Letos nově otevřené Muzeum map Zlín připravilo pro širokou veřejnost volný cyklus setkávání v Mapařově dílně, který posluchače zavede do podivuhodného světa kartografie. První přednáška se uskuteční v sobotu 19. října v 10 hodin.
Prostřednictvím zajímavých souvislostí z historie mapování a také soudobých technik se lidé dozvědí, jak se do dneška vyvinula příprava map, jak se počítají, kreslí a čtou.
První povídání nese název Reliéf a zaměří se na vývoj zobrazování terénního reliéfu. Znázornění reliéfu na mapě přináší lepší prostorový vjem obrazu krajiny a jeho správné čtení dobrou schopnost orientace.
„Dozvíte se, jak v časech minulých pracovali kartografové s kopečkovou metodou, jak saský geodet a kartograf Lehmann důmyslně rozvinul metodu šrafování, jak ke vzniku vykreslování vrstevnic přispěli astronomové a nakonec, jak už dnes umíme zakreslit každý krtinec,“ přibližuje svoji přednášku kartografka Zuzana Karlíková.
Kromě přednášky je možné si prohlédnout celou moderní kartografickou expozici, kterou lidé najdou na Vodní ulici v přízemí budovy č. p. 1972. Rezervaci na přednášku je potřeba udělat předem na info@muzeummap.cz či na telefonu 601 502 312.
MgA. Hana Vondrášková
správce muzea, průvodce
tel.: +420 601 502 312
Muzeum map Zlín
Vodní 1972, 760 01 Zlín
www.MuzeumMap.cz