Autor: Adéla Čuříková

V programu 14I15 BAŤOVA INSTITUTU je i koncert MUSICA ANGELICA – předadventní ladění

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ

 

STÁLÉ EXPOZICE

 

PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost

  1. podlaží budovy 14

Expozice představuje tři témata spojená úzce se Zlínem: historii firmy Baťa od jejího vzniku přes rozkvět za První republiky až po znárodnění v roce 1948. Další část představuje vznik filmových ateliérů Zlín a jejich nejznámější tvůrce. Třetím tématem je příběh československých cestovatelů Hanzelky, Zikmunda, Ingriše a dalších. V expozici najdete i rozsáhlou sbírku obuvi, výrobní obuvnickou linku, ukázky produkce firmy Baťa, Tatru 87 a stovky dobových fotografií a dokumentů, které doplňuje řada interaktivních prvků.

 

FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf

  1. podlaží budovy 14

Malá expozice naučnou i hravou formou představuje rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše. Říkadla, písničky, pořekadla či přísloví a pohádky sebrané Bartošem byly inspirací herny určené především mladším návštěvníkům, kde na ně čeká loutkové divadlo či interaktivní prvky.

 

VÝSTAVY

 

RADUJME SE, VESELME SE, NARODIL SE KRISTUS PÁN

  1. 11. 2024 – 5. 1. 2025

Panelová výstavka přibližuje nejoblíbenější svátky roku z pohledu lidové tradice, jak ji ve svém díle zaznamenal zlínský rodák František Bartoš. Informativní část expozice je doplněná o ukázky dobových pohlednic s vánočními motivy a kolekci betlémů ze sbírek zlínského muzea.

 

ZLÍNSKÝ SAMIZDAT: ÚNIK ZE SOCIALISMU

do 7. 1. 2025 – 1. podlaží budovy 14

Výstava v rámci 35. výročí sametové revoluce připomíná Zlín (Gottwaldov) jako významné centrum vzniku a výroby samizdatové literatury především díky osobnostem jako Stanislav Devátý, Pavel Jungman, Bedřich Koutný nebo Pavel Bartoš. Výstava je netradičně řešena formou únikové hry pro děti, dospělé a zrakově postižené, kteří se na začátku výstavy stanou disidentem a prochází labyrintem osmi oddělených prostorů (například výslechovna STB, samizdatová dílna a další) a plní úkoly k tématu. Výstava byla realizována za podpory Ministerstva kultury ČR.

 

TAJEMSTVÍ ZOOLOGICKÉHO DEPOZITÁŘE

do 2. 3. 2025 – 1. podlaží budovy 14

Výstava představuje pestrou škálu zoologických sbírkových předmětů z muzejních depozitářů se zaměřením na nejrůznější kuriozity a zvláštnosti, často vystavené vůbec poprvé. Nechybí mimořádné příběhy a okolnosti vážící se k některým exponátům. Atmosféru podivna dokreslují surrealistické obrazy výtvarníka Pavla Bezděčky.

 

 

ALTER EGO PB

do 2. 3. 2025 – 1. podlaží budovy 14

Výstava obrazů zoologa Pavla Bezděčky, vytvořených z části speciálně pro výstavu Tajemství zoologického depozitáře. Často přírodní motivy zpodobněné rozdílnými styly vycházejí z fotografií upravených následně pomocí počítače.

 

CHARAKTER BOT

do 2. 3. 2025 – 3. podlaží budovy 14

Výstava prezentuje soubor prací studentů bakalářského i magisterského studia na ateliéru Design obuvi, FMK, UTB ve Zlíně, které vznikly v roce 2024. K vidění jsou práce ze souboru kolekce New York, která byla prezentována na Fashion Show na Manhattanu, a to díky spolupráci s Ateliérem 71 a Nadací +421. Dále jsou představeny semestrální a klauzurní práce studentů.

 

KUDY CHODÍ, TUDY ZDOBÍ

do 8. 6. 2025 – 1. podlaží budovy 14

Výstava historických obuvnických spon a příběh této kdysi nezbytné ozdoby dámské i pánské obuvi.

 

AKCE

 

DĚLNÍCI SAMIZDATU: BESEDA S DISIDENTY

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.

Promítání dokumentárního filmu Dělníci samizdatu s následnou besedou s režisérem filmu Adamem Drdou a zlínskými disidenty Stanislavem Devátým, Bedřichem Koutným a Pavlem Jungmannem. Akce je doprovodným programem k výstavě Zlínský samizdat. Vstupenka na akci

zahrnuje volný vstup do výstavy Zlínský samizdat ve stejný den a naopak.

Vstupné: 69 Kč, 45 Kč snížené

 

ODĚV A OBUV V HISTORII

  1. – 15. 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B

Desátý ročník mezinárodní konference věnovaná historii a současnosti dvou odvětví, které se letos poprvé spojily do jednoho setkání odborníků, historiků, výrobců, archeologů i soukromých nadšenců z oborů. Účast možná online, jednacím jazykem je angličtina. Na konferenci je třeba se přihlásit na webu muzea.

 

PŘEDVÁNOČNÍ ČAS V MUZEU

  1. 11. – 5. podlaží budovy 14, 10.00–12.00, 13.00–17.00

Tradiční rodinný program s tvořivými dílnami pro děti, vánočním jarmáčkem, pečením tradičního pečiva, prezentací využití rostlin ve vánoční tradici či ochutnávkou čaje z devatera kvítí. Proběhne i ukázka adventního věštění budoucnosti za pomoci odlitků z vosku. Řemeslníci předvedou výrobu soukenných střevíců, figurek z kukuřičného šustí a vánočních ozdob z korálků, slaměných dekorací, betlémových figurek či předení. Součástí programu bude vystoupení Bartošova dětského souboru ve 13.30 a 15.00 hod.

Vstupné: základní 69 Kč, snížené 49 Kč, rodinné 149 Kč

 

SPOLEK PŘÁTEL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A KNIHY

Bližší podrobnosti u Pavly Hradilové, tel. 608 741 563.

 

PO STOPÁCH TRINITÁŘSKÉHO ŘÁDU

  1. 11. – v 10.00 hod.

Komentovaná prohlídka kláštera poutního kostela Navštívení Panny Marie v obci Zašová u Valašského Meziříčí. Odjezd autobus. nádraží Zlín v 7.30 z nástupiště č.26 přestup ve Val. Meziříčí.

 

VZNIK ROMÁNSKÉHO UMĚNÍ Z KOŘENŮ ANTIKY

  1. 11. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.

Rozšíření na sever od Limes romanus - další část z cyklu „Dějiny umění“, přednáší Mgr. Karel Bartošek.

 

CHORVATSKO, JAK HO NEZNÁTE

  1. 11. – 1. podlaží budovy 14, v 16.00 hod.

Přednáší Mgr. Jakub Večeřa z Brna.

 

HISTORIE LOUTKOVÉHO DIVADLA

  1. 11. – v 18.00 hod.

Loutková divadla a jejich působení v našem regionu.

Vernisáž výstavy v Městské galerii Otrokovice.

 

 

Muzeum luhačovického Zálesí

Kontakt: muzeum.luhacovice@muzeum-zlin.cz, 577 132 883. Otevřeno út-ne 9.00-12.00 a 13.00-17.00, pondělí zavřeno.

 

AUGUSTE RODIN OBJEKTIVEM BRUNERA-DVOŘÁKA

do 29. 12.

Výstava fotografií Rudolfa Brunera-Dvořáka z cesty francouzského sochaře Augusta Rodina na Moravu v roce 1902 je doplněna uměleckými díly Joži Uprky a Franty Úprky. Ve stejném termínu probíhá na ulici Dr. Veselého v Luhačovicích stejnojmenná exteriérová výstava.

 

AKCE

 

MOMENTÁLNÍ FOTOGRAF BRUNER-DVOŘÁK

  1. 11. – ve 15.00 hod.

Přednáška historika fotografie Pavla Scheuflera připomíná 160. výročí narození předního českého fotografa, který na počátku 20. století působil i v Luhačovicích.

Vstupné 40 Kč

 

Sluneční lázně

 

BEDŘICH SMETANA A LUHAČOVICE

do 24. 11.

Výstava připomínající výročí 200 let od skladatelova narození představuje spojení Smetany s Luhačovicemi prostřednictvím rodinných vazeb a kulturního života lázní.

Vstupné je zahrnuto v ceně vstupenky do Slunečních lázní.

 

JURKOVIČOVY VOJENSKÉ PAMÁTNÍKY A HŘBITOVY

  1. 11. 2024 – 16. 2. 2025 – 2. podlaží

Výstava připomíná působení architekta v Haliči za 1. světové války a jeho realizace čtyř desítek vojenských památníků a hřbitovů.

Vstupné je zahrnuto v ceně vstupenky do Slunečních lázní

 

VOJENSKÉ HŘBITOVY PROJEKTOVANÉ DUŠANEM JURKOVIČEM

  1. 11. – 1. podlaží, v 15.00 hod.

Přednáška prof. Jaroslava Vencálka k nově vydané stejnojmenné knize.

Vstupné 40 Kč

 

Hrad Malenovice

Objekt je po dobu oprav uzavřen.

 

NKP Ploština

Kontakt: pamatnik.plostina@muzeum-zlin.cz, tel. 571 160 005

Objekt je do dubna uzavřen.

 

Budova 21

Komentované prohlídky s výjezdem pojízdnou kanceláří Jana A. Bati. Rezervace nutná vždy 1-2 týdny předem na tel. 573 032 111.

 

 

 

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ

 

STÁLÁ EXPOZICE

 

EXPOZICE + - ZLÍN

od 31. 10. 2024 | 2. podlaží budovy 14

Milník v novodobé historii krajské galerie – veřejnosti se otevírá nová expozice, která po deseti letech dostala zbrusu novou podobu. Expozice s názvem + - Zlín zahrnuje výtvarné umění, architekturu i design a představuje především bohatou galerijní sbírku. Prostřednictvím tří set exponátů nabízí vhled nejen do nedávné historie umění, ale i do spletitých vazeb vizuální kultury s nejrůznějšími oblastmi života. Stěžejním tématem je civilizační svár, který se ve vývoji Zlína manifestuje. Na jedné straně je výrazná stopa modernizace a průmyslového rozvoje, který zanechala firma Baťa; na straně druhé tradiční a sentimentální pohled spojený s přírodou a venkovem. Součástí expozice jsou také interaktivní prvky, například mobilní imersivní aplikace, která umožní návštěvníkovi zažít díla novým způsobem díky zvukovým, filmovým a animovaným prvkům nebo virtuální prohlídce. Projekt „Nová expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně“, registrační číslo projektu: CZ.06.04.04/00/22_033/0000411, byl spolufinancován Evropskou unií.

 

VÝSTAVY

 

ZLÍNSKÝ SALON MLADÝCH 2024, TRIENÁLE SOUČASNÉHO UMĚNÍ

do 10. 11. – 1. podlaží budovy 14

Devátý ročník výstavy zaměřené na současnou tvorbu uměleckých talentů nastupující generace z ČR a Slovenska. Zlínský salon je prestižní a jedinečnou akcí svého druhu v České republice a navazuje na tradice prvorepublikových československých salonů a výstav mladých, které probíhaly ve Zlíně od r. 1936. Letos je k vidění široká škála uměleckých děl včetně soch, obrazů a instalací, které reflektují současné trendy a témata rezonující ve světě umění.

Komentovaná prohlídka s kurátorem: 5. 11. v 17.00 hod.

 

 

 

JULIUS ZEYER – ARKÁDIE

  1. 11. 2024 – 9. 3. 2025 – 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet

Výstava se věnuje životu a rozsáhlému dílu básníka Julia Zeyera. Prostřednictvím jeho blízkosti ke světu antiky jsou prezentovány řecké a římské archeologické artefakty nacházející se v řadě českých veřejných, ale i soukromých sbírek. K výstavě jsou zapůjčeny také obrazy našich předních malířů kupříkladu obraz Černé jezero Jana Preislera, Návrat Théseův Josefa Šímy nebo Krasavec Jana Zrzavého inspirované jižními krajinami nebo antickými mýty a legendami. Výstava se bude konat ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze, s Národním muzeem, Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a podílet se na ní bude rovněž Západočeské muzeum v Plzni.

Vernisáž výstavy: 12. 11. v 17.00 hod.

 

OPEN CALL RODIČOFFSKÁ – ANTIREZIGNAČNÍ PROGRAM KATEŘINY ZÁVODOVÉ

  1. 11. 2024 – 16. 2. 2025. – 1. podlaží budovy 14

První ročník projektu otevřené výzvy určené umělcům a umělkyním, kteří přerušili nebo omezili výstavní aktivity z důvodu péče o dítě s cílem usnadnit jim „návrat“ do uměleckého provozu. Z přihlášených zájemců byl odbornou jury složenou z kurátorů vybrán k realizaci výstavní projekt Kateřiny Závodové nazvaný Antirezignační program (ARP). Jedná se o prostorovou instalaci, která se skládá z obrazů, deníků, fotografií, textilních objektů a papírových modelů. Antirezignační program je soubor tvůrčích úkolů, plánů a projektů, které si uložil člověk ke splnění jako záchranu před vlastní rezignací a touze po změně.

Vernisáž výstavy: 19. 11. v 17.00 hod.

 

JAN AMBRŮZ

  1. 11. 2024 – 16. 2. 2025 – 1. podlaží budovy 14

Jan Ambrůz je znám osobitým zpracováním podnětů minimalismu do objektů či instalací, nebo projektem Jiná krajina, který rozvíjí spolu s dalšími autory v blízkosti Zlína v posledních dvou dekádách. Ve své práci nezapře ani zkušenost designéra jakožto absolvent zlínské umprumky, ať již v kvazi užitné hodnotě některých realizací, nebo ve výběru materiálů a prací s nimi. Pro prostor krajské galerie vytvoří jedinečnou sérii objektů reagujících na svébytnost racionalisticky chladného industriálního prostoru.

Vernisáž výstavy: 26. 11. v 17.00 hod.

 

AKCE

 

AUTORSKÝ WORKSHOP S KLÁROU KUSOU

  1. 11. – 1. podlaží budovy 14, 13.00–14.00

Doprovodný workshop k Zlínskému salonu mladých zaměřený na recyklaci uměleckého materiálu, který povede přímo umělkyně Klára Kusá. Účastníci například zjistí, jak vytvořit umění z odpadu a jak s tímto materiálem pracovat při tvorbě uměleckých děl, nebo se dozví, jak se naučit využívat materiál, který nás obklopuje na smetištích, ve skladech či knihovnách. Další informace a rezervace u kurátora A. Vrtala: ales.vrtal@galeriezlin.cz.

Cena: 69 Kč, 45 Kč snížené

 

  1. VÝROČÍ ZALOŽENÍ GALERIE 20. 11. – 1., 2. podlaží budovy 14, 10.00–18.00

Návštěvníci mohou v tento den využít vstup zdarma na všechny galerijní výstavy a do nově otevřené expozice.

 

 

 

PRO RODINY S DĚTMI

 

SOBOTNÍ DÍLNA

  1. a 23. 11. – 2. podlaží budovy 14, 14.00–15.45

Kreativní odpoledne malých umělců. Více informací včetně rezervace u edukátora Petra Nýdrle, tel.: 777 612 938, petr.nydrle@galeriezlin.cz.

 

Podzim - čas barev a zasnění 9. 11., 14.00–15.45

Vyprávění příběhů, trochu hraní divadla a malování podzimu.

Barvy duše, barvy lásky, barvy snů 23. 11., 14.00–15.45

Náš svět v barvách. Povídání, hraní a malování.

 

UMČO – VÝTVARNÝ WORKSHOP

  1. a 26. 11. – 2. podlaží budovy 14, 13.30–15.00

Kde se více dozvědět něco o umění než na tom nejpovolanějším místě? Výtvarný workshop pro žáky  

1.– 6. tříd (7–13 let) probíhá přímo mezi uměleckými díly. Děti si vyzkouší různé techniky tvoření, seznámí se s prostředím galerie a dozví se i něco k aktuálním výstavám a vystavujícím autorům. Bližší informace u edukátorky J. Svobodové, tel. 774 918 981, e-mail: jana.svobodova@galeriezlin.cz.

Cena za jednotlivou lekci 140 Kč

 

GALEŘIŠTĚ

každou středu a čtvrtek – 2. podlaží budovy 14, 10.00–11.00

Pro děti (2–5 let) v doprovodu rodičů je připraveno výtvarné hřiště Galeřiště pod vedením lektorky. Prostor jako stvořený k hraní, tvoření a zážitky mezi uměleckými díly. Rezervace předem u edukátorky J. Svobodové, tel. 774 918 981, jana.svobodova@galeriezlin.cz.

Vstupné: 69 Kč/dítě (jeden rodič jako doprovod), každé další dítě 45 Kč

 

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ

 

POJĎME SPOLU DO POHÁDKY

  1. – 27. 11.

Výtvarná soutěž pro děti do 10 let o krásné ceny. Pohádkové obrázky děti mohou doručit do knihovny do 27. listopadu 2024. Díla budou vystavena v ústřední knihovně v sobotu 30. listopadu v rámci Dne pro dětskou knihu a návštěvníci vyberou tři nejlepší, která budou odměněna krásnými cenami. Více na kfbz.cz.

 

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ HLEDÁNÍ: STROMY

  1. 11. 2024 – 31. 1. 2025

Literární soutěž pro děti zlínského regionu od 6 do 15 let, tentokrát na téma „Stromy“. Témata a podrobná pravidla na kfbz.cz.

 

AKCE

 

KLUB MILOVNÍKŮ KNIH

  1. 11. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, v 17.00 hod.

Listopadové setkání bude věnováno hororu a duchařské literatuře. Přečtěte si knihu na dané téma a přijďte o ní diskutovat s dalšími milovníky knih.

Vstup zdarma

 

KNIHOŽROUTI

  1. 11. – 3. podlaží budovy 15, klubovna oddělení pro děti, v 15.00 hod.

Klub pro čtenáře od 8 do 15 let, kteří mají rádi knížky a rádi si o nich povídají

Vstup zdarma

 

EDGAR DEGAS: SOUKROMÝ IMPRESIONISTA

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.

Přednáška Mgr. Veroniky Sedláčkové přiblíží francouzského malíře, který stál u zrodu impresionismu, ale sám se za jeho představitele nepovažoval. Malíř pohybu, prchavých okamžiků v proudu moderního života. Pořádáno v rámci Francouzského podzimu.

Vstup zdarma

 

TÁTOVÉ A MÁMY, ČTĚTE S NÁMI ANEB HODINKA NAD DĚTSKOU KNIHOU

  1. 11. – 3. podlaží budovy 15, oddělení pro děti, v 10.00 hod.

Hodinka nad dětskou knihou, čtení, hraní a tvoření pro děti do 5 let.

Vstup zdarma

 

JINDŘICH ŠTREIT: SVĚTLO MÉHO SRDCE

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 18.00 hod.

Celovečerní komponovaný pořad legendárního fotografa Jindřicha Štreita o jeho životním díle. Diváci budou mít jedinečnou příležitost slyšet přímo od autora poutavé příběhy jeho fotografií. Mluvené slovo a promítání prokládají písničky olomouckého písničkáře Stanislava se skvělým doprovodem Vojtěcha Szabó na akordeon.

Vstupné 200 Kč v předprodeji na goout.net, 250 Kč na místě.

 

ZÁŽITKY BEZ HRANIC: VIRTUÁLNÍ REALITA V KNIHOVNĚ

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 14.00–17.00

Příležitost vyzkoušet si brýle virtuální reality, které návštěvníkům otevírají dveře do fascinujícího světa plného nečekaných dobrodružství. Chybět nebudou zábavné závody. Určeno pro osoby starší 15 let. Ukázky budou probíhat v 15 minutových intervalech, je třeba se přihlásit na konkrétní čas na kfbz.cz.

Vstup zdarma

 

MÁ TO HÁČEK

  1. 11. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, v 17.00 hod.

Skupinka určená pro všechny, kteří rádi tráví volný čas háčkováním a chtěli by sdílet své zkušenosti s dalšími milovníky háčku nad společným tvořením.

Vstup zdarma.

 

ROBOŽROUTI

  1. 11. – 3. podlaží budovy 15, klubovna oddělení pro děti, v 15.00 hod.

Zábava, setkání a poučení s ozoboty, první společné kroky k základům programování a robotiky.

Vstup zdarma

 

LISTOVÁNÍ: GOTTLAND (MARIUSZ SZCZYGIEŁ)

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 18.30 hod.

Kniha polského reportéra Mariusze Szczygieła v podání Lukáše Hejlíka, Petry Bučkové a Alana Novotného. Vodopád informací a souvislostí o Česku ve dvacátém století proměňuje tento publicistický bestseller na téměř detektivní, ale přesto velmi humornou "listovačku".

Vstupné 150 Kč

AMÉLIE JANÍKOVÁ: MŮJ ZÁPISNÍK

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.

Beseda s Amélií Janíkovou a prezentace jejích knih Můj první zápisník a Můj druhý zápisník. Knihy děti seznamují se základními principy matematiky, fyziky, biologie a botaniky. Malí čtenáři objeví rozmanité výtvarné techniky a umělce, krásu poezie, slavností, fyzického cvičení jógy. Nechybí jednoduché recepty a inspirace na činnosti s dětmi v přírodě. Pořádáno v rámci Francouzského podzimu.

Vstup zdarma

 

SENSORY PLAY – POHÁDKOVÝ SVĚT

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 9.30, 14.00 a 16.30 hod.

Smyslové hraní pro děti od 1,5 do 5 let.

Vstupné 250 Kč /dítě; 2 sourozenci 400 Kč; 1 doprovod starší 18 let ke každému dítěti nebo sourozencům zdarma.

 

SLUŠOVICKÝ ZÁZRAK. JZD AGROKOMBINÁT SLUŠOVICE MEZI SOCIALISMEM A TRŽNÍ EKONOMIKOU

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.

Beseda historiků Vítězslava Sommera, Ondřeje Ševečka a Martina Jemelky o fenoménu Slušovického zázraku, kdy se JZD Agrokombinát Slušovice stal jedním z nejúspěšnějších a nejmodernějších podniků v socialistickém Československu. Uznávaní odborníci na soudobé dějiny přiblíží nejen ekonomický úspěch podniku, ale i jeho místo v širších společenských souvislostech, včetně období transformace po roce 1989. Dozvíte se, jak JZD Agrokombinát Slušovice dosáhl takového úspěchu v rámci centrálně plánované ekonomiky; jaké byly klíčové faktory, které přispěly k jeho růstu; nebo jaké výzvy musel podnik překonávat v podmínkách socialistického režimu.

Vstup zdarma

 

DEN PRO DĚTSKOU KNIHU

  1. 11. – ústřední knihovna, 9.00–12.00

Dopoledne v knihovně pro děti, plné hraní, čtení a tvoření. Děti se mohou těšit na vernisáž a vyhodnocení výtvarné soutěže Pojďme spolu do pohádky, představení Divadla z truhlice – Karkulka z kredence, interaktivní divadélko Kamishibai, tvořivé dílničky a spoustu další zábavy.

Vstup zdarma (Představení Divadla z truhlice 50 Kč, děti do 2 let zdarma).

 

KURZY

 

PAMĚŤ V KONDICI

  1. 11. – 10. 12. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 17.00–18.00

Kurz tréninku paměti pro studenty, dospělé i seniory zábavnou formou pod vedením certifikované trenérky paměti Mgr. Barbory Ressové. Registrace na kfbz.cz/pamet.

Cena za kurz (5 lekcí) 500 Kč

 

JAK NA CHYTRÝ TELEFON

  1. 11. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, 9.00–13.00

Kurz pro věkovou skupinu 60+, úroveň začátečník, se zaměří na základní nastavení a ovládání chytrých telefonů a na to, jak se bezpečně pohybovat na internetu. Pořádáno v rámci projektu Digitální odysea Nadace Vodafone ve spolupráci se Sdružením knihoven ČR a s neziskovou organizací Moudrá sovička z.s. Na akci je potřeba se předem přihlásit na tel.: 739 058 473, nebo na e-mailové adrese: senior@kfbz.cz.

Vstup zdarma

SENIORTECH: CHYTRÝ TELEFON A KNIHOVNA

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, sál C, 10.00–12.00

Klub pro seniory 60+ zaměřený na moderní technologie. Ukázky práce s knihovním katalogem a čtenářským kontem. Seznámení se s aplikací Palmknihy a jejím používáním pomocí chytrého telefonu a čtečky elektronických knih. Pro účast na tomto workshopu stačí základní znalost práce s chytrým telefonem. Výhodou je vlastní chytrý telefon (možnost zapůjčení zařízení). Na akci je potřeba se předem přihlásit na tel.: 739 058 473, nebo na e-mailové adrese: senior@kfbz.cz

Vstup zdarma

 

VÝSTAVY

DUETINA

do 23. 11. – 2. podlaží budovy 15

Výstava prezentující dlouholetou spolupráci výtvarníka Pavla Falátka a básníka Jiřího Pejly.

Vstup zdarma.

 

KNIHOVNA MALENOVICE

 

KRAKONOŠŮV HRNEK

  1. 11. – v 17.00 hod.

Romantická pohádka o tom, že dobro je mocnější než všechna kouzla.

Vstupné 60 Kč

 

14|15 BAŤŮV INSTITUT A AKCE EXTERNÍCH SUBJEKTŮ

 

PŘEDVÁNOČNÍ POKÉMON DEN S LORCANOU

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 13.00–17.00

Pokémon den s Lorcanou je akce pro všechny nadšence do Pokémonů napříč generacemi. Bude se tradeovat, hrát, soutěžit a vyhrávat hodnotné Pokémon produkty. Program je nabitý od začátku do konce a každý si jistě přijde na své.

Vstupné 100 Kč na místě, v předprodeji 80 Kč už nyní na GoOut

(Pořadatel: Chata Angels s. r. o.)

 

VEČER FRANCOUZSKÝCH ŠANSONŮ – CAPELA OBSCURA

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 18.00 hod.

V rámci pravidelné akce ‚Francouzký podzim ve Zlíně 2024‘, kterou pořádá Alliance Française de Zlín, zazní na koncertě skupiny CAPELA OBSCURA francouzské písně a šansony interpretů jako Edith Piaf, Henry Salvador, Camile, Indochine, Zaz a další…

Vstupné 200 Kč na místě

(Pořadatel: Francouzsko-český klub spolek)

 

ROBOTICKÉ HRAČKY

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, sál B, předsálí, foyer, 10.00–17.00

Třetí ročník rodinné akce, která představí dětem zajímavé robotické hračky a základy programování.

Vstupné 100 Kč, rodinné 300 Kč

(Pořadatel: Inspirace Zlín z. s. )

 

 

 

 

DISKOTÉKA SE ZVÍŘÁTKY - TÉMA: NOČNÍ TVOROVÉ

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 15.30–17.30

Děti se mohou těšit na zábavná stanoviště plná her, soutěží a zajímavostí o nočních zvířatech. Chybět nebude ani diskotéka, malování na obličej, fotokoutek, „tajuplný les“ a spousta dalších aktivit. Večer plný tance, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků rozsvítí fantazii malých i velkých!

Vstupné 80 Kč dítě, 60 Kč dospělý

(Pořadatel: Dům dětí a mládeže ASTRA Zlín, p. o.)

 

MUSICA ANGELICA – PŘEDADVENTNÍ LADĚNÍ

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 18.00 hod.

Koncert nabídne možnost se svátečně naladit prostřednictvím magického hlasu Magdalény Malaníkové za doprovodu kouzelných tónů harfy v podání Lucie Fajkusové a vstoupit tak do předvánoční doby s klidem a láskou v srdci.

Vstupné 199 Kč

 

FESTIVAL STAVEBNIC A HER

  1. – 24. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, sál B, předsálí, foyer, 10.00–17.00

Jedenáctý ročník rodinné a prodejní akce představí výrobce a prodejce chytrých hraček z celé republiky.

Vstupné 100 Kč, rodinné 300 Kč

(Pořadatel: Inspirace Zlín z. s.)

 

EXPEDICE DENALI (ALJAŠKA) 2024 – NOVÉ POZNÁNÍ

  1. 11. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, 19.00–20.30

Denali známé taky jako Mount McKinley je se svou výškou 6190 metrů nejvyšší horou Severní Ameriky. Nachází se v národním parku Denali a díky své poloze je proslulá extrémním počasím a problémy s výškou. O tom, jak umí být Denali drsné, se přesvědčil na vlastní kůži i Lukáš Jasenský, který se podělí o své zkušenosti, jež si z tohoto nehostinného místa odvezl.

Vstupné 190 Kč na místě, 160 Kč v předprodeji na smsticket

(Pořadal: Lukáš Jasenský)

 

Více informací na www.14-15.cz, www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz a www.kfbz.cz

 

 

 

14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 14 a 15 továrního areálu, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín, www.14-15.cz