Autor: Adéla Čuříková

Ve Zlíně se 28. dubna uskuteční charitativní běh Česko běží modře

Málokdo ví, že Světový den povědomí o autismu připadá na 2. duben. Tento den bývá ve znamení modré barvy, symbolu podpory porozumění a respektu k lidem na spektru autismu.  Ve jménu modré také 2. dubna začala série charitativních běhů „Česko Běží Modře“. První běh startoval v Praze na Letné a poslední proběhne 28. dubna ve Zlíně na náměstí Míru. Výtěžek z osvětové akce bude do poslední koruny věnován neziskové organizaci Za sklem o. s., která pomáhá dětem i dospělým s poruchou autistického spektra a jejich rodinám. Pro děti i dospělé budou připraveny tratě 2 km a 5 km. Kdo nechce běžet může akci podpořit virtuálně. Registrace je možná na náměstí Míru ve Zlíně od 12 hod. nebo online s předstihem na www.ceskobezimodre.cz

O doprovodný program charitativních běhů se postará organizace Za sklem o. s.  Veřejnost si může vyzkoušet jinakost vnímání reality lidí na spektru autismu pomocí Simulátoru autismu - 3D brýlí, seznámit se s ukázkami edukačních pomůcek, literatury i práce s lidmi na spektru autismu a nabídkou služeb.

Ambasadorem projektu Česko Běží Modře je bronzový olympionik a mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal. Ten bude bedlivě dohlížet na celý průběh akce a na velkém pódiu se pak v průběhu odpoledne představí spousta milých hostů. Moderátoři Martin Hrdinka a Luděk Randár, zpěvák Standa Hložek, Taneční klub FORTUNA a program vyvrcholí koncertem valašské skupiny FLERET. Kromě jiného se bude slavnostně křtít dvojjazyčné vydání knihy PLANETA A, jejíž audioverzi pro nás namlouvá herec Jan Čenský. 

Na náměstí pak najdete také doprovodný program v podobě malování na obličej a řadu dalších překvapení pro ty nejmenší.

Přijďte podpořit tuto charitativní akci, jejímž smyslem je pomoci lidem, kteří žijí ve světě jinakosti. Vyjádříte tím především respekt a porozumění k lidem na spektru autismu.

 

Kontakt:

Ing. Karolína Janálová, vedoucí PR a komunikace
telefon: 733 686 717, e-mail: janalova@zasklem.com

Ing. Halina Trsková, oddělení činnosti spolku
telefon: 608 627 346, e-mail: trskova@zasklem.com

 

 

 

Poruchy autistického spektra - PAS (lidově autismus) představují celoživotní pervazivní (celou osobnost pronikající) jinakost, projevující se především v oblastech vnímání, komunikace a sociální interakce. Nejsou nemocí, nedají se léčit, vhodným přístupem lze zmírnit jejich symptomatiku. Příčiny vzniku nejsou dosud známy.

Na spektru autismu žije dle světových odborných průzkumů více než 2,7 % populace.

S některou z poruch autistického spektra se narodí každé 36. dítě. (CDC 2023)

V České republice může žít více než 270 000 občanů s některou z forem autismu, kam řadíme dětský autismus, Rettův syndrom, atypický autismus, Aspergerův syndrom, dezintegrační poruchu.

Autismus však zasahuje do života dalších až na 500 000 rodinných příslušníků.

Poruchy autistického spektra zasahují do oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70% je k PAS přidruženo jiné postižení. Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa.

Nestátní nezisková organizace Za sklem o. s. byla založena ve Zlíně, 22. února 2011. Klade si za cíl nabízet lidem s poruchou autistického spektra (PAS) takovou podporu, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Za sklem o. s. průběžně vyvíjí advokační, destigmatizační a osvětovou činnost, podporuje aktivity sebeobhájců na spektru autismu, spolupracuje s lidsko-právními a pacientskými organizacemi. Je členskou organizací NRZP a Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Za sklem o. s. provozuje čtyři registrované sociální služby: Odborné sociální poradenství, Sociálně aktivizační služby, Sociální rehabilitace pro osoby s PAS a Centra denních služeb. Organizace pomáhá potřebným žít s autismem život v obdobné kvalitě jako jejich vrstevníci nejen ve Zlínském a Olomouckém kraji, ale také na jižní Moravě a v regionu Hlavního města Prahy a středních Čech. 

Zdroj: www.zasklem.com