Autor: Adéla Čuříková

Cestovatelský festival Culturea

Dvě na první pohled zdánlivě odlišné země Dánsko a Bhútán budou představeny v rámci letošního kulturně cestovatelského festivalu Culturea. Jedná se o dvě nejšťastnější země světa a „štěstí“ je zároveň hlavním tématem letošního ročníku. Festival se uskuteční 12. dubna v prostorách 15. budovy Baťova institutu ve Zlíně.

Culturea je festival, pořádaný pod taktovkou studentů z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Náplní každého ročníku je přiblížit návštěvníkům kulturu dvou zemí. Zeměmi letošního ročníku je Dánsko a Bhútán, které mají společné téma – a to štěstí, které se ponese celým festivalem.

Mezi další téma letošního ročníku patří stopování. „Ke stopování jsem se dostala díky X-Challenge, protože jsem poznala hodně lidí, kteří takhle cestují a zjistila jsem, že je to sranda. Vždy potkáte spoustu nových a zajímavých lidí a můžete si takhle vytvořit známosti po celém světě. Samozřejmě jsem se cítila víc bezpečněji, když jsem cestovala s klukem, ale postupně jsem zjišťovala, že lidé nejsou zlí, jak se takhle obecně říká, ale jsou často ochotní vám koupit jídlo, postarají se o vás, nebo vám třeba poskytnou střechu nad hlavou. Do Culturei jsem se rozhodla zařadit stopování, protože jako studenti cestujeme rádi levně, a navíc takhle vzniká řada nezapomenutelných zážitků,“ říká manažerka Culturei Lucie Makovská.

Festival bude provázet proslulý cestovatel Slávek Král, který stopem uskutečnil dvě cesty kolem světa. O krásách Bhútánu, hrubém národním štěstí, a nejen o tom, se s návštěvníky podělí ředitelka české pobočky UNICEF, Pavla Gomba, o putování Dánskem bude přednášet a sdělovat své zkušenosti spisovatelka Kateřina Misíková. A o tom, jaké zážitky nám může stopování přinést a co nás může naučit, nám přijde říct Marek Mlynář, vedoucí akčního oddělené komunity X-Challenge, se svými kolegy.

Dále jsou pro návštěvníky připraveny workshopy. Zájemci si například si mohou vyzkoušet malování přírodním barvivem hennou, která se lehce nanáší na kůži a vytváří „tetování“, které má původ v Indii, ale stává se velmi oblíbeným i u nás.

Culturea není pouze o jednom dni, ale během roku probíhá i řada doprovodného programu jako je například cestovatelský pub kvíz, speed dating se studenty s Erasmus+ nebo stopování do Dánska. Zároveň jsme aktivní na našich sociálních sítích, kde přinášíme řadu zajímavých informací o letošních tématech, tipech pro cestování a sestřihy z proběhlých akcí.

Přijďte 12. dubna zažít jedinečnou atmosféru dvou zdánlivě odlišných zemí – Dánska a Bhútánu. S Cultureou letenku nepotřebujete!

 

Kontakt pro média:

Alžběta Blahová

PR manažerka Festivalu Culturea

a_blahova@utb.cz

773 952 690