Autor: Adéla Čuříková

Součástí Letní filmové školy je i Letní kino na Masarykově nám. v Uherském Hradišti, foto Marek Malůšek

Festival 49. Letní filmová škola Uherské Hradiště letos zahájí v distribuční předpremiéře sci-fi thriller Bod obnovy. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ivan Trojan a režiséři Miloslav Luther a Rajko Grlić. Festival se koná od 28. července do 3. srpna.

Tradičním hlavním partnerem festivalu je město Uherské Hradiště. „Jako každý z předchozích ročníků Letní filmové školy také ten letošní, který už stojí těsně před branami padesátky, představuje pro naše město mimořádně důležitou kulturní událost. Jsme hrdí, že jsme domovem tohoto festivalu, který se v průběhu let stal jedním z nejprestižnějších filmových setkání u nás. Jeho vliv a reputace se neustále rozšiřují, a to díky citlivému, promyšlenému a vždy inovativnímu přístupu organizátorů k programu, který nabízí širokou škálu žánrů a tematických okruhů. Filmovka přináší nejenom jedinečný zážitek divákům a účastníkům, ale je událostí, která oživuje naše město, poskytuje mu svěží impulz i pohodovou atmosféru. Uherské Hradiště je připraveno otevřít své brány a přivítat návštěvníky ze všech koutů světa, aby opět společně prožili nezapomenutelný filmový zážitek,“ zve diváky do Uherského Hradiště starosta města Stanislav Blaha.

„Letošní Filmovku chystáme s pečlivostí a vášní nám všem vlastní. Program i festivalové zázemí pro všechny návštěvníky a hosty dostává jasnou podobu a my se nesmírně těšíme, až otevřeme pomyslné brány a společně se nadechneme filmu a kvalitní kultury. Ze srdce děkuji také všem našim podporovatelům a partnerům, bez kterých by ani letos takto veliká akce nevznikla. Těšíme se na setkání s vámi se všemi,“ doplňuje ředitelka festivalu Radana Korená.

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká kinematografie opět dočkala výpravné sci-fi s originálním a silným nápadem,“ láká diváky dramaturg Jaroslav Sedláček. Příběh filmu je zasazen do roku 2041, kdy lidstvo používá velmi vyspělé technologie a ústava všem občanům garantuje právo na "jeden celý život". Po nepřirozené smrti, jako je například autonehoda nebo teroristický útok, tak může být člověk obnoven ze své digitální zálohy. „Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky. A nejen o tom náš film je," vysvětluje spoluautor scénáře a režisér snímku Robert Hloz. Ve filmu hrají Andrea Mohylová, Jan Vlasák, Matěj Hádek či Václav Neužil. Do českých kin Bod obnovy dorazí 21. září.

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí Ivanu Trojanovi, Miloslavu Lutherovi a Rajku Grlićovi.

“Ivan Trojan představuje výjimečný herecký talent, který sice na filmové plátno vstoupil relativně pozdě, zato ho v následujících dvou desetiletích ovládl nevídaným způsobem. Se sedmi Českými lvy, ale především s neuvěřitelně pestrou plejádou postav, které ztvárnil, je jednou z největších hereckých osobností, které máme, a jeho ocenění je tedy více než namístě. Cena AČFK bude udělena i slovenskému režisérovi a scenáristovi Miloslavu Lutherovi, který obohatil československou filmovou tvorbu o uznávané adaptace literárních děl, v nichž na pozadí rozmanitých historických reálií zkoumá věčný boj člověka s mocí,” vysvětluje programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Programový ředitel Jan Jílek k tématu hostů doplňuje: „Od roku 2008 se nám podařilo na LFŠ přivézt plejádu inspirativních hostů z celého světa, s nimiž jsme absolvovali stovky diskuzí po filmech a desítky lekcí filmu. Jsem moc rád, že letos k nim přibyde další jméno. Konkrétně jde o chorvatského režiséra Rajka Grliće, který vystudoval pražskou FAMU a jehož filmy velmi dovedně analyzují specifika života v (ex)jugoslávském prostoru. Grlić pravidelně spolupracoval s hereckými hvězdami jugoslávského prostoru (Miki Manojlović) a jeho doménou se staly tragikomedie a dramata o hrdinech vláčených velkými dějinami.“

Hostem festivalu bude i chilský režisér Fernando Guzzoni, jehož všechny filmy byly premiérovány na velkých světových přehlídkách a jehož nesmlouvavá dramata mapují temná zákoutí lidské duše stejně jako čistě chilská témata související s vyrovnáváním se jeho rodné země s temnými kapitolami minulosti. 

PROGRAM

HISTORIE

V sekci Retrospektiva Letní filmová škola připomene tvorbu jedné z největších režisérských osobností klasické hollywoodské éry Howarda Hawkse. Během čtyř desítek let své kariéry natočil Hawks westerny (Červená řeka, Rio Bravo), ztřeštěné komedie (Jeho dívka Pátek, Leopardí žena), dobrodružné filmy (Hatari!), muzikály (Muži mají radši blondýnky), gangsterské filmy (Zjizvená tvář), filmy noir (Hluboký spánek) – a všechny patří k vrcholům toho či onoho žánru.

Filmová čítanka představí filmařské i teoretické hnutí italského neorealismu, které volalo po návratu ke kráse světa a k pravdě věcí. Představením tvorby režisérů Vittoria De Sicy a Roberta Rosselliniho poukáže sekce na různorodost neorealismu a proměnlivost jeho stylového i vypravěčského pojetí v čase.

Snímky české němé kinematografie z přechodového období let 1918 až 1924 tvůrců jako Václav Binovec, Vladimír Slavínský, Svatopluk Innemann či Karel Anton doprovodí virtuózní pianistka Maud Nelissen, berlínská cellistka a skladatelka Martina Bertoni, kytarista Black Tar Jesus, slovenská hudebnice Adela Mede i držitelé Českého lva Irena a Vojtěch Havlovi.

Filmy Jerzyho Kawalerowicze bojovaly o ceny na těch nejprestižnějších festivalech: světoznámá Matka Johana od Andělů byla oceněna v Cannes, velkofilm Faraon bojoval o Oscara a snímek Smrt prezidenta  získal Stříbrného medvěda na Berlinale. Ale ne všem se dostalo takové pozornosti, jakou si zaslouží. Proto Kawalerowiczovi věnuje Letní filmová škola sekci Neznámý vojín.

Sekce Příběh jednoho filmu uvede Dotek zenu, bez kterého by nikdy nevznikla třeba klasika Anga Leeho Tygr a drak. Od báchorek oplývajících magií a fantastičnem posunul režisér King Hu žánr filmů s bojovými uměními k polidštěným hrdinům, zaměřil se na ženské hrdinky a přišel s výsostně osobitým stylem soubojů postaveným na eliptickém střihu.

SOUČASNOST

Po čtyřech letech se na festival vrací sekce Ikona. Po von Trierovi a Hanekem tentokrát festival zaostří na Pedra Almodóvara, jehož vášnivé, výbušné a žánrově fluidní filmy uhranuly generacím diváků. Osobnost a tvorbu excentrického filmaře představí odborník na jeho dílo José Arroyo a celá sekce vzniká ve spolupráci s Institutem Cervantes Praha.

Stopy letošní sekce Terra Festivalis povedou do Brazílie, která patří ke stálicím festivalového nebe a nepřestává udivovat žánrovou variabilitou a provokativností svých filmů. Paleta prezentovaných témat bude opět velmi bohatá: integrace původních obyvatel do současné brazilské společnosti, život v Brazílii za Bolsonarovy éry či trauma z koloniální minulosti. Ve výběru se také objeví hned dva filmy s tématikou LGBTQ+.

Šesté narozeniny Východních příslibů budou bouřlivé a revoluční. Klíčová část filmů sekce se totiž odehrává v historicky zlomové okamžiky. Svoboda se jako ústřední motiv vine většinou z patnácti snímků letošního výběru reprezentujícího kinematografii Estonska, Lotyšska, Rumunska, Polska či Čečenska.

Půlnoční delikatesy letos zaostří na italský brak a pod názvem Trash a la Italiana přinesou žánrově pestrou kolekci. Potkají se v ní postapokalyptické akčňáky i fantastické dobrodružky s hračičkovsky naivním plagiátem Star Wars i zoufaleckým hybridem Predátora a RoboCopa. Otrlí diváci si vychutnají také kostýmní podívané oplývající fyzickými atrakcemi sahajícími od slapstickových peckovaček po nezřízené sexuální orgie.

Letošní VR sekce na téma O těle a duši umožní intenzivní a různorodé transformační zážitky – diváci se setkají třeba s depresí, transgenderem, body positivity, těhotenstvím nebo autismem. Jedním z projektů propojujících práci s tělem a téma duševního zdraví bude i oceňovaný český snímek Tmání.

ČESKO/SLOVENSKO

Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci, Už zase skáču přes kaluže. To je jen několik z dlouhého výčtu zásadních děl české kinematografie, pod jejichž scénáři je podepsaný Jan Procházka. Jednoho z nejlepších českých scenáristů s charismatem filmové hvězdy, energií buldozeru a přirozenou autoritou vůdce představí sekce Kdo, když ne…, jíž bude patřit i letní kino ve Smetanových sadech (např. Slasti otce vlasti, Noc nevěsty, Na kometě).

FAMU Films History přinese výběr nejzajímavějších studentských filmů období normalizace. Nejen v klasických programových blocích ale také v rámci kinolektorátů a besedy s hosty. Díky portálu FAMU Films mají diváci k některým filmům přístup již dnes, za zhlédnutí stojí například snímek Hospoda u Ježíška - bakalářský film režiséra Vladimíra Merty, který je prvním letošním potvrzeným hostem sekce.

Pozornost bude věnována i aktuálním studentským filmům, a to jak ze slovenských tak z českých škol. To nejlepší z české tvorby uvede Filmovka v letním kině na Masarykově náměstí ve spolupráci s generálním mediálním partnerem Českou televizí během Maratonu studentských filmů. 

Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému https://moje.lfs.cz/. Denní program bude zveřejněn v půli července.

lfs.cz

@letnifilmovaskola na Facebooku, Instagramu, Twitteru.

 

Pořadatel: Asociace českých filmových klubů, z. s.

Hlavní partner: město Uherské Hradiště

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kinematografie, Zlínský kraj

 

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní mediální partneři: Český rozhlas, Respekt, ČTK

Mediální partneři: Radio 1, Totalfilm, ČSFD, Full Moon, Proti šedi, NaFilmu.cz, A2, 25fps, Kinema.sk, Mladý svět, Toxin, KAM v Brně, KULT*, Cinepur

Regionální mediální partneři: Televize TVS, Slovácký deník, inZlin, Náš REGION

 

Oficiální pivo: Jarošovský pivovar

Oficiální dodavatel vína: Sdružení slováckých vinařů

Oficiální technologický partner: Nordic Telecom

Oficiální partner techniky: RepasPoint

Oficiální vůz: Lion Car

Oficiální partner ekologické likvidace: Sběrné suroviny UH

Partner literárního programu: měsíčník Host

Partner hudebního programu: Horňácká muzika Petra Mičky

Partner herního programu: Mindok

Partner udržitelné dopravy: Nextbike

 

Spolupráce: AČFK servis, Kancelář Kreativní Evropa MEDIA, CinEd, Národní filmový archiv, Slovenský filmový ústav, Asociace slovenských filmových klubů, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzita Palackého v Olomouci, Polský institut Praha, Instituto Cervantes v Praze, Velvyslanectví Brazilské federativní republiky, Portugalské centrum v Praze, Kino Brasil, Velvyslanectví Chilské republiky, Balkanfilm, Brainz Studios, Ackee, StarBase, Edison Filmhub, ISIC, Slunovrat, Capsa, Profitisk, Městská kina Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Klub kultury Uherské Hradiště, Slovácké divadlo, Park Rochus, Slovácké léto, Coffeespot, Kovokon, Egoé, TON, Národní filmové muzeum NaFilM, Goldfinger porcelán, DAFilms.cz, Městské informační centrum Uherské Hradiště, Paměť národa, HUB 123, European Film Awards, FAMU