Autor: Adéla Čuříková

Hrad Malenovice zve na rodinný program 11. května

S RADOSTÍ A S HRADEM DO NOVÉ SEZÓNY
To je podtitul akce (H)RADOVÁNKY, kterou Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně už tradičně zahajuje na hradě Malenovice další návštěvní sezónu. Program složený z nejrůznějších aktivit pro děti a dospělé bude probíhat v předhradí od 10 do 16 hodin.

Na programu tak nebudou chybět osvědčená stanoviště umožňující poznávání přírody i historii a především středověk. Organizátoři opět spojili síly s Okresním mysliveckým spolkem Zlín, který na hradě nabídne možnost interaktivního a zábavného poznávání přírody i základy její ochrany. Díky spolku se diváci mohou těšit na ukázky loveckých plemen psů, která budou představena v krátkých komentovaných vstupech, podobně jako draví ptáci ze Stanice ochrany fauny Hluk.

Atmosféru středověkého hradu navodí hned několik vstupů. „Letos poprvé budeme zahajovat slavnostní fanfárou, a to v podání žáků Základní umělecké školy Zlín,“ říká Silvie Lečíková z obchodního oddělení muzea a organizátorka akce. „Opakovat se bude v pravé poledne a hned po ní v předhradí návštěvníci uvidí renesanční tance v podání napajedelské skupiny Porta Temporis“.

Rytířské stanoviště skupiny historického šermu Berendal přinese hrátky i zajímavosti pro pro malé rytíře, které doplní i dobové tance. „S Berendalem se návštěvníci potkávají pravidelně při nočních prohlídkách při jeho lítých soubojích na nádvoří hradu,“ vysvětluje Silvie Lečíková. „Letos to bude tedy za světla a v úplně jiném duchu, což se – jak doufáme – bude také líbit.“ Střelba z luku a kuše ve spolupráci s otrokovickým oddílem lukostřelby bude dalším střípkem do středověké mozaiky (H)radovánek.

Muzeum myslelo i na malé návštěvníky, kteří jsou už zvyklí na hradě něco tvořit. Dílna kováře Matěje i stanoviště psaní brkem či výroby pečetí, připravené lektory muzea, jim to určitě umožní. Tvořivým zastavením pak může být i dílnička v ševcovské výstavě na hájence. Tam také proběhne ve 14 hodin vernisáž sezónní výstavy Jiří Hýža – výroba krojové obuvi.

Na místě budou i stánky a o občerstvení se bude starat především osvědčené Caffé Tečovská brána. Příjemným zakončením programu pak bude jako obvykle posezení u táboráčku s možností opéci si vlastní špekáček. Něco takového je nejmenší generaci už téměř stejně vzácné jako psaní brkem a inkoustem.

Vstupné na akci je příjemných 50 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma, prohlídky hradu budou probíhat v obvyklých časech a cenách po celý den.