Autor: Adéla Čuříková

Baťův mrakodrap

Zlínský mrakodrap, Společenský dům (dnes hotel Zlín) nebo například zimní lázně, to je pouze několik z mnoha staveb architekta Vladimíra Karfíka, kterými se zapsal do dnešní podoby Zlína. Nová výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně se věnuje zajímavé etapě života tohoto architekta ve Spojených státech amerických – jeho praxi v ateliéru světoznámého architekta Franka Lloyda Wrighta v letech 1928–1929, odkud pak čerpal inspiraci i při svém působení pro firmu Baťa. Výstava je k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 11. června 2023.

Vladimír Karfík odjel v roce 1927 v rámci akce Masarykovy akademie práce na tříletý pracovní pobyt do Spojených států. Předtím absolvoval v letech 1925–1926 studijní praxi u Le Corbusiera v Paříži. Nejprve nastoupil v chicagské firmě Smith Gardner Erickson, která se zabývala projekty nemocnic. Poté přešel k další renomované společnosti, Holabird and Root, jež se specializovala na mrakodrapy. Zlomovým bodem amerického pobytu se ale stala jeho práce u Franka Lloyda Wrighta. Tento architekt proslul celosvětově svými stavbami, těžícími z odkazu předkolumbovských kultur. Jsou to ale nadčasová díla, která dnes patří ke zlatému fondu světové moderní architektury, například hotel Imperial v Tokiu, Dům nad vodopádem, administrativní budova Johnson Wax Company, Guggenheimovo muzeum nebo projekt Mílového mrakodrapu.

„Vzpomínkám na americké období věnoval Vladimír Karfík také čtyři kapitoly ve své memoárové knize. Pracoval ve Wrightově studiu v Taliesin East, asi dvě stě kilometrů od Chicaga. Jeho kolegové pocházeli z mnoha zemí, protože Wright byl přesvědčen, že mají mnohem lepší průpravu než mladí Američané. Na zimu se ateliér stěhoval do Arizony, kde přímo v poušti postavil Wright Taliesin West,“ přibližuje kurátorka architektury Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková.

Když v době hospodářské krize odjel Vladimír Karfík 14. dubna 1930 na pozvání Jana Bati pracovat do Zlína, uplatnil zde ve svých návrzích a realizacích pro firmu řadu zahraničních znalostí a zkušeností. Působení ve Zlíně v koncernu Baťa v letech 1930–1946 bylo významnou etapou jeho dlouhého tvůrčího období. Stal se vedoucím projekčního oddělení Baťovy stavební kanceláře a pro firmu realizoval řadu staveb v celém Československu i v zahraničí, ať to byly budovy pro školské, sociální nebo sportovní účely, kostely, letiště, filmové ateliéry, obytné či rodinné domy. Tyto projekty jsou charakterizovány vyspělým technickým a konstrukčním pojetím, vazbou funkčních vztahů a snahou o co nejekonomičtější řešení a unifikaci s řadou technických a architektonických detailů.

Výstava představuje toto období prostřednictvím originální plánové a fotografické dokumentace z pozůstalosti Vladimíra Karfíka uložené v Muzeu města Brna, která zde byla představena jako součást expozice architektury v loňském roce. V rámci reprízy ve Zlíně budou mít návštěvníci vůbec poprvé příležitost si prohlédnout například Wrightův návrh bytové věže St. Mark’s Tower pro stejnojmenný komplex v New Yorku (1927–1929), na kterém Vladimír Karfík spolupracoval, nebo fotografie staveb F. L. Wrighta, zachycující pouštní tábor Ocotillo Chandler v Arizoně (1929), Taliesin Spring Green ve Wisconsinu, (1924–1929), Hollyhock House v Los Angeles v Kalifornii (1917–1921) aj. Karfíkovy vybrané realizace pro firmu Baťa, především 21. administrativní budova a Společenský dům v Otrokovicích budou prezentovány prostřednictvím originálních fotografií od Josefa Sudka a Rudolfa Brunera-Dvořáka. Prezentaci doplní architektonické modely, dobový nábytek a publikace.

Více na www.galeriezlin.cz

Kontakt:

Šárka Michalíková

PR

Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Alena Babicová

PR manažerka

Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín