Autor: Adéla Čuříková

Krajská galerie vzdá novou výstavou poctu Ludvíku Ševečkovi

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně v úterý 21. listopadu v 17 hodin zahájí vernisáží výstavu Salon L. Š., poslední ze tří prezentací v rámci letošního trienále Dům umění II. Trienále navázalo na tradici Nových zlínských salonů. Výstava je koncipována jako pocta jednomu z hlavních iniciátorů těchto od roku 1996 obnovených přehlídek československého výtvarného umění.

Salon L. Š. symbolicky připomene výrazného historika umění a v letech 1990–2009 ředitele zlínské galerie Ludvíka Ševečka. „Během svého dlouholetého působení ve zlínské galerii se Ludvík Ševeček zasloužil o její rozvoj jakožto odborníky i širší veřejností respektovaného ohniska současného výtvarného dění. Znovu navázal na slavné baťovské salony a inicioval uspořádání Nových zlínských salonů, kde se představily stovky autorů. Otevřel ve Zlíně výstavní možnosti nastupující mladé generaci pořádáním Salonů mladých, pro které ustanovil v republice vysoce uznávanou Cenu Václava Chada,“ přibližuje osobnost Ludvíka Ševečka kurátorka výstavy Ladislava Horňáková. „Byl také jedním ze zakladatelů trienálně se opakujícího sympozia Prostor Zlín od roku 1991 (sochy a instalace v exteriérech města Zlína, z nichž mnohé zůstaly natrvalo). Spolu s přáteli z galerie stál také u vzniku v celé republice oceňovaného kulturního periodika Prostor Zlín a byl řadu let jeho šéfredaktorem,“ doplňuje.

Výstava představí okruh více než 60 osobností českého výtvarného umění, které byly s galerií v době jeho působení úzce svázány, účastnily se Nových zlínských salonů a jejich díla byla zakoupena do sbírky galerie. Mezi tyto autory patří například Nikos Armutidis, Ladislav Daněk, René Hábl, Kurt Gebauer, Radim Hanke, Lubomír Jarcovják, Libor Jaroš, Marius Kotrba, Karel Nepraš, Otmar Oliva, Ivan Ouhel, Eduard Ovčáček, Svatopluk Slovenčík, Jiří Sopko, Adriena Šimotová, Tomáš Švéda, Oldřich Tichý aj. Část expozice bude věnována také Ševečkově soukromé sbírce. „V průběhu svého působení ve zlínské galerii navázal Ludvík Ševeček přátelské vztahy s řadou výtvarných umělců. Mnozí z nich se do galerie a za Ludvíkem často a rádi vraceli a věnovali mu také svá díla,“ dodává Ladislava Horňáková.

„Galerie připomene touto formou osobnost ředitele, který koncipoval progresivní směřování galerie, stimuloval výtvarný život v regionu a na vysoké úrovni a jedinečným způsobem ho propojil s kulturními centry. Salon L. Š. je součástí akcí připravených k 70. výročí založení krajské galerie,“ uvedl Václav Mílek, ředitel a spolukurátor výstavy v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.

Komentovaná prohlídka výstavy se uskuteční 12. prosince v 17 hodin. Výstavu Salon L. Š. bude možné navštívit v 1. podlaží ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 4. února 2024.

Záštitu nad projektem Dům umění II převzaly radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová a náměstkyně primátora statutárního města Zlína Martina Hladíková. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Zlínského kraje a statutárního města Zlína.

Více informací na www.galeriezlin.cz.

 

 

Kontakt:

Šárka Michalíková

Public Relations

Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně,

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Ing. Alena Babicová

PR manager

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

14|15 BAŤŮV INSTITUT,

Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz