Autor: Adéla Čuříková

EGBDF – mimořádný projekt Městského divadla Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů

Filharmonie Bohuslava Martinů a Městského divadla Zlín. V režii Patrika Lančariče dojde k uvedení divadelní hry EGBDF česko-britského autora židovského původu Toma Stopparda, zlínského rodáka, který koncem 30. let za pomoci Baťových závodů uprchl se svou rodinou před nacistickým pronásledováním nejprve do Singapuru, poté do Indie, a nakonec do Velké Británie, kde se později stal úspěšným dramatikem a scénáristou.

EGBDF je politickou satirou s hudbou slavného skladatele a dirigenta André Previna. Stoppard hru napsal roku 1977 primárně jako poctu sovětským disidentům, kteří v roce 1968 odvážně protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa. Její děj je situován do Sovětského svazu a sleduje osudy dvou mužů umístěných do jednoho z tamějších ústavů pro duševně choré. Alexander je sovětský politický vězeň zavřený do psychiatrické léčebny pro své nepřijatelné názory. Tam bude vězněn, dokud nepřizná, že jeho výroky proti režimu byly způsobeny jeho údajnou duševní poruchou. V ústavu sdílí celu se skutečně narušeným schizofrenikem, zvaným Ivanov, který věří, že má pod velením symfonický orchestr. Kolem těchto postav Stoppard utkává příběh smiřující hněv a vtip, příběh reflektující skutečnost, že jednou z nejhorších vlastností despocie je její schopnost manipulace s realitou. Temně vtipná a provokativní hra se zároveň ptá, zda je popírání pravdy přijatelnou cenou, kterou stojí za to zaplatit výměnou za svobodu. Jak aktuální...

Stoppardova hra, která byla ztvárněna např. v Londýně či New Yorku, bude v autorově rodišti uvedena v české premiéře; na jevišti se představí herci zlínského divadla společně s plným orchestrem, který ovšem nemá jen doprovodnou úlohu, ale je naopak podstatnou součástí celé inscenace.

 

EGBDF (kdo se naladí na správnou notu)

24. 4. 2024   Kongresové centrum Zlín

25. 4. 2024   Kongresové centrum Zlín

11. 5. 2024   Městské divadlo Zlín

18. 5. 2024   Městské divadlo Zlín