Autor: Adéla Čuříková

Program ve 14I15 BAŤOVĚ INSTITUTU - září 2023

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ

PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost

stálá expozice – 3. podlaží budovy 14

Expozice představuje tři zajímavá zlínská témata: historii firmy Baťa od jejího vzniku do roku 1948, filmové ateliéry Zlín a jejich tvůrce a také příběhy cestovatelů Hanzelky, Zikmunda a dalších.

 

FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf

stálá expozice – 5. podlaží budovy 14

Malá expozice naučnou i hravou formou představuje rozsáhlou práci a etnografickou činnost významného zlínského rodáka F. Bartoše.

VÝSTAVY

FOTOSOUTĚŽ H+Z

do 17. 9. – 1. podlaží budovy 14

Výstava ohodnocených a vybraných fotografií z 11. ročníku fotosoutěže Klubu H+Z s podtitulem „CO JSME VIDĚLI NA SVÝCH CESTÁCH A OSTATNÍ PŘEŠLI“, inspirované fotografiemi cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

 

NA KRÁLA, MATIČKO, NA KRÁLA!

do 24. 9. – 1. podlaží budovy 14

Výstava věnovaná fenoménu letničního obřadu jízdy králů, který v současnosti probíhá ve 4 obcích na jihovýchodní Moravě (Vlčnov, Hluk, Kunovice a Skoronice). Představuje podstatu, historii i samotný průběh jízdy králů i různé prvky, jimiž se liší v jednotlivých obcích. Prezentuje také zápis jízdy králů na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

 

POKLADY SKRYTÉ V PODZEMÍ KARPAT

do 24. 9. – 1. podlaží budovy 14

Výstava představuje známé i unikátní geologické poklady oblasti. K vidění jsou ukázky žilného achátu z Petřkovické hůrky, kolekce révaitů z Ostrožské Nové Vsi, jantary ze Študlova a výběr minerálů „sopek“ z okolí Uherského Brodu. Velký prostor dostala jedinečná mineralogická lokalita - lom na úbočí vrchu Bučník nad obcí Komňa, z nějž bylo popsáno přes 70 minerálů a nejzajímavější z nich jsou ve výstavě k vidění. Součástí výstavy je interaktivní koutek přibližující atmosféru lomu.

Komentovaná prohlídka s kurátorkou A. Dovicovou 21. 9. v 17.00 hod.

 

INSPIRACE UTB (OPĚT) V MUZEU

do 7. 1. 2024 – 3. podlaží budovy 14

Doprovodná výstavka prací s obuvnickou tematikou studentů Ateliéru designu obuvi v expozici Princip Baťa.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

JÓGA

  1. 9. – 8. 12., vždy v pondělí – 3. podlaží budovy 14, v 16.30 hod.

Cvičení vycházející z klasické hathajógy pro začátečníky i pokročilé vždy v pondělí v prostorách muzea pod vedením instruktorky M. Dvořákové.

Vstupné 60 Kč za lekci.

 

NA KRÁLA!

  1. 9. – 1. podlaží budovy 14, v 16.00 hod.

Tvořivý program pro děti od 6 let včetně komentované prohlídky s kurátorkou výstavy pro doprovod představí slováckou tradici jízd králů. V dílničce si děti vyzkouší vytvořit papírové květiny, které zdobí koně krále a jeho družiny. Informace: edukace@muzeum-zlin.cz nebo 573 032 319-20.

Vstupné základní 69 Kč, snížené 45 Kč, rodinné 149 Kč.

 

KLUB PŘÁTEL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A KNIHY

Bližší podrobnosti u Pavly Hradilové, tel. 608 741 563.

VODA PRO LUDVÍKA XIV.

  1. 9. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.

Jak se přiváděla voda do Versailles. Přednáška Mgr. Michaely Leté s promítáním.

HUTNICTVÍ NA ZLÍNSKU

  1. 9. – 5. podlaží budovy 14, v 17.00 hod.

Příběh Jindřiščiny hutě v Bojkovicích. Přednáška Mgr. Andrei Dovicové s promítáním.

ŠVÉDOVÉ NA PŘEROVSKU

  1. 9.

Komentovaná prohlídka výstavy v Muzeu J.A. Komenského v Přerově, provází PhDr. Zdeněk Schenk, kurátor výstavy. Odjezd z vlakového nádraží Otrokovice v 8.14 hod.

GENIÁLNÍ SANTINI

  1. – 22. 10.

Připravujeme zájezd k 300 výročí úmrtí stavitele J. B. Santiniho. Navštívíme barokní kostel v Zelené hoře, zámek Sedlec nad Sázavou, zámek Karlova koruna a zámecký kostel v Rychnově nad Kněžnou. Pro případné zájemce máme ještě několik volných míst.

 

 

Muzeum luhačovického Zálesí

Kontakt: muzeum.luhacovice@muzeum-zlin.cz, 577 132 883. Otevřeno út-ne 9.00-12.00 a 13.00-17.00, pondělí zavřeno.

 

DUŠAN SAMO JURKOVIČ ZNÁMÝ A NEZNÁMÝ

do 8. 10.

Nové poznatky a pohledy na tvorbu architekta Dušana Jurkoviče. Výstavu připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve spolupráci se Spolkom architektov Slovenska a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislavě.

 

ČLOVĚK ČLOVĚKU | KAREL KOCH – DUŠAN JURKOVIČ

do 22. 10.

Instalace v Kabinetu Dušana S. Jurkoviče.

 

NKP Ploština

Kontakt: pamatnik.plostina@muzeum-zlin.cz, tel.: 571 160 005. Otevřeno úterý–neděle 10.00–17.00, pondělí zavřeno.

 

TRAGÉDIE NA PLOŠTINĚ

Expozice v novém návštěvnickém centru o událostech vedoucí ke zničení Ploštiny a dalších pasekářských osad na sklonku 2. světové války.

 

NOVÁ PLOŠTINA

Expozice v objektu č.p. 23 zachycuje poválečné změny místa samotného i způsobu připomenutí zdejší tragédie v průběhu času.

 

SILVER A

Sezónní výstava v č.p 23.

 

NEDAŠOVSKÉ ZÁVRŠÍ OBJEKTIVEM KARLA CHOTKA

Výstava v exteriéru za návštěvnickým centrem.

 

Hrad Malenovice

Kontakt: hrad.malenovice@muzeum-zlin.cz, tel.: 577 103 379. Otevřeno út–ne 10.00–12.00 a 13.00–17.00, pondělí zavřeno.

 

ZE ŽIVOTA HMYZU

do 29. 10. – výstavní prostory hradu

Výstava přibližuje pestrý a nesmírně bohatý svět šestinohých obyvatel naší planety. K vidění jsou velkoformátové fotografie různých druhů hmyzu v jejich přirozeném prostředí a ukázky exemplářů z různých končin světa i z našich luhů a hájů, jež ve svých sbírkách opatruje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Zajímavostí je doplnění výstavy o zobrazení hmyzu v divadelní hře Karla a Josefa Čapkových.

 

NŮŽ – MINULOST A SOUČASNOST JEDNOHO PŘEDMĚTU

do 29. 10. – hájenka

Sezónní výstava nabídne nejstarší archeologické nálezy jako kamenné čepelky, na které následně bude navazovat měděná, bronzová a železná produkce tohoto předmětu. Na panelech bude prezentována i vlastní výroba nožů několika postupy. Rekonstrukce křiváčkářské dílny

ukáže i postup výroby těchto specifických zavíracích nožů a jednotlivé lokality jejich výroby na Valašsku (např. Růžďka, Bystřička, Ratiboř, Hošťálková).

 

AKCE

 

STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE

  1. 9. – 10.00–18.00

Ukázky tradičních rukodělných technik, starých technologií a dobových předmětů doplněné o zajímavé povídání a často i s možností vyzkoušení. Tradičně se bude péct chleba, představí se obory jako nožířství, hrnčířství, kovorytectví, barvířství či včelařství a práce se dřevem, novinkou letošního programu je odlévání bronzu. Akce se koná za každého počasí, občerstvení zajištěno. Prohlídky hradu probíhají v obvyklém režimu a dle platného ceníku.

Vstupné dospělí 70 Kč, děti 3-15 let 30 Kč.

 

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ

 

PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ

stálá expozice – 2. podlaží budovy 14

Stylová industriální atmosféra výstavních prostor dává vyniknout atraktivnímu pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie. Přibližuje zlatou epochu největšího rozmachu Zlína v baťovském období a představuje zdejší unikátní architekturu i to nejzajímavější z průmyslového designu spolu s klasickým a moderním uměním od  19. století až do současnosti.

 

TRIENÁLE DŮM UMĚNÍ II

  1. 9. – 5. 11. – Obsese – 1. podlaží budovy 14,

Zlínský salon – budova 61 továrního areálu

Projekt Dům umění je nástupcem trienále Nový Zlínský salon, které se poprvé konalo v roce 1996. Co se na trienále za celou dobu jeho existence nezměnilo, je snaha o obsáhlou periodickou prezentaci současné tvorby zralých českých a (od roku 2004) slovenských umělců a umělkyň. V roce 2020 jsme použili nový název: Dům umění. Ten nebyl zvolen náhodně, ale odkazuje se jednak k někdejšímu hlavnímu výstavnímu prostoru salonů ve Zlíně a zároveň k času, kdy pořádající instituce více fungovala jako výstavní platforma a méně jako muzeum umění. Letošní Dům umění pracuje s tématem „Život umělce“. Na hlavní výstavu nazvanou jednoduše Zlínský salon v budově 61, jsme pozvali padesátku umělců a umělkyň, kteří se v roce 2009 účastnili Zlínského salonu mladých. Tehdy jim bylo necelých třicet let, dnes by měli být na vrcholu své umělecké kariéry. Pendantem a jiným pohledem na téma je výstava Obsese v budově 14, sídle krajské galerie, kurátorsky připravená Milanem Mikuláštíkem. Zaměřuje se na stírání hranic mezi uměním a životem, představuje uměleckou tvorbu jako každodenní praxi i nutkavou posedlost. V listopadu na výstavy naváže Salon L. Š., který má být jednak poctou jednomu z iniciátorů nových zlínských salonů Ludvíku Ševečkovi, ale zároveň příspěvkem k problému uměleckých generací.

Vernisáž 5. 9. v 17.00 hod. v budově 14, v 18.00 hod. v budově 61

Komentované prohlídky: Obsese – 19. 9. v 17.00 hod., Zlínský salon –  26. 9. v 17.00 hod.

 

NOVÝ ZAČÁTEK – POHLEDY DO SBÍREK

do 8. 10. – 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet

Komorní výstava v grafickém kabinetu galerie připomíná výročí 70 let od jejího založení 20. listopadu 1953. Prozatímní sídlo měla tehdy v zámku v Kroměříži. Převzala do své odborné péče podstatnou část bývalé sbírky firmy Baťa včetně obrazů z 19. století ze sbírky Emila Saluse. Současná prezentace s názvem Nový začátek je jen symbolickým výběrem z tohoto konvolutu výtvarných děl, na jehož základech rozvíjela dále svoji činnost. V grafickém kabinetu jsou vedle obrazů Emila Filly, Josefa Čapka, Václava Špály, Bedřicha Faigla, Ľudovíta Fully a plastik od Mary Durasové, Jana Štursy, Josefa Mařatky a dalších, zastoupeny především kresby předních umělců, například Emila Filly, Vlastislava Hofmana, Františka Kalába, Jaroslava Krále, Linky Procházkové a Antonína Procházky. Tato cenná a nedílná část sbírkového fondu galerie nemůže být díky svému charakteru dlouhodobě vystavena ve stálé expozici, je uložena v depozitáři a představována jen výjimečně.

 

AKCE

 

PLENÉR

  1. a 15. 9. – 2. podlaží budovy 14 a okolí Zlína, 10.00–17.00

Jednodenní workshopy realistické krajinomalby v okolí Zlína s lektory Zdeňkem Daňkem a Martinem Čadou. Zdeněk Daněk je jeden z nejlepších krajinářů generace, věnuje se realistické malbě. Má spoustu zkušeností

s malbou venku v různém počasí a různých ročních dobách. Plenér je určen dospělým návštěvníkům a studentům středních a vysokých škol. Je vhodný pro zájemce z řad veřejnosti, kteří rádi malují, jsou amatéři nebo už mají nějakou zkušenost. Cílem je účastníkům pomoci s postupem, čeho se vyvarovat, jak si urychlit a usnadnit práci, jaké pomůcky používat. Cena workshopu je 700 Kč, nutná rezervace, počet míst je omezen. Více informací u lektora Martina Čady, martin.cada@galeriezlin.cz.

 

UMČO – VÝTVARNÝ WORKSHOP

  1. 9. – 2. podlaží budovy 14, 13.30–15.00

Kde se více dozvědět něco o umění než na tom nejpovolanějším místě? Výtvarný workshop pro děti 1. až 4. tříd (7–10 let) probíhá přímo mezi uměleckými díly v prostorách stálé expozice. Kromě různých technik tvoření, se děti seznamují s prostředím galerie a dozví se i něco k aktuálním výstavám a vystavujícím autorům. Od září do ledna proběhne 10 lekcí (vždy v úterý 13.30–15.30, termíny naleznete na webu), při platbě za celé pololetí je cena za lekci 100 Kč, tedy 1 000 Kč celkem. Poté je cena jednotlivé lekce za 140 Kč. Více informací u Jany Svobodové, +420 774 918 981, jana.svobodova@galeriezlin.cz

 

 

PRO RODINY S DĚTMI

 

GALEŘIŠTĚ

každou středu a čtvrtek – 2. podlaží budovy 14, 10.00–11.00

Galeřiště je výtvarné hřiště pro děti (2–5 let) v doprovodu rodičů pod vedením lektorky. Prostor stvořený ke hraní, tvoření a zážitky mezi uměleckými díly. Rezervace u Jany Svobodové, +420 774 918 981, jana.svobodova@galeriezlin.cz.

 

SOBOTNÍ DIVADELNĚ–VÝTVARNÉ DÍLNY

  1. a 16. 9. – 2. podlaží budovy 14, 14.00–16.00

Trochu výtvarné umění, trochu divadlo, trochu tvorba. Více informací poskytne Petr Nýdrle, petr.nydrle@galeriezlin.cz, +420 777 612 938.

Divadélko v galerii 9. 9., 14.00–16.00

S dětmi se ponoříme do světa pohádek a postaviček. Vyrobíme si maňásky z papíru a zahrajeme si divadélko. Pro mladší děti.

Maňásci v galerii 16. 9., 14.00–16.00

Děti si připraví celou scénu – od kulis až po maňásky. Pro starší děti.

 

UMČO – VÝTVARNÝ WORKSHOP

  1. 9. – 2. podlaží budovy 14, 13.30–15.00

Kde se více dozvědět něco o umění než na tom nejpovolanějším místě? Výtvarný workshop pro děti 1. až 4. tříd (7–10 let) probíhá přímo mezi uměleckými díly v prostorách stálé expozice. Kromě různých technik tvoření, se děti seznamují s prostředím galerie a dozví se i něco k aktuálním výstavám a vystavujícím autorům. Od září do ledna proběhne 10 lekcí (vždy v úterý 13.30–15.30, termíny naleznete na webu), při platbě za celé pololetí je cena za lekci 100 Kč, tedy 1 000 Kč celkem. Poté je cena jednotlivé lekce za 140 Kč. Více informací u Jany Svobodové, +420 774 918 981, jana.svobodova@galeriezlin.cz

 

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ

 

REGISTRACE PRVŇÁČKŮ ZDARMA

  1. 9. – 7. 10. – ústřední knihovna a všechny pobočky Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně

V rámci tradiční zářijové akce Vesele do školy, vesele do knihovny nabízíme prvňáčkům roční registraci do knihovny zdarma. V knihovně si mohou vybírat z široké nabídky knih a časopisů, knih pro začínající čtenáře, logopedických kufříků, audioknih a deskových her pro děti. Na dětskou registraci si lze vypůjčit i odbornou literaturu pro rodiče.

 

ÚNIKOVKY S KNIHOVNOU:

POSLEDNÍ MENU / ŠÉFOVA KANCELÁŘ

pracovní dny v provozní době – ústřední knihovna

Únikové hry pro 3 – 5 členné týmy. Vhodné pro všechny věkové skupiny (děti pouze v doprovodu v dospělých). Doba trvání 60 min. Přihlášky na info@kfbz.cz.

Vstupné 100 Kč, registrovaní čtenáři a děti do 10 let zdarma.

 

KLUB MILOVNÍKŮ KNIH: PRÁZDNINY NEPŘEČTENÝCH KNIH

  1. 9. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, v 17.00 hod.

Na zářijovém klubu budeme diskutovat o naší velké prázdninové výzvě – "Je potřeba konečně přečíst ty dlouho odkládané knihy!" a navzájem se pochlubíme svými čtenářskými úspěchy.

Vstup zdarma.

 

EXTRÉMNÍ ISLAND PO VLASTNÍ OSE

  1. 9. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.

Mlhou zahalené Shetlandy, zelené Ovčí ostrovy a 12m plachetnice. Loď pluje proti větru a v příďové kajutě nedobrovolně skáčeme nad postelí. Blížíme se k Islandu a po boku plachetnice se objevuje stádo kosatek… A pak už je tu on – kouzelný ostrov opředený mnohými tajemstvími. Horká země, ledovce, čarodějné hory, duhy nad vodopády. Přednáška mořeplavce a dobrodruha Tomáše Kůdely.

Vstupné 70 Kč, snížené 50 Kč.

 

NOC LITERATURY

  1. 9. – Památník Tomáše Bati ve Zlíně, v 19.00, 20.00 a 21.00 hod.

Současná literatura, netradiční místa, známé tváře: taková je NOC LITERATURY, která na atraktivních či běžně nedostupných místech přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých hereckých osobností. Po celé ČR i v zahraničí se letos bude ve stejný den a stejný čas číst ve více něž 80 městech a obcích.Ve Zlíně se role interpretů chopí Vilma Cibulková a Tomáš Hanák, a to v unikátních prostorách Památníku Tomáše Bati. Hudební doprovod Smyčcové kvarteto Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením Aleny Strojilové. Čtení se opakuje v hodinových intervalech, začátek vždy v 19.00, 20.00 a 21.00 hod. Kapacita je omezena, doporučujeme včasnou rezervaci místa na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Vstup zdarma.

 

DEN ZLÍNSKÉHO KRAJE: REGISTRACE NOVÝCH ČTENÁŘŮ ZDARMA

  1. 9. – ústřední knihovna, 9.00–15.00

Provoz pracoviště ve 2. podlaží budovy 15 prodloužen do 15.00 hod.

 

MÁ TO HÁČEK

  1. 9. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod.

Skupinka určená pro všechny, kteří rádi tráví volný čas háčkováním a chtěli by sdílet své zkušenosti s dalšími milovníky háčku.

Vstup zdarma.

 

TÁTOVÉ A MÁMY, ČTĚTE S NÁMI

  1. 9. – 3. podlaží budovy 15, klubovna, 10.00–11.00

Hodinka nad dětskou knihou, čtení, hraní a tvoření pro nejmenší děti do 5 let. V září na téma Malý neposeda.

Vstup zdarma.

 

KLÁRA JANEČKOVÁ: ĎÁBELSKÁ TVÁŘ

  1. 9. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod.

Populární spisovatelka a psycholožka Klára Janečková v knihovně pokřtí reedici své první knihy Ďábelská tvář. Historický román z druhé poloviny 16. století se stal Nejlepší prodávanou prvotinou roku 2002. Hlavní hrdinka, mladá francouzská šlechtična Isabela de Arles, je proti své vůli provdána do Anglie za pohledného vévodu Filipa Dowella. Temperamentní hraběnka s andělskou tváří, ale ďábelskou duší se rozhodne pro odvážný způsob, jak dosáhnout vytoužené svobody. Součástí večera bude beseda s autorkou na téma, jak kombinovat psaní knih s povoláním psycholožky.

Vstupné 70 Kč, snížené 50 Kč.

 

YOUNG CLUB

  1. 10. – 4. podlaží budovy 15, skupinová studovna, v 16.00 hod.

Setkání čtenářského klubu pro všechny milovníky young adult literatury, tentokrát na téma young adult dystopie.

Vstup zdarma.

 

JOSEF RUSZELÁK: DOBRÝ DEN, STROMY!

  1. – 30. 9. – 2. podlaží budovy 15, foyer

Výstava pastelů s motivy stromů malíře a grafika Josefa Ruszeláka. Výběr obrazů z let 1983 až 2009, z nichž každý má svůj příběh, spojuje kresbu a verše autorových oblíbených básníků - Jana Skácela, Oldřicha Mikuláška, Ludvíka Kundery - spřízněných duší v lásce ke stromům. Vznikly spontánně během zimních měsíců pro jarní výstavu na Technologické fakultě Univerzity T. Bati ve Zlíně (2009), k jejímuž vzniku autora inspirovala více než desítka dveří ve výstavním prostoru, a tak je "pomaloval". A přibývaly kresby i další spřízněné duše v lásce ke stromům: Josef Suchý, Zuzana Nováková, Jaromír Zemina, Jan Zábrana, Antonín Bajaja...

Vstup zdarma.

Vernisáž 11. 9. v 17.00 hod. za přítomnosti autora a hostů.

 

KURZY

 

KDO SI HRAJE, NESTÁRNE – ZÁBAVNĚ K LEPŠÍ PAMĚTI

  1. 9., 2. a 30. 10. – 2. podlaží budovy 15, sál B,

16.00–17.30

Série tří samostatných workshopů pro veřejnost, ve kterých si všechny věkové kategorie mohou vyzkoušet různé hry a pomůcky pro trénování paměti a celkový rozvoj kognitivních schopností. Kapacita workshopů je omezena na 20 účastníků, své místo si prosím rezervujte na e-mailu ressova@kfbz.cz a uveďte, o který termín máte zájem. Workshopem nás provede zkušená lektorka, knihovnice a trenérka paměti III. stupně paní Zdeňka Adlerová.

Vstup zdarma.

 

PEKELNĚ SE SOUSTŘEĎ

  1. 9. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 16.00–17.30

Test pozornosti, trénink koncentrace soustředění.

 

SEDM JEDNOU RANOU? BEJVÁVALO!

  1. 10. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 16.00–17.30

Trénink pracovní a dlouhodobé paměti

 

LEVÁ VPŘED, VPRAVO HLEĎ!

  1. 10. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 16.00–17.30

Trénink levé a pravé mozkové hemisféry, křížová cvičení.

 

VU3V: HABSBURKOVÉ BEZ TRŮNU

  1. 9. – 4. 12. – 2. podlaží budovy 15, sál A, 10.30–12.00

Zimní semestr Virtuální univerzity třetího věku je letos věnován osudům vybraných příslušníků habsburského rodu, kteří se dostali do střetu se zavedenými rodovými předpisy a často i dobovou morálkou. Studium je určeno seniorům, osobám v kategorii 50+ a invalidním důchodcům bez rozdílu věku. Přihlášení a více informací na www.kfbz.cz/vu3v2023zima případně na tel.: 573 032 508 / 730 581 102, nebo osobně u pultu ve 2.NP.

Studijní poplatek za cyklus šesti video-přednášek je 470 Kč.

 

OBVODNÍ KNIHOVNY

 

DOPOLEDNE PRO RODIČE S DĚTMI

  1. 9. – Knihovna Jižní Svahy, oddělení pro děti, 9.30–10.30

Hravé dopoledne spojené se čtením, povídáním a drobným vyráběním. Vhodné pro děti od 0-5 let.

Vstup zdarma.

 

 

14|15 BAŤŮV INSTITUT a další externí akce

 

ELEKTRICA MUSICA

  1. 9. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, ve 21.00 hod.

Vystoupí česká legenda dj Tráva. Po jeho boku budou hrát zlínští harcovníci dj Rusty foxx , dj X- base a večer uzavře dj Ian Kita se svou produkcí. Večer bude v rytmu rovného techno beatu. Elektrica Musica z.s. je zapsaný spolek za účelem oživení elektronických akcí, poslechových a tanečních večerů ve Zlíně a blízkém okolí. Více informací k jednotlivým akcím naleznete na Fb stránce Elektrica musica z.s. Akce probíhá za podpory Zlínského kraje a statutárního města Zlína.

Vstupné 100 Kč do 22.00 hod, 150 Kč od 22.00 hod.

 

OPE(R)N AIR

  1. 9. – platforma, v 19.00 hod.

    Slavné operní předehry, árie a duety Rossiniho, Mozarta, Verdiho, Delibese a dalších zazní v podání sopranistky Lady Bočkové, mezzosopranistky Arnheiður Eiríksdóttir a Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Rastislava Štúra. V případě nepřízně počasí bude akce přesunuta do Kongresového centra Zlín. Vstupenky již v prodeji online, na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a na pokladně Filharmonie Bohuslava Martinů v Kongresovém centru Zlín. Akce je realizována s finanční podporou statutárního města Zlína.

    Vstupné 500 Kč, studenti, senioři nad 60 let 400 Kč a ZTP 250 Kč, děti do 6 let zdarma.

     

    POZNÁVEJME BAŤOVSKOU ARCHITEKTURU MĚSTA ZLÍNA

    1. 9. – před budovou 14, v 17.00 hod.

    Komentovaná prohlídka autobusem s kurátorem Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně seznámí účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi a budovami města Zlína. Doba prohlídky cca 120 min. Vstupenky doporučujeme zakoupit předem na recepci budovy 14 nebo na www.14-15.cz.

    Vstupné 259 Kč.

     

    DEN ZLÍNSKÉHO KRAJE

    1. 9. – okolí Baťova mrakodrapu, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, platforma, 9.00–23.00

    Na Dni Zlínského kraje se návštěvníci mohou těšit na stánky s regionálními potravinami, koncerty kapel No Name, Premier, Křídla… vystoupí i Majk Spirit. Chybět nebudou ani závody horských kol Zlínská 50 a běh na počest Emila Zátopka. Více informací na www.denzk.cz.

     

    GALERIE, MUZEUM, KNIHOVNA

    V rámci Dne Zlínského kraje bude v muzeu a galerii během otevírací doby jednotné vstupné 50 Kč. Čítárna knihovny ve 2. podlaží budovy 15 bude otevřena do 15.00 hod. Registrace nových čtenářů zdarma.

     

    POKÉMON DEN

    1. 9. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, předsálí, sál B, 10.00–17.00

    Celodenní akce pro malé i velké milovníky Pokémonů. Nejen pro sběratele, ale také hráče a investory. Celý den plný her a trejdování Pokémonů. Součástí Pokémon dne je výuka karetní hry Pokémon. Zasvěcená přednáška o historii Pokémonů, jak poznat fejky, jak investovat do karet, kde hledat hodnotu karet a ukázka cenných karet.

    Vstupné 60 Kč na místě, v předprodeji v Městském informačním a turistickém středisku Zlín za zvýhodněnou cenu 40 Kč.

     

    Více informací na www.14-15.cz, www.muzeum-zlin.cz, www.galeriezlin.cz a www.kfbz.cz

     

    14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 14 a 15 továrního areálu, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín, www.14-15.cz