Autor: Adéla Čuříková

Jarní prázdniny ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU

Ve zlínském muzeu a knihovně najdou děti během jarních prázdnin zábavný program. Nudit se nebudou ani dospělí.

Lektorské oddělení muzea připravilo ve čtvrtek 22. února v čase 10.00-12.00 a 13.00-16.00 Modrou dílnu pro děti II. Vyzkouší si zde techniku rezervážního tisku na papíře, která jim pomůže jednoduše odhalit tajemství modrotisku. Dílna je vhodná pro děti od 7 let.

Inspiraci a více informací o modrotisku získají děti i dospělí na výstavě Modrá, která představuje různorodý a vzorově pestrý lidový textil z jihovýchodní Moravy, barvený především indigem, se zaměřením na techniku modrotisku a šité batiky. Vystaveny jsou zde i další artefakty lidové výtvarné kultury s dominující modrou barvou, jako je keramika, dřevořezba, stavitelství a podobně. Ve výstavě je prostor věnovaný také informacím o tom, z jakých rostlin, hornin a minerálů se získáválo přírodní modré barvivo. Tradiční historické kroje doplňují ve výstavě ukázky současného designu, který pracuje s technikami modrotisku, batiky a barvení indigem. Modrotisk jako výtvarné médium je zde zastoupen také řadou obrazů.

Pro děti může být zábavné také srovnání současného Zlína s fotografiemi Zlína, jak si ho pamatují jejich prarodiče, na fotografické panelové výstavě Zlín – Gottwaldov - Zlín. Ta představuje proměny vybraných zlínských míst a ulic od nejstarších dochovaných fotografií po současnost. Záběry zachycují jak nejznámější zlínské lokality, tak místa, která dnes již neexistují.

Tvořivé dílny v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

V knihovně se zabaví děti všech zájmů. Ty, co rády tvoří, zajisté zaujme 20. února od 14 hodin Prázdninová výtvarná dílna ABECEDA, na které si budou moci poskládat své jméno s hravými písmenky nebo si vyrobit záložky. Pro děti, co mají zase raději techniku, bude tím pravým Roboherna ve čtvrtek 22. února od 15 hodin, ve které stráví čas s programovatelnými roboty.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz, www.kfbz.cz  a www.14-15.cz.

 

Kontakt:

Ing. Alena Babicová

PR manažerka

Tel: 736 505 513,

e-mail: alena.babicova@14-15.cz

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín