Autor: Adéla Čuříková

Na zámku Kinských si můžete užít pravé valašské Velikonoce

Pestrou mozaiku velikonočních tradic, řemesel, tvoření a dalších aktivit pro děti i dospělé nabídne oblíbená akce Velikonoce v muzeu, která proběhne sobotu 1. dubna od 10 do 17 hodin na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. O folklorní pásmo se letos postará soubor Trojáček a vystoupí i mladí cimbalisté z místní ZUŠ Alfréda Radoka.

Seriál velikonočních programů Muzea regionu Valašsko odstartoval na „smrtnou“ neděli v zámku Vsetín a zdejší akce slavila velký úspěch. Organizátoři doufají, že stejně tomu bude i v případě Velikonoc v muzeu na zámku Kinských. Základní programová osa je v mnoha ohledech totožná. Příchozí se mohou těšit na pletení tatarů, ukázky zdobení kraslic a výroby paličkovaných krajek, velikonoční dílny nebo pečení voňavých jidášků. Folklorní vystoupení, včetně tradičního vynášení Mařeny, předvede Valašský soubor Trojáček z Valašské Bystřice. Během dne vystoupí i mladí cimbalisté ze ZUŠ Alfréda Radoka pod vedením známé hráčky a pedagožky Růženy Děcké. „Návštěvníci akce si mohou v rámci jednoho vstupného zajít do všech výstav, expozic i dětské herny. Občerstvení zajistí naše zámecká kavárna a regionální prodejci. Prostě vše bude připraveno tak, abyste si u nás užili pohodové chvíle s rodinou či přáteli a načerpali inspiraci pro Vaše Velikonoce. Těšíme se na Vás,“ pozvala kurátorka akce Kateřina Čunková.

Pokud to do zámku Kinských nestihnete, nic není ztraceno. V neděli 2. dubna chystá Muzeum regionu Valašsko obdobnou akci také na nedalekém zámku Lešná u Valašské Meziříčí, kde první dubnový víkend startuje nová návštěvnická sezona. Její součástí bude i výstavka kraslic a jarních dekorací Malované vajco.

Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku @muzeumregionuvalassko.

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

www.muzeumvalassko.cz

@muzeumregionuvalassko