bez tváře, neboť důležitá není podoba toho, co vidíme, ale to, co se nám odehrává v mysli. Proto si i autor dával záležet na pojmenování obrazu, které u něj nebylo jen popiskou, ale dovršením tvůrčího aktu. Jako by nás Hábl vyváděl odkudsi z daleké země kněze Jana až na kraj vesmíru. Výstava si klade za cíl, připomenout Háblovo dílo v jeho celistvosti s důrazem na dochovaný autorův archiv.
Komentovaná prohlídka: 25. 6. v 17.00 hod.
PAVEL TICHOŇ – NIKDO NIC NEVÍ
do 1. 9. – 1. podlaží budovy 14
Pavel Tichoň je umělcem střední generace, jehož autorský přístup charakterizuje nespoutaná kreativita a volný pohyb mezi médii. Vymezuje se vůči schématům ve vnímání umění, umělců i umělecké scény. Kriticky, ale zároveň hravě s humorem i nadsázkou se naváží do témat jako je konzumerismus, peníze, popkultura, nebo třeba hodnota umělecké tvorby. Pro výstavu ve Zlíně připravil nový projekt vztahující se k dějinám a místním kulturním souvislostem. Projekt umělce vychází z fotografií, které pořídil autorův prastrýc, zaměstnanec firmy Baťa při svých služebních pobytech v Africe, zejména v Súdanu. V blízkosti expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky tak netradičně otevírá téma cestovatelství a ekonomického i kulturního kolonialismu.
Komentovaná prohlídka s autorem: 11. 6. v 17.00 hod.
AKCE
BÁSNÍCI V PROSTORU ZLÍN 2024
- ročník cyklu autorských čtení českých (ale i slovenských) básníků. Setkání bývá spojeno s hudebním vystoupením a uvádějí ho přední bohemisté a literární historikové.
FRANTIŠEK DRYJE A JAN GABRIEL – TOUZE CNOST
- 5. – 1. podlaží budovy 14, v 18.30 hod.
VAŠEK KOUBEK – JESTLI TAK JAKO JÁ DÝCHÁŠ
- 6. – 1. podlaží budovy 14, v 18.30 hod.
Pořad básníka a spisovatele, ale především známého zpěváka a legendárního harmonikáře.
SVATAVA ANTOŠOVÁ – SÁZENÍ OHNĚ
- 6. – 1. podlaží budovy 14, v 18.30 hod.
První dáma současné české poesie s tzv. beatnickými kořeny představí svou novou knihu veršů, podle které je pojmenovaný i celý básnický večer - SÁZENÍ OHNĚ. Autorku představí literární kritik a bohemista Radim Kopáč, hudebně bude vystoupení doprovázet básník a performer Aleš Kauer, majitel nakladatelství Adolescent. Večeru bude předcházet v 17 hodin vernisáž kreseb básníka Radka Fridricha (Hroby mluví) v rámci pravidelných výstav galerie VÝTAH SPACE ve 4. podlaží budovy 14.
IDA KELAROVÁ – PÍSEŇ MÉ DUŠE
- 6. – 1. podlaží budovy 14, v 18.30 hod.
Závěrečný večer bude věnovaný romské písni a kultuře českých a slovenským Romů. Host: Deiderius Dežo Dužda.
PRO RODINY S DĚTMI
GALEŘIŠTĚ
5., 19., 20., 26. a 27. 6. – 1. podlaží budovy 14, 10.00–11.00
Galeřiště je výtvarné hřiště pro děti (2–5 let) v doprovodu rodičů pod vedením lektorky. Rezervace u Jany Svobodové, +420 774 918 981, jana.svobodova@galeriezlin.cz.
UMČO – VÝTVARNÝ WORKSHOP
- a 11. 6. – 1. podlaží budovy 14, 13.30–15.00
Kde se více dozvědět něco o umění než na tom nejpovolanějším místě? Výtvarný workshop pro děti 1. až 4. tříd probíhá přímo mezi uměleckými díly. Kromě různých technik tvoření, se děti seznamují s prostředím galerie a dozví se i něco k aktuálním výstavám a vystavujícím autorům. Více informací u Jany Svobodové, jana.svobodova@galeriezlin.cz, tel.: +420 774 918 981.
SOBOTNÍ DIVADELNĚ – VÝTVARNÉ DÍLNY
- 6. – 1. podlaží budovy 14, 14.00–15.30
Trochu výtvarné umění, trochu divadlo, trochu tvorba. Rodiče si mohou projít výstavy nebo si mezitím odskočit na odpolední kávu. Z důvodu kapacity je počet míst omezen, více info vám poskytne edukátor Petr Nýdrle, petr.nydrle@galeriezlin.cz nebo +420 777 612 938.
Umění hrou 8. 6., 14.00–15.30
Čas ve světe neomezených možností, představ a fantazií.
KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
ABSOLVENTSKÝ ŽÁKOVSKÝ KONCERT
- 6. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 18.00 hod.
To bude nářez. Žádná procítěná barokní polyfonie, nýbrž rocková a popová hudba. Na pódiu se představí letošní absolventi hudebního oboru ZUŠ Zlín – Jižní Svahy, a to hráči na klávesy, kytaru, akordeon a bicí. Vrcholem bude účinkování akordeonového kvarteta „Swahoodeon“ a souboru bicích nástrojů. Ani knížky nebudou moct toho večera dlouho usnout.
Vstup zdarma.
POHÁDKOHRANÍ
- 6. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 16.00 hod.
Pohádky Šípková Růženka a Popelka v podání žáků Střední školy pedagogické a sociální ve Zlíně.
Vstup zdarma
TÁTOVÉ A MÁMY, ČTĚTE S NÁMI: KAMARÁDI Z LESA
- 6. – 3. podlaží budovy 15, v 10.00 hod.
Hodinka nad dětskou knihou, čtení, hraní a tvoření pro nejmenší děti do 5 let
Vstup zdarma
ORCHESTR V KNIHOVNĚ
- 6. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 18.00 hod.
Sice nepřijede Česká filharmonie, ale orchestr žáků ZUŠ Zlín – Jižní Svahy, což je vlastně taková symfonická drobotina, orchestrální farma. Zazní melodie Karla Svobody i Dmitrije Šostakoviče a představí se letošní absolventi – žáci z houslové třídy paní učitelky Mackové. Dirigentskou taktovkou bude rytmus určovat pan Viktor Kozánek.
Vstup zdarma
KLUB MILOVNÍKŮ KNIH
- 6. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.
Pravidelná setkávání příznivců knih a povídání si o nich. V červnu na téma Kniha s jídlem v názvu.
Vstup zdarma
MÁ TO HÁČEK
- 6. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, v 17.00 hod.
Skupinka určená pro všechny, kteří rádi tráví volný čas háčkováním a chtěli by sdílet své zkušenosti s dalšími milovníky háčku nad společným tvořením.
Vstup zdarma
SENSORY PLAY: KAVÁRNA A CUKRÁRNA
- 6. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 9.30, 14.00 a 16.30 hod.
Smyslové hraní pro děti od 1,5 do 5 let. Vstupné: 250 Kč /dítě; 2 sourozenci 400 Kč
ZLÍN ŽIJE: KNIHOVNA V PARKU
- 6. – Park Komenského, 16.00–19.00
Mobilní pobočka knihovny v parku Komenského. Registrace nových čtenářů do knihovny zdarma, aktivity a dílny pro děti.
Vstup zdarma
KURZY
SENIORTECH
- 6. – 2. podlaží budovy 15, sál C, v 10.00 hod.
Klub pro věkovou skupinu 60+, úroveň začátečník se zaměřením na moderní technologie. Kapacita sálu je omezena, je lépe se předem přihlásit na tel. 739 058 473.
Vstup zdarma
VÝSTAVY
CESTY FRANZE KAFKY
- 6. – 16. 7. – 2. podlaží budovy 15, foyer
Originální výstava fotografií Jana Jindry představuje méně známou část spisovatelovy složité osobnosti. A to jako zvídavého mladého muže, zajímajícího se o zdravý životní styl, fascinovaného moderními technologiemi, který rád cestuje. Fotografie zachycují autentická místa roztroušená po celé Evropě, kam se Kafka vypravil na dovolenou nebo na služební cestu. Jednotlivé fotografie doplňují texty Judity Matyášové, novinářky a autorky projektu Cesty Franze Kafky, která zjistila, proč Kafka navštívil vybrané lokality, a co o nich napsal v cestovních denících či korespondenci.
Vernisáž za přítomnosti autora: 6. 6. v 18.00 hod.
Vstup zdarma
DUNS SONS: MARKÉTA EVJÁKOVÁ
do 29. 6. – 2. podlaží budovy 15, foyer
Výstava obrazů a grafik vsetínské rodačky Markéty Evjákové. Pořádáno za podpory Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v rámci 30. ročníku Dnů umění nevidomých na Moravě.
Vstup zdarma
KNIHOVNA JIŽNÍ SVAHY
DOPOLEDNE PRO RODIČE S DĚTMI
- 6. – dětské oddělení, v 9.30 hod.
Hravé dopoledne spojené se čtením, povídáním a drobným vyráběním.
Vstup zdarma
14|15 BAŤŮV INSTITUT A AKCE EXTERNÍCH SUBJEKTŮ
ZDARMÁČEK
- 6. – platforma, 10.00–14.00
Zaměstnanci Krajského úřadu Zlínského kraje opět pořádají dobročinnou akci. Na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU bude možnost zdarma si vybrat oblečení, hračky a další věci dle potřeby.
MUDR. JAN HNÍZDIL
BESEDA NA TÉMA: JAK SI UDRŽET ZDRAVÍ V NEMOCNÉ SPOLEČNOSTI
- 6. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 18.30 hod.
Doktor Jan Hnízdil je atestovaný internista a rehabilitační lékař. Průkopník české komplexní (celostní) a psychosomatické medicíny. Autor a spoluautor celostně-medicínsky zaměřených odborných a popularizačních knih. Rezervace: leonakolarikova@seznam.cz, tel. 734 800 613.
Vstupné: 350 Kč
MOVIE NIGHT – FILHARMONIE POD ŠIRÝM NEBEM
- 6. – platforma, ve 20.00 hod.
Na charitativním koncertu zazní melodie ze slavných filmů Superman, Jurský park, E. T. mimozemšťan, Harry Potter, Titanic, Ledové království, Aladin a podobně v podání Filharmonie Bohuslava Martinů vedené dirigentem Jakubem Kleckerem. Charitativní koncert na podporu organizací Charita Valašské Klobouky a Podané ruce – osobní asistence, pobočka Zlín se koná pod záštitou statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové a radní pro oblast kultury a školství Zuzany Fišerové. V případě nepřízně počasí bude akce přesunuta do Kongresového centra Zlín. Vstupenky již v prodeji na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a na pokladně Filharmonie Bohuslava Martinů v Kongresovém centru Zlín. Akce je realizována s finanční podporou statutárního města Zlína.
Vstupné: 300 Kč, děti do 6 let zdarma
VÝSTAVY
PŘEHLÍDKA TECHNICKÉ TVOŘIVOSTI MLÁDEŽE
- – 14. 6. – 2. podlaží budovy 15, předsálí, 9.00–17.00
V rámci již XXI. ročníku Přehlídky technické tvořivosti mládeže budou představeny nejlepší technické výrobky a to v kategoriích 6 – 11 leta 12 - 20 let. Vystaveny budou například plastikové modely, modely letadel, lodí, aut a raket, železniční modely, výrobky ze dřeva a papíru, elektrotechnika, 3d tvorba a další technické výrobky. Akci organizuje Dům dětí a mládeže ASTRA Zlín, p. o. za podpory Odboru školství Magistrátu města Zlína.