Autor: Adéla Čuříková

Zapojte se do projektu Jedu na dřeň a pomozte zachránit život..

Osvětový projekt Jedu na dřeň přivedl za osm let do Českého národního registru dárců dřeně už 3 833 potenciálních nových dárců kostní dřeně. Statisticky je to již 28 zachráněných životů. A devátý ročník projektu, který dává naději na život odstartuje na Výstavišti v Kroměříži spolu s gastrofestivalem Chutě Zlínského kraje v pátek 17.5. v 10:00.

„Letošní rok je ve znamení inovací, smysl projektu se nemění, ale snažíme se zájemcům o zápis do registru dárců proces ještě více zpříjemnit a zjednodušit. Představili jsme modernizaci vizuálního stylu a zápisy proběhnou v novém designovém prostředí KOMA City modulu, který nabízí vyšší komfort. Novinkou je pro nás i lokace na Výstavišti v Kroměříži, které nabízí ideální podmínky,“ říká manažerka projektu Sára Skubeňová.

Neměnnou stálicí zůstává přítomnost „Madam kostní dřeň“ Zdeny Wasserbauerové, která stála u samotného zrodu projektu. Paní Zdena se náboru do registru dárců věnuje 27 let a na kontě má přes 32 000 registrovaných dobrovolníků ochotných přispět k záchraně života pacientů s leukemií.

Moc bych si přála, jako vždy, aby přišlo co nejvíc lidí. Zapisujeme mladé a zdravé lidi ve věku 18 – 35 let. Všechno jim vysvětlíme a rozhodnutí je jen a jen na nich. Ale co může být víc, než nabídnout někomu naději na život,“ říká legenda oboru Zdena Wasserbauerová z Otrokovic.

Registrace budou probíhat v rámci gastrofestivalu Chutě Zlínského kraje po celou dobu jeho trvání. V pátek 17. 5. od 10:00 do 21:00 a v sobotu 18. 5. 2024 do 10:00 do 18:00.

„Pro registraci jsou potřeba dva úkony. Stěr slin z úst a vyplnění formuláře. Proces zabere asi pět minut. A jako odměnu pro příchozí máme připravený dárkový vitaminový balíček od společnosti Vitar, osvěžující Vincentku a zmrzlinu Algida,“ zve Sára Skubeňová, která se ujala řízení projektu.

Projekt Jedu na dřeň za dobu své existence zaznamenal už celou řadu případů, kdy se z registrovaných dobrovolníků stali dárci kostní dřeně, kteří přispěli k záchraně lidského života.

„Zapsal jsem se na Barum Czech Rally Zlín při prvním ročníku Jedu na dřeň. A po několika letech přišla možnost, stát se dárcem. Neváhal jsem. A pak se udála krásná věc, kdy jsem se setkal s příjemcem mé kostní dřeně, tehdy pacientem, ale dnes už kamarádem Kájou. Ten pocit, že někomu pomůžete k úplnému vyléčení a návratu do života je nepopsatelně skvělý,“ říká muzikant Martin Šidlík, který se díky projektu Jedu na dřeň stal dárcem kostní dřeně.

Už více než rok se hledá vhodný dárce pro sedmiletého Matěje ze Zlína, tak možná právě v Kroměříži najdeme další naději na život.

www.jedunadren.cz

Sára Skubeňová
manažerka projektu JND
+421 918 234 777
sara@jedunadren.cz